A tej egészséges, ám sokaknak okoz galibát. A növényi tejekkel azonban kiváltható és a problémák is megszűnnek. Az egyik növényi tej azonban nem segít a fogyásban.
A növényi tejek népszerűsége évek óta töretlen, különösen azok körében, akik laktózmentes, vegán vagy egészségtudatos életmódot folytatnak. A mandula-, kókusz-, szója és zabtej közül azonban nem mindegyik segíti egyformán a fogyást. Sőt: az utóbbi, bár sok szempontból egészséges, valójában lassíthatja a fogyást – és nem véletlenül.

Miért isszák sokan a zabtejet?
A zabból készült ital kellemesen krémes, természetes ízű, rostban gazdag, és gyakran dúsítják kalciummal, B12-vitaminnal, D-vitaminnal is. Emellett remek kávéhabosító, ezért a baristák is előszeretettel használják. Ráadásul növényi eredetű, így állatbarát és környezetkímélő alternatíva.
De mi a gond vele, ha fogyni szeretnél?
1. Magasabb a szénhidráttartalma, mint más növényi tejeké
A zab természetesen gazdag szénhidrátban – emiatt az italnak is magasabb a glikémiás indexe. Ez azt jelenti, hogy gyorsabban emeli meg a vércukorszintet, amit a szervezet inzulinválasszal követ, és ez lassíthatja a zsírbontást.
2. Gyakran hozzáadott cukrot is tartalmaz
Ha nem figyelsz a címkére, könnyen belefuthatsz olyan italba, amelyben extra cukor van – ez pedig különösen hátráltathatja a fogyást.

3. Több kalóriát tartalmaz
Egy pohár zabból készült ital akár 100–120 kalória is lehet, míg egy cukormentes mandulából készült változat ennek a felét sem éri el. Ha naponta több alkalommal fogyasztod (pl. reggel a kávéban, délután turmixban), ez összeadódhat.
Mit tehetsz, ha szereted, de figyelsz a vonalaidra?
- Válassz cukormentes verziót – mindig nézd meg az összetevőket.
- Mértékkel fogyaszd, és inkább reggel vagy edzés előtt, amikor a szénhidrát jól hasznosul.
- Ne ezzel főzz zabkását, turmixot, kávét és sütit is egyszerre – váltogasd más növényi tejekkel.
- Készíthetsz otthon saját zabitalt, így pontosan tudod, mi van benne.