Az életünk folyamatosan változik, ám a változás és a stressz állandó társunk az úton. Csakhogy a stressz komoly bélyegként nehezedhet az alvás minőségére.
Valameddig tudjuk tartani magunkat akkor is, ha kevesebbet vagy nem jól aludtunk, de a tartós alváshiánynak fizikai és mentális jelei is vannak.
Csak irigyelni tudod azokat, akik arról mesélnek, hogy bárhol és bármikor képesek aludni? Neked pedig az este közeledtével egyre nő a félelmed, hogy vajon milyen éjszaka vár rád? Ha néhány napja vagy akár tartósabban jelenlévő problémát észlelsz a pihenésedben és már mindent bevetettél, akkor lehet, hogy egy taktikát kihagytál.
Módszer a könnyű elalvásért
Számoltál már bárányokat, ittál nyugtató teát, hallgattál monoton zajokat, elalvás előtt órákkal kikapcsoltad a tévét és az okostelefont sem simogattad, mégsem ment a pihenés? Mindez pedig csak fokozhatja az éjszakához, alváshoz fűződő kapcsolatodat, ezért ideje más módszert bevetni.
Ne keress kapcsolatot!
Próbáld ki az úgynevezett kognitív kevert technikát. A Glamour egyik munkatársa kipróbálta. A módszer egy kognitív tudóstól, Luc Beaudointól származik. A kognitív keverés egy olyan technika, amely egymáshoz egyáltalán nem kapcsolható szavak vagy képekre való összpontosítását jelenti. Vagyis, amikor nem tudsz aludni és ez már önmagában felhergel, még mielőtt igazán berágnál kezdj el különböző szavakra gondolni. Ami jön. Az a jó, ha úgy gondolod, hogy nincs köztük semmilyen kapcsolat, például billentyűzet, könyv, szombat, kolibri stb.
Ezzel azt akadályozod meg, hogy az agyad narratívát alkosson, vagy a jelentéseket dolgozza fel, így nyugodtabbá válsz és alvásra kész állapotba kerülsz.
Miért jó?
Ez a technika azért jó, mert míg mondjuk a meditáció vagy a birkaszámlálás az agyat ellazult ugyan, de éber állapotban tartja, amely nemhogy segíti, de nehezítheti az álomba szenderülést. A meditáció pontosan a gondolataidra való koncentrálására ösztönöz, amely koncentrációt igényel és ezzel az alvást nem segíti, hiszen az elme nem csillapszik.
Ugyan cselekvésre késztető módszer ez is, hiszen szavakon, képeken kell gondolkodnod, ugyanakkor azt az agyi területet aktiválja a kognitív kevert módszer, amely az álmodozásért, az ébrenléti pihenésért felelős.
A Glamour újságírója is kipróbálta a technikát és a random szavak kigondolásával nagyon rövid idő alatt érezte az elméje nyugalmát, majd álomba szenderült.