Barion Pixel A pickupok és a laprugók (X) – Coloré

A pickupok és a laprugók (X)

2025. 01. 04.

A pickupokat számtalan területen használják. A mezőgazdaságban és más szállítási területeken közkedvelt autónak számít, de sokszor a hétköznapokban is erre a típusra esik a választás. Könnyedén lehet vele szállítani bútorokat, nagyobb berendezéseket vagy éppen árukat is. Ahhoz, hogy a művelet valóban stabilan történjen, a laprugón van a legnagyobb hangsúly.

Mire jó a laprugó?

A LAPRUGÓ OUTLET pickup laprugó törése esetén is tud segíteni, azonban ne szaladjunk ennyire előre, érdemes először megismerkedni az alkatrésszel. Ez az egyik legrégebbi és leghatékonyabb olyan megoldás, ami a rugózásban segít.

Eloszlatja a jármű (és a szállítmány) súlyát a tengelyeken, ezzel megakadályozva a túlterhelést és a káros deformációkat. Elnyeli a menet közben felmerülő rázkódásokat, ütéseket, amiket az úthibák okoznak általában. Javítja a stabilitást, hogy még megpakolt csomagtér esetén is magabiztosan tudjunk vezetni, ne legyen egy valóságos küzdelem a kanyarodás, a lassítás, a jármű úton tartása.

Még az alvázvédelemhez is hozzájárul a laprugó, mivel az alvázra és a felfüggesztésre érkező erőhatásokat nagymértékben csökkenti, ezzel megelőzve a szerkezet kopását, károsodását. A laprugó rugóacélból készül, ami nagy szilárdsággal rendelkezik, de kellően rugalmas is. Mivel az alkatrész minden egyes utazás során használatban van, nagy teherbírással kell rendelkeznie. Ezért is fontos, ha új laprugóra van szükség, akkor feltétlenül figyeljünk oda a termékek között válogatva, hogy melyik mekkora súllyal, erőhatással képes megbirkózni.

Sajnos előfordul, hogy a laprugó elhasználódik, súlyos esetben el is törhet. Anyagfáradás okozza a legtöbbször a meghibásodást, de ha a megengedett terhelési kapacitást rendszeresen túllépjük, az is felelhet a repedések kialakulásáért. Ha nem figyelünk oda rá eléggé, súlyos biztonsági kockázatot is jelenthet egy menet közben megtörténő törés.

Hogyan cseréljünk laprugót?

A pickupok karbantartása viszonylag egyszerűbb, mint egy komolyabb mezőgazdasági gép esetében. Először fel kell emelni a járművet, ami történhet emelővel vagy rámpával. A lényeg, hogy stabilan álljon a helyén az autó és jól hozzáférhető legyen a laprugó.

Először lazítsuk meg a rögzítőcsavarokat, szereljük le a bilincseket, majd húzzuk ki a rugólapot a helyéről. Helyezzük be az új laprugót, rögzítsük a csavarokat és a bilincseket, odafigyelve a megfelelő meghúzási nyomatékra. Ellenőrizzük le, teszteljük, hogy az új alkatrész valóban a helyén van, és nincs kilazulás. Lassú tempóban egy tesztkört is tehetünk a telephelyen, a közelben.

Karbantartással a legtöbb problémát megelőzhetjük

A kisebb repedések kialakulását és a szennyeződések okozta problémákat maximálisan megelőzhetjük, ha kellően odafigyelünk az alkatrész állapotára. Ehhez már az is elegendő, ha rendszeresen tisztítjuk a laprugót, sérülések után kutatunk, illetve optimalizáljuk a terhelést.