Az autónk védelme természetesen elengedhetetlen, de milyen szerepe van ebben a gallytörő rácsnak? Legyen szó cascoról vagy kötelező biztosításról, nem kérdés, hogy amit csak lehet, azt meg kell tennünk azért, hogy ne sérüljön a jármű. De azért nem mindegy, hogy például milyen kiegészítőt használunk ehhez.
Legyen biztosításunk!
Ennél jobbat nem is tehetünk az autónk védelme érdekében. Legyen az kötelező vagy casco, a lényeg, hogy kössük meg, majd fizessük be határidőre a díját. Ha ez elmarad, akkor nem leszünk biztosítva, így pedig könnyen belefuthatunk olyan károkba és kiadásokba, melyet nem tudunk vállalni.
Természetesen vannak akik tovább gondolják a védelmet, és eljutnak odáig, hogy gallytörő rácsot vásárolnak. Jó ötlet ez? Lássuk!
Mire való a gallytörő rács?
Arra, amit a neve is sugall. Az autónk elejét védi úgy, hogy gallyakkal, bokrokkal, vagy egyéb hasonlóan erős tereptárggyal ütközik az első lökhárító és a motorháztető helyett. A segítségével úgy tud átmenni ezeken az autó, hogy közben nem sérül meg az eleje.
Viszont azt is érdemes tudni róla, hogy nem csak előnye van. Ha például az ütközés nem gallyakkal történik, hanem egy gyalogossal, vagy egy rolleressel, kerékpárossal, akkor nagyobb kárt tudnak okozni, mintha nélkülük történne az ütközés.
Túl könnyen volt beszerezhető a gallytörő rács
Sajnos az utóbbi időben túl könnyen került fel sok jármű elejére ez a kiegészítő. Egyfajta esztétikai tuningnak szánták sokan, tehát a funkciója miatt egyre kevesebben vásárolták. De ha mégis azért vették, hogy ellássa a feladatát, akkor is jellemzően Kínából hozattak be ilyen termékeket az országba.
Azonban ezek közel sem voltak kompatibilisek az EU-s követelményekkel. Hogy a szabályozás is tiszta legyen, és hogy elkerüljék az ilyen indokolatlan “felfegyverkezést”, a jogalkotónak lépnie kellett.
Milyen szabály érvényes jelenleg a gallytörő rácsokra?
A jogalkotók egyértelmű célja volt, hogy rendet teremtsen ezen a téren az autókat sokszor valódi ok nélkül tuningoló járműtulajdonosok között. Így csökkentve azt az ütközések esetén fellépő veszélyt, ami a gyalogosokra és egyéb úthasználókra irányult.
A érvényben lévő szabályozás szerint jelenleg csak eredeti felszerelésként vásárolt gallytörőket lehet használni. Ha valaki ilyennel jár, akkor a szabályos megfelelőségért a gyártó és az eladó a felelős.
Van azonban lehetőség arra is, hogy utólag legyen felszerelve egy ilyen kiegészítő. Ez csak úgy lehetséges, ha a gallytörő rács műbizonylattal rendelkezik, és a forgalmi engedélybe is be lesz vezetve a vizsga során.
Van tehát lehetőségünk jelenleg is utólagos gallytörő felhelyezésére. Azonban meg kell győződnünk róla, hogy megfelel-e annak a funkciónak, amire szánjuk. Feleslegesen ne végezzünk optikai tuningot! Ha megfelel minden elvárásunknak és praktikus lesz számunkra, akkor vállalhatjuk a felszereléssel és vizsgáztatás járó költségeket.