Hallottál már az exit interjúról? A munkaadó és a HR-esek számára sokféle információval szolgálhat.
Az állásinterjút majdnem mindig a munkát vállalni kívánó személy felől közelítjük meg. Az exit (kilépő) interjú azonban főleg a HR-esek és a munkaadó számára tartogat fontos tényeket és információkat.
Mi is az az exit interjú?
Először is azt érdemes tudni, hogy az állásinterjú egyfajta felvételi eljárás, amely során először találkozik a munkaáltató és a munkavállaló abból a célból, hogy felmérjék a jelentkező alkalmasságát az adott pozícióra. Ez talán mindenki számára ismert és akár a gyakorlatban is megélt élethelyzet. Arról azonban sokan nem hallottak, hogy létezik kilépő interjú is, amely ugyanúgy a munkáltató, a HR-es munkatárs és a munkavállaló között zajlik, de már abban a stádiumban, amikor a dolgozó elhagyni készül a munkahelyét.
Mi a célja?
Az ilyen fajta interjúnak, beszélgetésnek az a fő célja, hogy egy személyes beszélgetés során feltárják annak az okait, miért kíván távozni pozíciójából az adott munkatárs. Egyfajta visszajelző rendszer. Ez azért fontos, mert a tények ismerete, elemzése, a hibák felismerése és korrigálása tapasztalattal vértezheti fel a munkaadót és segít megtartani a munkatársakat.
Miért (lenne) olyan fontos?
Fejlődést szolgáló módszer az exit interjú, amely ráadásul olcsó és a munkáltatói márka (vagyis employer branding) megtartásának fontos lépése lehet. Feltéve, hogy foglalkoztatói oldalról használják és kihasználják ennek lehetőségét.
A „lesz a helyére másik ember” elv nem jó stratégia egy munkaadó részéről sem. Könnyű elengedni egy távozni kívánó munkaerőt, azonban, ha időt és energiát fektetnek abba, hogy megtudják a munkahely elhagyásának okát, fény derülhet a szervezeten belüli hibákra, hiányosságokra. Ilyenformán egy olcsó diagnosztikai rendszer van a HR-esek kezében.
A kilépő interjú leginkább a munkáltatót segíti, hiszen nagyon fontos információk derülhetnek ki munkavállalói oldalról, mégsem hanyagolhatjuk el azt sem, hogy a dolgozó szempontjából is lehet haszna:
- az exit interjú során őszintén kimondhat olyan tényeket, amelyek eddig nyomasztották és inkább magában tartott,
- ez megkönnyebbülést jelent a léleknek,
- nem a sérelmek felsorolásáról és a bosszúról szól, csupán a lezárás egy nagyszerű módja,
- nem hagy elvarratlan szálakat és jobb szájízzel tud új állást keresni.
A munkaadó részéről érdemes olyan kérdéseket feltenni a távozó munkatárs felé, amelyből megtudható, hogy miért szeretett és nem szeretett a cégnél dolgozni, vagy hogy kivel milyen viszonyban volt? A kilépő interjú során fény derülhet arra, hogy legbelül hogyan működik a kommunikáció, mi a vélemény a felszereltségről, az infrastruktúráról és végezetül, hogy miért döntött a távozás mellett?
Habár a dolgozó épp elhagyni készül a munkahelyét, mégis talán mindezt felszabadultan és nem sérelmekkel teli teheti meg. Az pedig nem is kétséges, hogy a foglalkoztató milyen új tapasztalatokkal és belső információkkal szembesülhet, amely egyébként talán sosem kerülne ennyire őszintén és nyíltan a felszínre.
Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix