Két lehetősége van az emberiségnek: vagy fél a mesterséges intelligenciától, vagy megtanulja azt jól használni. Ha az utóbbit választjuk, akkor olyan területeken is a segítségünkre lehet, mint a mellrák felismerése, gyógyítása.
Az utóbbi években számos tudományos kutatás bizonyította, hogy a mesterséges intelligencia (MI) jelentős előrelépést hozhat szinte bármely területen. Nem csoda, hogy a főleg nőket érintő, és vezető halálozási okként fellépő mellrák kutatásában és kezelésében is segítségünkre lehet. Az MI-t ugyanis úgy állthatjuk az emberiség szolgálatába, hogy kihasználjuk a képességeit. Például azt, hogy a mesterséges intelligencia javíthat a diagnózisok pontosságán, növelheti a betegség felismerési arányát és a betegség korai stádiumának azonosítását.
Mesterséges intelligencia a mellrák kapcsolata
Második vélemény
Egy dán kutatásban az MI integrációja a mellrákszűrés során második olvasó szerepét látta el. A mesterséges intelligencia abban segített a radiológusoknak, hogy az eltéréseket azonosítani tudják. Az MI így lehetőséget nyújtott az orvosoknak, hogy megerősítsék vagy korrigálják első diagnózisaikat, növelve ezzel a pontosságot és a betegek biztonságát. Az MI több szűrési modelljeit kipróbálták, melyek javították a rákos esetek korai felismerését, ugyanakkor csökkentették a téves pozitív eredmény számát.
Képalkotó elemzés
Egy kutatócsapat – köztük több magyar tudományos szakember részvételével – bizonyította, hogy a mesterséges intelligencia képes javítani a mellrákszűrést. A kutatás eredménye azt mutatta, hogy a hagyományos képalkotó leolvasási folyamat mellett, az MI további rákfelismerést eredményezhet. Ez a kiegészítő leolvasói eljárás olyan emlődaganatokat is képes kiszűrni, amely nagyon kicsi méretű. Az MI alkalmazása tehát alkalmazása javíthatja a mellrák korai felismerését, és minimálisra csökkentheti a szükségtelen visszahívások számát. Ugyan ez a lehetőség további leolvasásokat von maga után, de növelheti a mellrákszűrés hatékonyságát.
Genetikai marker felismerése
Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) kutatói kifejlesztettek egy olyan algoritmust, amely a genetikai adatok elemzését végzi el és képes azonosítani az emlőrák kialakulásának kockázatát. Az MI a családon belüli genetikai variánsokat elemezte. A kutatás során több új, magas kockázatú gént talált, amelyeket eddig nem vettek figyelembe a rák megelőzésében. Ez a módszer különösen hasznos lehet a genetikai előrejelzések során és a személyre szabott kezelésben.