Katalin hercegné nem a királynéi trón csillogására vágyik, hanem arra, hogy csendben, de erősen támogassa férjét, ahogy Fülöp tette egykor. Inspirációja nem más, mint a monarchia legstabilabb alakja – és ez sokat elárul a jövőről is.
A walesi hercegné pontosan tudja, milyen szerepet szeretne betölteni, ha egyszer királyné lesz belőle, és erre megvan az esélye a közeljövőben akár.
Meglepő, de Kate Middleton inspirációja nem más, mint Fülöp herceg. A palota közeli források szerint Katalin a jövőbeli királynéi szerepét támogatóként, nem pedig afféle főszereplőként képzeli el. A célja nem az, hogy reflektorfényben tündököljön, hanem hogy erős háttértámogatást nyújtson férjének, Vilmos hercegnek, ahogyan azt Fülöp is tette évtizedeken át II. Erzsébet oldalán. Emlékezzünk, milyen power couple voltak ők ketten!
Az alázatos, de tudatos hozzáállás nagyon is illik Katalin karakteréhez, személyiségéhez. A háromgyermekes hercegné mindig is az autentikus, emberközeli stílusáról volt ismert, amit a rákdiagnózisa bejelentéséhez készült, Windsorban felvett személyes videó is alátámaszt. Ez is az ő ötlete volt például, nem pedig a PR-csapaté.

Katalin szerepe tehát kettős lesz: egyszerre lesz kapuőr, aki biztosítja, hogy Vilmos nyugodtan végezhesse a munkáját és közben jelen lehessen az apaszerepben, egyúttal képviseli majd., hogy ez a megállapodás, az egyensúly a magánélet és a közszereplés között, milyen fontos.
Fülöp és Katalin egyébként jó viszonyt ápoltak, és Vilmos herceg is hálás, hogy felesége még hosszú éveken át ismerhette a nagypapát. Most pedig úgy tűnik, Katalin igyekszik követni Fülöp nyomdokait, saját értéket teremteni a monarchiában, miközben nem kérdőjelezi meg a királyi hierarchiát. Ez az a finom egyensúly, amit kevés nő és férfi tudott ilyen magától értetődően képviselni a történelemben.
Nemcsak Katalin, de Vilmos is inspirációt merít a családi múltból, méghozzá édesanyja, Diana hercegné munkásságából. Az utóbbi időben egyre világosabb, hogy a leendő király elszántan dolgozik a hajléktalanság megszüntetésén, és egy ötéves programmal (Homewards) kíván valódi, kézzelfogható változást hozni. Ő maga is többször aludt utcán, hogy jobban megértse a hajléktalanok helyzetét, és évről évre csatlakozik Big Issue újságárusokhoz is.

A szalagátvágós, protokollközpontú feladatok helyett Vilmos olyan ügyekre koncentrál, ahol tartós hatást tud elérni. És ez egy újfajta királyi szerepfelfogást jelez – olyat, ami éppúgy gyökerezik a múltban, mint amennyire a jövőbe tekint.
Katalin és Vilmos példája ritka, hiszen egyszerre hordozzák a monarchia súlyát és az emberi közelség könnyedségét. Ha valóban ilyen királyi pár lesznek egyszer, akkor talán a brit monarchia is új aranykorát élheti majd, nem hivalkodó fényességben, hanem emberi tisztaságban.