Barion Pixel A vízivás jelentősége – miért fontos, hogy meglegyen a napi legalább 2 liter? – Coloré

A vízivás jelentősége – miért fontos, hogy meglegyen a napi legalább 2 liter?

2025. 07. 04.

A vízivás fontosságáról számos alkalommal hallottunk már, de nem feltétlenül tudjuk, pontosan miért is kell sok vizet inni. Utánanéztünk, hogy nektek már ne kelljen!

Mindannyian tudjuk, hogy a vízivásra nagy szükségünk van. Ha orvosunk vagy dietetikusunk nem figyelmeztetett a hidratálásra, számos cikk vagy épp plakát megtette helyette. Mindannyian tudjuk, hogy a folyadékbevitel lételem, és ma már számos, kifejezetten a vízivásra sarkalló kulacs és applikáció van a piacon. Miért is életbe vágó, hogy sok vizet fogyasszunk?

Ezért fontos a vízivás

A víz elsődleges pozitív tulajdonsága, hogy oltja a szomjat, ráadásul a szervezetünk működéséhez elengedhetetlen. Ennek oka, hogy a felnőtt emberi test csaknem 60 százaléka víz.

A bennünk lévő folyadékot nemcsak kiürítjük, hanem az a szervezetünk egészséges működésében is részt vesz: szállítja a tápanyagokat, és az emésztés sem működne nélküle. Hálás lesz érte a bőrünk és az ízületeink is, sőt, még a testhőmérséklet szabályozásában is nagy szerepe van!

Víz, a húgyutak legnagyobb barátja

Természetesen a folyadékfogyasztás akkor kerül előtérbe, ha szomjasak leszünk, és ha hív a természet, elmegyünk a mosdóba.

Lényeges, hogy gyakran látogassuk a mellékhelyiséget, ugyanis a baktériumok könnyedén elszaporodhatnak, ha hagyjuk, hogy a vizelet hosszabb ideig pangjon a húgyhólyagunkban. Ha csípő érzést érzünk vizeléskor, és gyakori a vizelési inger, hólyaghuruttal nézünk szembe.

A víz olyannyira fontos, hogy tüneteket okozhat, ha keveset fogyasztunk belőle!
A víz olyannyira fontos, hogy tüneteket okozhat, ha keveset fogyasztunk belőle! / Kép forrása: Unsplash

Ha azonban megfelelő mennyiségben fogyasztunk folyadékot, óhatatlanul gyakran kell kiürítenünk a hólyagunkat, így a vizelet kimossa a baktériumokat a húgyutakból, mielőtt még túlságosan elszaporodnának.

A kevés vízfogyasztás jelei

A szervezetünk jelez, és többféleképpen is tudtunkra adja, hogy kevés vizet fogyasztunk, mégpedig a következő tünetekkel:

– fejfájás,

– repedezett, száraz bőr,

– kemény széklet,

– száraz szemek,

– sötétsárga vizelet.

Csak víz?

A folyadékfogyasztás esetében fontos tudni, hogy nemcsak a vizet, hanem a különböző teákat, üdítőket, leveseket is ide kell számolnunk, csakhogy nem minden folyadék fogyasztása ajánlott. A csapvíz, a szűrt víz, az ásványvizek, az ízesített vizek, nyáron a hideg zöldségkrémlevesek mind-mind ajánlottak a folyadék pótlására.

Tippek víziváshoz

Sajnos hajlamosak vagyunk elfeledkezni a vízivásról, de néhány trükkel segíthetünk magunknak!

– Mindig legyen a közelben egy pohár víz vagy kulacs, ezzel emlékeztetve magunkat arra, hogy néha kortyoljunk bele.

– Ha ez nem hat, állítsuk be a telefonunkba, hogy óránként igyunk egy pohárnyi vizet!

– Amennyiben unjuk a semleges ízt, ízesítsünk uborkával, citrommal, lime-mal vagy mentalevéllel!

– Különböző, a vízfogyasztásra emlékeztető applikációk is elérhetőek.

Ha tudjuk, hogy kevés folyadékot fogyasztunk, haladjunk kis lépésekben szokásaink megváltoztatásában, amelyhez segítséget nyújtanak a fenti tippek.