Barion Pixel Mesterséges intelligencia által generált képek? Így ismerheted fel, ha át akarnak verni! – Coloré

Mesterséges intelligencia által generált képek? Így ismerheted fel, ha át akarnak verni!

2025. 02. 22.

A mesterséges intelligencia által generált képek nemcsak becsapnak minket, de átformálják az ízlésünket. Így kerüld ez az AI csapdáját!

A legújabb bizonyítékok szerint a mesterséges intelligencia által generált arcok ma már majdhogynem megkülönböztethetetlenek az emberi arcoktól. Egyre gyakrabban dőlünk be az AI-nak, mert egyre kevésbé láthatóak a közte és a valódi képek közötti különbségek. Ennek az egyik oka, hogy a mesterséges intelligencia egyre intelligensebb, a másik pedig az, hogy olyannyira elfogultak és a szépségkultusz által megfertőzöttek vagyunk, hogy egészen egyszerűen a tökéletest és a hibátlant szeretnénk valódiként felfogni.

Ai Backgrounds Banner Image.jpg
AI /fotó: phlearn.com

Egy kutatás egyik kísérletében 124 felnőttet vizsgáltak, akik a mesterséges intelligencia által generált, fehérbőrű emberek közül 66-ot, vagyis a képek több mint felét valósnak ítéltek meg. Ezt a jelenséget AI hiperrealizmusnak nevezték el a kutatók. 

A kutatók figyelembe vették, hogy az algoritmusok lényegében sokkal több fehér arccal dolgoznak, ami azt jelenti, hogy ezek tűnhetnek a leginkább valósághűnek, vagyis a szintén mesterséges intelligencia által generált, azonban más rasszokba tartozó embereket ábrázoló képeket talán könnyebb felismerni. Minél többször tévedünk tehát a hiúságunk és a vágyaink miatt, annál gyakrabban tud minket átverni a mesterséges intelligencia, és annál kevés fogjuk tudni elfogadni a valóságot olyannak, amilyen.

Paradox módon a választásaikban azok voltak a legbiztosabbak, akik a legtöbbet hibáztak. 

Tavaly májusban egy Katy Perryről készült, mesterséges intelligencia által generált kép járta be a világsajtót, vagyis elsősorban az X-et. Perry valójában nem járt a Met-gálán, ahol a kép ‘készült’, világszerte milliók felháborodását váltva ki ezzel a hack-kel. Az álhírt szinte azonnal cáfolták, ez az apró ‘baki’ azonban rámutatott, hogy a hamisítások a realizmus újabb és újabb szintjeit érik el, tehát egyre nehezebb lesz különbséget tenni a valódi és a mesterséges intelligencia által generált képek között. 

Katyperry Ai Metgala X
Katy Perry mesterséges intelligenciával készült fotója a Met-gálán /fotó: X

Mivel a technológia fejlődésével egyre inkább megtéveszthetőek vagyunk, mutatunk három módszert, melyeket alkalmazva még mindig elég nagy biztonsággal meg lehet állapítani, hogy egy kép valódi -e? 

1. Koncentráljunk a részletekre!

A mesterséges intelligencia képminősége folyamatosan javul, a legjobbak már alig-alig különböztethetőek meg a valódiaktól. Mivel az AI-fotók más képanyagokból származó adatok felhasználásával készülnek, ezért a mesterséges intelligencia még mindig gyenge azokban a részletekben, amiket ritkábban látni a valódi képeken.
A legárulkodóbb efféle részlet általában a kéz, amin olykor több, vagy épp rossz sorrendbe rendezett ujj van, de sokszor hibásak a logók és a feliratok is az AI generálta képeken. 

P0hwpl52
Ryan Reynolds ujjai árulkodóak. /fotó: X

2. A tökéletesség mindig gyanús

A mesterséges intelligencia által alkotott képek azonosításának egy másik módja, ha a tökéletesség láttán gyanakodni kezdünk, és megvizsgáljuk az apró, normál esetben tökéletlenséget rejtő részéleteket. Az AI fotók sokszor, úgynevezett airbrush hatásúak, vagyis nincsenek hibáik, és ebből is átható, hogy nem valódi embereket ábrázolnak. Árulkodó lehet az is, hogy a háttér jellemzően egy tökéletes helyzetet ábrázol, de elmosódva, illetve, ha valami olyan valószínűtlen szépséget figyelhetünk meg a figura mögött, mint egy csodás dzsungel részlet, vagy elhúzó papagájraj. 

3. Fordított képkeresés

Ha az arcot, a kezet és a hátteret is megvizsgáltuk, és bár még mindig nem bukott le az AI, de továbbra is gyanakszunk, a fordított képkeresés lehet a megoldás. A fordított képkeresés lényege, hogy nem egy kulcsszó alapján keresünk képet az interneten, hanem, hogy magára a képre keresünk rá, így kiderülhet, hogy honnan származik. A fordított képkeresés beazonosítja a fotó egyéb fellelhetőségét, és mivel az AI képek sokkal kevesebb helyen jelennek meg, mint az eredetiek, könnyen kideríthető, hogy mivel is van dolgunk.  A fordított keresés során ráadásul rábukkanhatunk hashtag-ekre, vagy olyan forrásra, amik egyértelműen mesterséges intelligencia által generáltként jelölik meg az éppen kutatott fotót. Ezen kívül az is kiderülhet, hogy biztonságos webhelyről származik -e a kép. A TinEye épp egy ilyen kereső felület, ami egyszerű megjelenése ellenére kiváló szolgálatot nyújt, pillanatokon belül kideríti, hogy az általunk kerestetett fotó hol és milyen változatokban jelent már meg a neten.