Barion Pixel Igenis merj fizetésemelést kérni! Ezeket az érveket mond el a főnöködnek – Coloré

Igenis merj fizetésemelést kérni! Ezeket az érveket mond el a főnöködnek

2025. 05. 14.

A fizetésemelés nem szívesség, hanem elismerés – ha teszel érte, jogod van kérni. Mutatjuk, milyen érvekkel győzheted meg a főnöködet!

A fizetésemelés kérdése sokak számára kényes téma – gyakran halogatjuk, túlgondoljuk vagy egyszerűen nem merjük felhozni. Pedig ha valódi értéket adsz a munkáddal, jogod van elismerést és megfelelő anyagi megbecsülést kérni érte. Nem arrogancia, hanem önérvényesítés, ha kiállsz magadért. De hogyan tedd ezt okosan, magabiztosan és meggyőzően? Íme néhány érv, amit érdemes elmondanod a főnöködnek.

1. Növekedett a felelősséged

Ha az elmúlt időszakban új feladatköröket kaptál, több projektet viszel, vagy mások munkáját is koordinálod, az egyértelmű jele annak, hogy a munkáltatód bízik benned. Ezt a bizalmat és megnövekedett felelősséget érdemes pénzügyi szinten is elismerni.

Így mondd:

„Az elmúlt hónapokban számos új feladatot vettem át, köztük X és Y projektet is, amelyek sikeresen lezárultak. Úgy érzem, ezek a plusz terhek jól mutatják, hogy fejlődtem, és szeretném, ha ez tükröződne a fizetésemen is.”

2. Szakmailag fejlődtél

Elvégeztél egy tanfolyamot, megszereztél egy új képesítést vagy egyszerűen sokkal magabiztosabban kezeled a munkádat? Ez nemcsak a te erőfeszítésed eredménye, de a cégednek is előnyös.

Így mondd:

„Az elmúlt időszakban nagy hangsúlyt fektettem a szakmai fejlődésemre: megszereztem a [név] tanúsítványt, és ennek köszönhetően hatékonyabban tudok hozzájárulni a csapat teljesítményéhez.”

3. Bizonyított eredmények

Konkrét számok, elért célok, megtakarítások, új ügyfelek vagy növekvő eladás – ezek mind olyan kézzelfogható eredmények, amelyek erős érvek a fizetésemelés mellett.

Így mondd:

„Az elmúlt negyedévben X%-kal nőtt az általam kezelt ügyfelek száma, és ezzel több bevételt is generáltam a cégnek. Úgy érzem, ezek az eredmények alátámasztják a kérdésemet.”

Fizetés

4. Piaci összehasonlítás

Ha hasonló pozícióban más cégeknél magasabb fizetéseket adnak, ezt érdemes udvariasan, de határozottan jelezni – nem fenyegetésként, hanem a realitás érzékeltetéseként.

Így mondd:

„Tájékozódtam a szakmán belüli bérszintekről, és azt látom, hogy a mostani pozíciómhoz képest alacsonyabb a fizetésem az iparági átlagnál. Szeretnék ennek megfelelően egyeztetni a továbbiakról.”

5. Lojalitás és hosszú távú elköteleződés

A munkáltatók értékelik a stabilitást és a hűséget – ha régóta ott dolgozol, és továbbra is motivált vagy, ez is fontos érv lehet.

Így mondd:

„Több éve dolgozom itt, és hosszú távon is szeretnék a csapat része maradni. Szeretném, ha ez a közös elköteleződés a jövőben is kölcsönös lenne, akár a bérezés szintjén is.”

+1 TIPP: Készülj fel – fejben és érvekkel is

Ne impulzívan kérj fizetésemelést, hanem felkészülten és profin. Legyenek érveid, példáid, és készülj fel arra is, ha elsőre nemleges választ kapsz. Ilyenkor kérdezd meg, mit kell még elérned ahhoz, hogy elinduljon az előrelépésed – így tudod folytatni a párbeszédet, nem zárul le egyetlen mondattal.

Ne feledd: a fizetésemelés nem „szívesség”, hanem egy reális megbecsülés, ha te is beleteszed a munkát. Ha nem mersz kérni, más lehet, hogy meg is kapja helyetted. Merj kiállni magadért – okosan, határozottan, méltósággal.

Forrás: michaelpage.com / Borítókép: Midjourney