A dm elköteleződött a női egészség támogatása mellett, kezdeményezéseivel továbbra is a testi és lelki egészség tudatos fejlesztésére koncentrál. A drogéria társadalmi felelősségvállalási aktivitásának fókuszában idén nemzetközi szinten a menstruációs termékekhez való hozzáférés segítése áll. Magyarországon június hónapban minden eladott saját márkás Jessa termék után 50 forint értékben adományoznak termékeket, ezzel párhuzamosan két új betétautomata üzembe helyezését is támogatják.
A menstruáció a női lét természetes velejárója, de a téma sok társadalomban még mindig tabunak számít. Ezt a képet erősíti meg az a kutatás is, amelyet a dm nemzetközi szinten végzett el tavaly a Spectra Kutatóintézettel közösen. Összesen 6000 nőt kérdeztek meg 11 dm-országban, a kutatásban résztvevők 60 %-a úgy érzi, a menstruációs fájdalmak témája, a higiéniai szükségletek és a mestruációs termékekhez való hozzáférés kérdései nem jelennek meg kellő súllyal a közbeszédben. Sokak számára a menstruáció a stigmatizáció és a szégyen érzésével kapcsolódik össze. A kutatás szerint a felvilágosítás nem elégséges színvonalú, miközben hiányzik a társadalmi elfogadás és gyakran az anyagi lehetőségek is korlátozottak. A menstruációs szegénység fogalma azt a helyzetet írja le, amikor valaki anyagi okokból nem engedheti meg magának a szükséges higiéniai termékek beszerzését, vagy emiatt nem tudja a termékeket olyan gyakran cserélni, mint ahogy szükséges lenne. A témával kapcsolatos alapvető ismeretek hiánya is része a problémakörnek.
A Spectra kutatás keretében a dm a menstruációval kapcsolatos anyagi jellegű terhekre is rákérdezett. A válaszadók 33 %-a számolt be arról, hogy a menstruációs termékek megvásárlása komoly anyagi terhet jelent a számukra. Az ingyenesen elérhető termékekkel ezért a drogéria célzottan segíti azokat a nőket és lányokat, akik anyagi korlátok miatt nem jutnának intimhigiéniai termékekhez. Tavaly a Magyar Máltai Szeretetszolgálat részére 5 millió forint értékben adtak át intimhigiéniai termékeket, illetve a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesületét segítették adománnyal szabadon hozzáférhető edukációs anyagok létrehozásában. A hallgatók a szeretetszolgálat intézményeiben edukációs workshopokat is tartottak.
A vásárlók is aktív részesei a jótékonysági kezdeményezésnek
A dm aktívan tesz a tabuk ledöntéséért és a menstruációs szegénység csökkentéséért, ezért többféle módon segítik az ingyenes termékekhez való hozzáférést az idei évben is. A dm a 2025. június 1. és 2025. június 30. közötti időszakban minden megvásárolt Jessa termék után 50 forintot fordít jótékony célra úgy, hogy ebben az értékben intimhigiéniai terméket adományoz a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak. A szervezet a termékeket az intézményrendszerükhöz tartozó, hátrányos helyzetben élő általános és középiskolás lányok között osztja szét országosan. Akár az üzletekben, akár online helyez a kosarába valaki Jessa terméket június hónapban, a vásárlásával automatikusan hozzájárul a menstruációs szegénység csökkentéséhez.
Betétautomaták ingyenes termékekkel
2025 júniusában két új betétautomata kihelyezésében támogatja a dm a HoldOn Egyesületet, hogy a szervezet bővíteni tudja segítő tevékenységét, amellyel hátrányos helyzetű nőket és lányokat érnek el. A szervezet tavaly összesen három betétautomatát üzemeltetett, amelyek közül egyet a dm „fogadott örökbe” és biztosította hozzá a termékeket. Az egyesület idén a Kompánia Alapítvány Alter közösségi terében és a ferencvárosi FESZGYI Család- és Gyermekjóléti Központhoz helyez ki betétautomatákat, amelyek feltöltéséhez a dm idén is saját márkás Jessa termékeket biztosít. A termékekhez anonim módon juthatnak hozzá a rászorulók, az automata modern, kreatív eszköze annak, hogy minél szélesebb réteg számára szabadon hozzáférhetővé váljanak a higiéniai termékek. Az automatával folyamatos és kiszámítható segítséget nyújtanak az intézményhez kapcsolódó közösségek számára.
„A dm felelős vállalatként aktív szerepet kíván vállalni a menstruációs szegénység elleni küzdelemben, kezdeményezésünk célja, hogy országhatárokon átívelően segítsük a menstruációs termékekhez való hozzáférést a nyilvános terekben, oktatási intézményekben vagy a szociális ellátórendszer helyszínein” – fűzte hozzá Kanyó Roland, a dm marketing és PR menedzsere.
Boritókép forrása: dm