A felfázás látszólag hirtelen jön, ám a valóságban oka van annak, hogy tüneteket tapasztalunk.
Mi az a felfázás?
A felfázás szó hallatára valószínűleg a gyakori vizelési inger jut elsőként az eszünkbe, de természetesen egyéb tünetei is vannak a hólyaghurutnak. Minden második nőnél kialakul élete során legalább egyszer, de férfiakat is érinthet, ugyan sokkal ritkábban. Ennek oka, hogy nőként meglehetősen pechesek vagyunk, hiszen a gáttájékon – a húgycsőnyílás közelében – található bélbaktériumok a rövid női húgycsövön keresztül sokkal gyorsabban jutnak el a húgyhólyagba. Míg a férfiak esetében a kórokozóknak erre jóval kisebb esélyük van.
A felfázás okai
A felfázás – ellentétben több más betegséggel – megelőzhető, hiszen számos oka van annak, hogy kialakul.
Pisilés visszatartása
Előfordul, hogy nem tudunk akkor vécére menni, amikor szükséges, ám ha ezt sokáig és gyakran csináljuk, megihatjuk a levét, hiszen a pangó vizeletben könnyedén elszaporodnak a baktériumok, gyulladást okozva, ekkor érezhetjük a felfázás tüneteit.
Kevés folyadék
Ha keveset iszunk, akkor is ártunk magunknak, hiszen nemcsak dehidratáltak leszünk, hanem kevesebbet járunk vécére, így kialakul a pangó vizelet, mely a fentiek ismeretében nem a legjobb.
Hüvelyflóra egészsége
Ne tévesszen meg a név, hiszen az intimterület egészsége a férfiaknál is kiemelten fontos.
Ugyanakkor a nőknek azt is szem előtt kell tartaniuk, hogy ne vigyék túlzásba az intimhigiéniát, hiszen a hüvely egészséges pH-ja véd a különböző fertőzésektől, így akár a felfázás kialakulásától!
Öltözködés
Sokat számít, hogy ne legyen nedves a fehérneműnk, és hogy pamutból készüljön. Ez az, amin nem érdemes spórolni, hiszen a műszálba könnyedén beleizzadunk. A párás meleg kiváló telephelyet teremt a gombának, ilyen környezetben a baktériumok is könnyebben elszaporodnak és emiatt felborul az intimegyensúly.
A higiénia és a szex
Természetesen, ahogy a lányregényekben is, nincs annál jobb, mint egy szerelmes este után egymás mellett elnyúlni, de nőként rendkívül fontos, hogy elmenjünk vécére az aktus után. A vizeletürítéssel ugyanis kellően átmossuk a hólyagot, így gondoskodva arról, hogy az esetleg bejutott baktériumok elszaporodását megakadályozzuk.

Öltözködés
Ez talán nem meglepő, hogy az öltözködést is el tudjuk rontani úgy, hogy felfázzunk. Ez akár úgy is érvényes lehet, hogy ha átázik a ruhánk és nem cseréljük le, hiszen ez is könnyedén okozhat problémákat. Fontos tehát, hogy ha olyan helyre megyünk, mindig legyen nálunk száraz váltóruha, így, ha bőrig is áztunk, elkerülhetjük, a kismedencei testtájék lehűlését, így a helyi védekezés nem gyengül, azaz a kórokozó baktériumok nem tudnak elszaporodni.
Helyes törlési irány
Nem a leggusztusosabb, ám az egyik leghasznosabb tanácsunk a listából, hogy a helyes WC-kreszt is meg kell tanulni: mindig elölről hátra töröljük meg a gáttájékot vécézés után, hiszen hátulról könnyedén bekerülhetnek a bélrendszerből származó baktériumok a húgycsőnyílásba – és a hüvelybe is – amelyek elszaporodva számos fertőzéshez, így felfázáshoz is vezethetnek.
Nyitókép forrása: Getty Images