Barion Pixel Egyre inkább az életünk része lesz a sci-fi filmek jóslata – az AI korszaka már eljött – Coloré

Egyre inkább az életünk része lesz a sci-fi filmek jóslata – az AI korszaka már eljött

2025. 02. 03.

A jövő már nem csak a távoli fantázia, 2025-ben az AI olyan mértékben szövi át a mindennapjainkat, hogy a sci-fi filmek által vizionált világ lassan tényleg valósággá válik.

A gépi tanulás, az önfejlesztő algoritmusok és az okos asszisztensek már nem csupán a tech-óriások eszközei, hanem az átlagember életének is szerves részévé váltak és elég könnyű is függővé válni tőlük. Akár egy online ügyfélszolgálattal beszélünk, akár egy ajánlórendszert használunk a kedvenc filmjeinkhez, a mesterséges intelligencia a mindennapjaink részévé vált. A következő években pedig még inkább úgy érezhetjük majd magunkat, mintha egy sci-fibe csöppentünk volna. De hogyan is hódít az AI, és mit hoz a közeljövő? Milyen típusai vannak, és kell-e tőle tartanunk? Nézzük!

AI
Forrás: Getty Images

1. Az AI típusai – mit tudnak a különböző mesterséges intelligenciák?

A mesterséges intelligenciát három fő típusba sorolhatjuk:

  • Gyenge AI (Narrow AI): Specializált rendszerek, mint a ChatGPT, a Google kereső vagy a Netflix ajánlórendszere. Egy adott feladatra fejlesztették ki őket, de azon belül kiemelkedően hatékonyak.
  • Általános AI (AGI – Artificial General Intelligence): Egyelőre még csak elméleti szinten létezik, de a célja egy olyan rendszer létrehozása, amely képes az emberhez hasonlóan gondolkodni, döntéseket hozni és többféle komplex problémát megoldani.
  • Szuperintelligens AI: Ez a sci-fi filmek kedvenc AI-ja – egy olyan intelligencia, amely meghaladja az emberi agy képességeit. Bár még nem létezik, sok kutató szerint ez a következő évtizedekben realitássá válhat.

2. Milyen területeken hódít már most az MI?

Egészségügy: AI segíti a betegségek korai diagnózisát, személyre szabott gyógymódokat ajánl és akár műtéteknél is támogatást nyújt. A rákdiagnosztika vagy a gyógyszerfejlesztés elképesztő sebességgel halad az AI segítségével.

Pénzügy és ügyfélszolgálat: A chatbotok, mint például a banki ügyintézők helyettesítői, egyre intelligensebbek, míg az algoritmusok képesek előrejelezni a tőzsdei mozgásokat. Napi szinten találkozhatunk velük.

Autóipar és közlekedés: Az önvezető autók már nem csak tesztüzemben léteznek, hanem egyre több városban valós alternatívát kínálnak. Elterjedni egyelőre nem tudnak a jogi szabályozás hiánya (ki a felelős, ha mégis baleset történik?) miatt. A forgalomirányítás és a balesetmegelőzés területén is nagy szerepet kap már az AI.

Oktatás és munkahelyek: A mesterséges intelligencia személyre szabott tananyagokat kínál, online tanfolyamok kiválasztásában segít, és a munkáltatók számára HR-folyamatokat optimalizál.

Média és tartalomgyártás: Az AI már cikkeket ír, képeket generál és videókat szerkeszt, és ezekkel is nap mint nap találkozunk, úgy, hogy nem is sejtjük.

3. Prognózisok: Mire számíthatunk 2030-ig?

Az elkövetkező években az AI még inkább beépül a mindennapjainkba. A szakértők szerint az AI alapú személyi asszisztensek, mint a Siri és Alexa következő generációi sokkal természetesebb interakciókra lesznek képesek, és szinte minden háztartási gépünket irányíthatjuk majd velük.

Egyre gyakoribb, hogy a HR-esek helyett AI algoritmusok szűrik az önéletrajzokat, vagy akár interjút is készítenek.

Automatizált háztartások: okoshűtők, amelyek automatikusan feltöltik az élelmiszerlistát, önműködő takarítórobotok és energiafelhasználást optimalizáló AI rendszerek.

Az OpenAI-nak már most elérhető egy olyan asszisztense (de csak Európán kívül), aki helyettünk rendel pizzát, hív fel valakit, tervezi-szervezi a napunkat vagy rendel meg mindent a Tesco-ból.

Forrás: zdnet.com