Egy régi baráti társaság összejön, disznóvágás veszi kezdetét, de hopp, befigyel a felfázás! Feltétlenül el kell rontania a pihenést?
Gabi, Andris, Melinda, Márk és Betti még a középiskolában ismerkedtek meg, és az első osztálykirándulás alkalmával már igazán jó barátok lettek. A barátság sosem szakadt meg közöttük, bár az egyetemi évek alatt ritkábban találkoztak, hiszen három különböző intézménybe vették fel őket. A munka világába csöppenve azonban újra több idejük lett egymásra, és felelevenítették a régi társaság szokásait, köztük azt, hogy évente kétszer elutaznak valahová néhány napra, együtt.
Felfázás ott, ahol nem számítunk rá
Ősszel szüretelni mentek, tavasszal erdőt jártak, nyaranta a Balaton-partot utazgatták végig, télen pedig, ha nem síelni, vagy egy hüttében forralt borozni támadt kedvük, kibéreltek egy falusi kis házat, és a meleg kandalló mellől jártak ki részt venni a falusi életben. Az idén sem történt ez másképp, amikor megtudták, hogy a szállásuktól két utcányira Gabi távoli unokatestvérének barátjánál disznóvágás lesz szombat hajnalban.
Több se kellett a csapatnak, még péntek este átmentek, a távoli ismeretségre való tekintettel bekéredzkedni a disznóölésre, ahová azzal a feltétellel hívták meg őket, hogy egy kupica pálinkával indítják majd a napot, és kiveszik a részüket a munkából.
Úgy is lett. A lányok egész nap hordták és vitték a tálakat, késeket, takarítottak a feldolgozás során, főzték az ebédet és csomagolták a friss húsárut. A fiúk pedig perzselték a disznót, darabolták a húst és abálták a hurkának valót, na meg a szalonnát! Természetesen nem felejtették el a fogadalmukat: egy kupica pálinkával indítottak minden munkafolyamatot. Így tettek a lányok is, szorgalmasan dolgoztak, és néha ittak rá egy áldomást, közben le-leültek egyet pihenni a teraszon, vagy csak úgy, a lépcsőre, és onnan figyelték, hogyan dolgozzák föl a férfiak a hatalmas állatot.

Este, egy nagy csomag kóstolóval felpakolva, a rendezett, immáron tisztára súrolt konyhában búcsúzóul még koccintottak egyet, majd a szállásuk felé vették az irányt. Este senkit sem kellett altatni: fáradtan, de elégedetten dőltek be az ágyba, és aludtak másnap délig, vagy legalábbis úgy tervezték! A három lány ugyanis egymást váltva járt vécére hajnaltól, miközben mindannyian égő, csípő vizelési ingerre panaszkodtak.
Amikor eljött a reggel, nagy kancsó forró tea mellé ültek, és elgyötörten néztek egymásra. Bizonyára a kevés folyadéknak, az alkoholnak és a hideg kövön való üldögélésnek, na meg a munkától átizzadt ruhából kilógó derekuknak köszönhetően felfáztak!

Azonnal forró teát kezdtek inni, és megvitatták, ki mit tud a hólyaghurutról, hátha már a hosszú hétvége alatt elkezdhetik a gyógyító kúrájukat. Gabi, akinek már egyszer volt hólyaghurutja, gyorsan sorolta is a tüneteket: égő, csípő érzés vizeléskor, gyakori vizelési inger, akár véres vizelet mellett deréktáji és alhasi fájdalom is jelentkezhet. Mivel a hólyaghurutot leggyakrabb egy bélbaktérium, az E.coli okozza, ezért sokszor antibiotikum kezelést ír elő az orvos, a bőséges folyadékbevitel és pihenés mellett, holott sokszor első lépésként akár gyógynövény tartalmú készítmény is segíthet.
A hólyaghurut, vagy ahogy a köznyelvben használjuk felfázás, így viszonylag könnyen gyógyítható, a kellemetlen tünetek már pár nap múltán enyhülhetnek, és kis odafigyeléssel legközelebb nem fogják egy régi baráti társaság pihenését tönkretenni.
Nyitókép forrása: Getty Images