Barion Pixel Házasság első látásra, a tévéműsorok Pató Pál ura – A házasság sárba tiprása vagy követendő példa? – Coloré

Házasság első látásra, a tévéműsorok Pató Pál ura – A házasság sárba tiprása vagy követendő példa?

2024. 11. 27.

A Házasság első látásra azt adja, amit ígér: házasságot, első látásra. Van reális esélye annak, hogy ez működhet? És mi lesz a házasság intézményének komolyságával? Szerzőnk ezekre a kérdésekre kereste a válaszokat.

Nem a Házasság első látásra az egyetlen műsor, ami a házassággal van elfoglalva. Ott van a Házasodna a gazda is, és valamelyest a Benkő Dániel feleséget keres című műsor is erről szólt a 2010-es évek elején. Hihetetlen módon változik a világ. A 90-es évek végén a Szerelem első látásra című műsornak is nagy sikere volt, hiszen ott különböző szituációk segítették, hogy valaki első látásra beleszeressen a másikba. Nyilvánvalóan nem volt szó szerint értendő a szerelem, ám a kedvesen bájos műsor valóban összehozta a párokat: akad olyan, aki azóta is együtt van a másikkal, hogy a műsorban megismerte:

Ma már azonban emelni kell a tétet. Már nem elég az, ha látjuk, amint a szereplők szemében megszületik valami, most vérre megy a játék. A Házasodna a gazda csupán feltételes mód, hiszen nem kell elvenni a választottat, míg a Házasság első látásra pontosan azt adja, amit ígér: házasodni kell első látásra!

Aki ku…lturálisnak gondolt műsorba áll

A párokat nem a véletlen sodorja egymás mellé, pedig ha hihetünk annak, hogy van sors, előfordulhat, hogy egy ilyen véletlen nagyobb eséllyel tartja őket egymás mellett, mint a szakemberek. A műsorban ugyanis pszichológusok játsszák Ámort, és teszik egymás mellé a párokat. Volt arra példa, hogy pontosan tudták, hogy a férfi idegenkedik a gyerekektől, ennek ellenére egy olyan hölgyet kapott feleségként, akinek van gyermeke. Természetesen lehet az oltár előtt nemet mondani, de lássuk be, nem életszerű, hogy valaki jelentkezik egy ilyen műsorba, és bedobja a törülközőt az oltár előtt – vélhetően valójában meg sem tehetné, merthogy a műsor dramaturgiájában komoly gondot okozhatna egy ilyen lépéssel. Van, aki nem tudja elrejteni az érzéseit: akadt egy versenyző, aki fintorral fogadta a férfi látványát, akit megpillantott az oltárnál.

Jó ötlet a házasság első látásra?

Tekintve, hogy a Magyarországon látható három évadból eleddig egy pár sem maradt hosszabb távon együtt, akár kijelenthető is lehetne, hogy nem jó ötlet, de adjuk meg az esélyt annak, hogy van, akinek bejönne, mert bizonyosan van ilyen! Vujity Tvrtko például több mint huszonöt éve él együtt a feleségével, akinek a kezét mindössze egy napi ismeretség után kérte meg. Létezik hát örökké tartó szerelem első látásra, ráadásul arra sincs szükség, hogy szakemberek tegyék egymás mellé az embert, elég csupán a véletlen is – vagyis hívja, ki aminek akarja.

Itt azonban rögtön esküvő van, majd utána a megismerkedés. Természetesen lehet, hogy a ceremónia megrendezett, és az egész színjáték, és ekképp a válás sem olyan körülményes, mint a valóságban, de mégis milyen üzenetet hordoz a műsor? Házasodjunk átgondolatlanul bátran, mert nincsenek következményei? Hogyne lennének! Tegyük fel, hogy a jogi hercehurcát megússzák a párok, mert intelligensen képesek kezelni, és nem várnak egymástól semmit – ám ki tudja, hiszen nem ismerjük a másik felünket, így előfordulhat, hogy kőkeményen megkopaszt bennünket! Ugyanakkor, ha játék, mi értelme van? Semmiféle nyomás nem nehezedik a szereplőkre azáltal, hogy nem veszik komolyan a versenyt – hiszen játék, nem is kell komolyan venni. De ha nem nehezedik nyomás, és játék az egész, akkor lehet ténylegesen tervezni a másikkal?

A Házasság első látásra számos kérdést felvet / Kép forrása: TV2
A Házasság első látásra számos kérdést felvet / Kép forrása: TV2

Mi az oviban sokszor játszottunk esküvőset – inkább a lányok kezdeményezésére, nem tagadom, de a fiúk is benne voltak. Bár komolyan vettük, tudtuk, hogy játék csupán, viszont nekünk volt mentségünk: nem tudtuk, mi az a házasság. Az tudtuk, hogy két szerető fél között történik, legalábbis ideális esetben. Ebben a műsorban viszont hogy lennének szerető felek, ha nem is ismerik egymást?

Ismerkedés, ugyan már! ,,Ej, ráérünk arra még!”

Hiszen ez egy játék, elválunk, elmondjuk az ismerősöknek, hogy kamu volt az egész. Igen? És a gyerekének mit mond a kedves versenyző? Játékból megházasodtam, mint te kisfiam, az oviban.

És akkor anyát is játékból vetted el?

-kérdezheti a gyermek könnybe lábadt szemmel teljes joggal, merthogy még egy gyerek is tudja, hogy a valóságban a házasság nem játék. Nagyon komoly dolog, és felnőttek nem játszanak olyat, hogy szórakozásból mondják ki azt a bizonyos igent – hacsak nem színházban vagy filmen történik. Csakhogy ott senki nem akarja úgy eladni, mintha valódi lenne, mindenki – a szereplők és a nézők is – pontosan tudják, hogy ez nem a valóság. A Házasság első látásra viszont nem így működik. A házasság szemébe röhögve egy tollvonással elválnak a felek. És mit látnak így a fiatalok? Házasodjunk össze egy átbulizott éjszaka után, csak úgy elválunk, és kész!

Elárulom, a valóságban ez korántsem ,,csak úgy” működik. Nyomot hagy. A pénztárcában és a lélekben is. Már ha van lélek, amiben nyomot hagyhat.

Források: ITT, ITT, ITT, ITT, ITT és ITT.

Nyitókép forrása: TV2