A nyári időszakban nagyon fontos a fényvédelem és az, hogy lehetőleg minél kevesebb időt töltsünk a napon, hiszen a bőrünk könnyen leéghet a nyári kánikulában. A napégés nemcsak kellemetlen, hanem hosszú távon is súlyos következményekkel járhat. A napsugárzás okozta bőrkárosodás veszélyezteti a bőr egészségét, és növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. Annak érdekében, hogy biztonságosan élvezhessük a napsütéses napokat, fontos, hogy tisztában legyünk a napégés megelőzésének legjobb módszereivel. Összegyűjtöttük milyen praktikákkal védekezhetünk a napégés ellen és mit tehetünk, ha már megtörtént a baj.
Miért fontos a fényvédelem?
A fényvédelmi intézkedések célja, hogy megóvjuk bőrünket az UV-sugárzás káros hatásaitól. A napsugárzás két fő típusú ultraibolya (UV) sugárzást bocsát ki: az UV-A és az UV-B sugárzást. Míg az UV-A sugarak mélyebben behatolnak a bőrbe, és felelősek a bőr öregedéséért, az UV-B sugarak a bőr felső rétegeit károsítják, és közvetlenül napégést okoznak. Mindkét sugárzás hozzájárul a bőrrák kialakulásához.
Naptej és fényvédő krémek használata
A naptej és a fényvédő krémek a leghatékonyabb módjai annak, hogy megvédjük bőrünket a káros UV-sugaraktól. Fontos, hogy olyan fényvédő terméket válasszunk, amely mind az UV-A, mind az UV-B sugárzás ellen védelmet nyújt. Ezeket a termékeket széles spektrumú fényvédőknek nevezik. A fényvédők hatékonyságát a napvédő faktor (SPF) számmal jelölik. Általában a legalább SPF 30-as naptej ajánlott a mindennapi használatra, míg hosszabb napsugárzás esetén (pl. strandoláskor) az SPF 50-es vagy annál magasabb faktorú termékek ajánlottak. A fényvédő krémet legalább 20-30 perccel a napozás előtt kell felvinni a bőrre, és kétóránként meg kell ismételni a felvitelt, különösen úszás vagy izzadás után.
Megfelelő ruházat kiválasztása
Ha tűző napra megyünk, akkor mindenképpen olyan ruhadarabokat válasszunk, amelyek jól fedik a bőrt, például hosszú ujjú ingeket, hosszú nadrágokat és széles karimájú kalapokat. A sötétebb színek általában jobban védenek a napsugarak ellen, mint a világosabb árnyalatok, mivel kevesebb UV-sugarat engednek át.
Tartózkodjunk inkább árnyékban!
A nap legmelegebb óráiban 10 és 16 óra között ajánlott kerülni a tűző napot és érdemes inkább árnyékban pihenni ilyenkor, hiszen a napsugarak ekkor a legerősebbek, és ebben az idősávban a legnagyobb a napégés kockázata. Nem szabad ilyenkor sem megfeledkezni a fényvédelemről! Árnyékban is használjunk fényvédőt, mivel a napsugarak visszaverődhetnek a vízről, homokról vagy más felületekről, és így is károsíthatják a bőrt.
Folyadékbevitel fontossága a kánikulában
A tűző napon a test is gyorsabban veszít folyadékot, ami kiszáradáshoz vezethet és a szárazabb bőr hajlamosabb a napégésre. Ezért fontos, hogy meleg időben fokozottan ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre.
Napozás
Ha tehetjük, a kora reggeli vagy késő délutáni órákban menjünk ki a napra, amikor a napsugarak nem olyan erősek, ezért ilyenkor kisebb a napégés kockázata.
Mit tegyünk, ha már megtörtént a napégés?
Annak ellenére, hogy minden óvintézkedést megtettünk, előfordulhat, hogy mégis napégés alakul ki. Ilyenkor fontos, hogy gyorsan cselekedjünk a tünetek enyhítése és a bőr gyógyulásának elősegítése érdekében. A napégés egyik leggyakoribb tünete a bőr forrósága és fájdalma. Ennek enyhítésére az egyik leghatékonyabb módszer a hűtés. Hideg vizes zuhany vagy borogatás, vagy speciális napégés utáni hűsítő termékek segíthetnek csökkenteni a bőr hőmérsékletét és enyhíteni a fájdalmat.