Lehet, hogy mi semmit sem veszünk észre belőle, de a Föld valójában gyorsabban forog, mint eddig.
A tudósok szerint 2025 nyarán három olyan nap is lesz, amikor a Föld egy teljes fordulatot az eddigieknél is rövidebb idő alatt tesz meg. Ez nem sci-fi, hanem tudományos tény és olyan ritka jelenség, amelynek mérhető hatása van a globális időszámításra.
Mi történik pontosan?
A világ legpontosabb mérőeszközei, az atomórák szerint a Föld forgása időnként eltér a szokásos 86 400 másodperces (24 órás) ciklustól. Július 9-én, 22-én és augusztus 5-én a bolygó 1,3–1,5 ezredmásodperccel gyorsabban zárja le a napot, mint normál esetben.
Ez az időeltérés a hétköznapi életünkben gyakorlatilag észrevehetetlen, ám a globális időszinkronizálás (pl. GPS, pénzügyi rendszerek, műholdas kommunikáció) számára kritikus fontosságú.

Mi okozza ezt a gyorsulást?
1. A Föld belső folyamatai
A bolygónk belsejében zajló dinamikus mozgások – például a folyékony mag áramlásai – befolyásolják a forgás sebességét.
2. A Hold gravitációs hatása
A Hold folyamatosan húzza a Földet, és ez az árapály-erő néha „meglendíti” a forgást. A tudósok szerint most épp egy ilyen szakaszban vagyunk.
3. A klímaváltozás hatása
A sarki jégtakarók olvadása megváltoztatja a Föld tömegeloszlását. Ez szintén kihat a forgásra és nemcsak hosszú távon, hanem évről évre is.
Lesz ennek következménye?
Lehet. Ha a gyorsuló tendencia folytatódik, a világidő rendszerét (UTC) is hozzá kell igazítani, például úgynevezett negatív szökőmásodperceket kellene bevezetni, azaz „visszavenni” az időből, hogy a technológiai rendszerek szinkronban maradjanak a valósággal.
Ez lenne az első alkalom a történelemben, hogy nem hozzáadunk egy másodpercet, hanem elveszünk.
Miért érdekes ez?
Mert a Föld forgása alapjaiban határozza meg az időérzékelésünket, és ha ez változik, az nem csupán csillagászati érdekesség, hanem komoly kihívás a modern technológiák számára. A tudósok most azt vizsgálják, hogy ez a jelenség tartós trendet jelez-e, vagy csak átmeneti ingadozásról van szó.
Forrás: Dailymail / Képek: Midjourney