Barion Pixel Kutatások bizonyítják: ezt teszi a lelkeddel a toxikus párkapcsolat – Coloré

Kutatások bizonyítják: ezt teszi a lelkeddel a toxikus párkapcsolat

2025. 05. 08.

Az a bizonyos rózsaszín köd. Veszélyes, mert nem azt láttatja, ami a valóság. Csupa szépség, csupa jóság. Aztán arcul vág az igazság: toxikus párkapcsolatban vagy.

Sokan csak akkor ismerik fel, hogy mérgező kapcsolatban élnek, amikor már mély sebeket hordoznak – nem a testükön, hanem a lelkükben. A toxikus párkapcsolat ugyanis nem mindig hangos, nem mindig látványos. Néha csendesen épül be a mindennapokba, miközben alattomos módon rombolja az önértékelést, a lelki egészséget, sőt, hosszú távon a személyiséget is.

De mit mond erről a tudomány? Mit tesz a lelkünkkel egy ilyen kapcsolat? A válaszok ijesztően egyértelműek.

Toxikus párkapcsolat
Kép forrása: Midjourney

1. A toxikus kapcsolat szó szerint átformálhatja az agyműködésedet

Egy 2021-es amerikai neurológiai kutatás szerint a tartós érzelmi stressz – például egy kontrolláló, manipuláló partner hatására – megváltoztatja az agy érzelemszabályozásért felelős területeinek működését. Ez azt jelenti, hogy az áldozatok gyakran érzik magukat összezavarodva, bűntudattal, önhibáztatóan – még akkor is, ha logikusan tudják, hogy nincs okuk rá.

2. Az önbizalom apránként semmisül meg

A University of Michigan pszichológusai szerint a toxikus kapcsolatok egyik legalattomosabb hatása az, hogy szép lassan leépítik az ember önértékelését. A folyamatos kritika, a passzív-agresszív megjegyzések, a „gázlángozás” (gaslighting) oda vezetnek, hogy az áldozat már saját magában sem bízik.

„Egy idő után az ember már nem tudja, mit érez valójában – csak azt, hogy valami nagyon nincs rendben” – fogalmazott Dr. Erin Weller pszichológus.

3. Megtanulsz félni a szeretettől

Toxikus kapcsolatban lenni nemcsak a jelenlegi, de a jövőbeni kapcsolataidat is befolyásolhatja. Sok túlélő később nehezen bízik meg másokban, gyakran visszahúzódóvá, bizalmatlanná válik. A pszichológusok ezt „érzelmi elkerülő viselkedésnek” nevezik, amely mélyen gyökerező félelemből fakad: attól, hogy a szeretet ismét fájdalmat okoz.

Toxikus párkapcsolat
Kép forrása: Midjourney

4. A tested is jelez: szorongás, álmatlanság, kimerültség

A lélek szenvedése idővel testi tünetekben is megjelenhet. A toxikus kapcsolatok gyakori kísérői a szorongásos zavarok, alvásproblémák, kimerültség, sőt, akár immunrendszeri gyengülés is. A szervezet állandó „készenléti állapotba” kapcsol, ami hosszú távon romboló hatású.

Van kiút – de első lépésként el kell ismerni, hogy baj van

A legnehezebb sokszor az első lépés: felismerni, hogy amit szeretetnek hittünk, az valójában árt. A kutatások egyértelműen kimutatják: a toxikus párkapcsolatból való kilépés után a lelki regeneráció ugyan időbe telik, de lehetséges. Terápiával, támogató közeggel, új határok felállításával újra felépíthető az, amit a kapcsolat lerombolt.

Nyitókép forrása: Midjourney