Barion Pixel Ha szürkehályog műtét, akkor műlencse – na de milyen? (X) – Coloré

Ha szürkehályog műtét, akkor műlencse – na de milyen? (X)

2024. 12. 07.

A szürkehályog műtét alapvetően a meglévő, beszürkült, elhomályosodott szemlencse modern műlencsére cserélését takarja. De vajon csak egyféle műlencse létezik? Vagy lehet választani? Érkeznek a válaszok!

Először is tisztázzuk, hogy manapság többféle műlencse közül is választhat az, akinek szürkehályog kezelésre van szüksége. Ez azért nagyszerű, mert így még személyre szabottabb lehet a beavatkozás, hisz lehetőségünk van kiválasztani az igényeinknek megfelelő műlencsét.

Talán vannak, akik még nem tudják, hogy műlencsét nemcsak akkor lehet beültetni, amikor a szürkehályog miatt válik esedékessé a kezelés, hanem akkor is, ha valaki ilyen módon szeretne megszabadulni a fénytörési hibáitól (azaz például a távollátásától vagy a rövidlátásától). Ennek az az oka, hogy a műlencse egyfajta tiszta lap a szemnek, hisz míg a saját szemlencsénk tele lehet fénytörési hibákkal, a műlencse nem.

Milyen szempontokat vegyünk figyelembe a műlencse kiválasztásakor?

A legtöbb ember számára az egyik legfontosabb tényező (a műlencse kiválasztásakor is) az ár. Mivel valóban vannak árbeli különbségek az egyes lencsék között, érdemes előre tájékozódni. Általános szabályként foghatjuk fel, hogy minél “többet” tud a lencse, annál magasabb árkategóriába tartozik.

Nagyon fontos szempont, hogy olyan műlencse mellett tegyük le a voksunkat, amely nem okozhat a későbbiekben másodlagos szembetegséget, de aki a Focus Medicalhoz fordul, annak a klinika tapasztalt szakorvosai segítenek elkerülni a nem megfelelő lencséket.

Nem elhanyagolható szempont az, hogy mekkora bemetszés szükséges a műlencse beültetéséhez, hisz ez a felépülési időre is hatással lehet.

A negyedik, szintén átgondolandó dolog pedig az, hogy milyen távolságokra is szeretnénk élesen látni (szemüveg és egyéb kiegészítők nélkül), és hogy mennyire fontos számunkra, hogy több távolságra is élesen lássunk.

Hogy könnyebb legyen a döntés, ismerkedjünk is meg a főbb műlencsetípusokkal!

Egyfókuszú lencse

A szürkehályog műtét előtt választhatunk egyfókuszú, azaz monofokális lencsét, ez csak egy távolságra (többnyire távolra) biztosít éles látást. Ennek bár megvan az az előnye, hogy távolra jól láthatunk vele, közelre (például olvasáshoz, gépezéshez) olvasószemüvegre lehet szükség, és nem is szabad azonnal elkészíttetni a szemüveget, mert szükség van pár hétre ahhoz, hogy hozzászokjon a szem a műlencséhez, és csak ezt követően kaphatunk valós eredményt a látásvizsgálaton.

Külön jó hír, hogy tórikus lencsével (amely egyik tengelyében más dioptriaértékű, mint az arra merőleges tengelyben) még az asztigmia, azaz a cilinderes szem is korrigálható a szürkehályoggal együtt.

Többfókuszú lencse

A multifokális, azaz többfókuszú műlencsének az a szuperképessége, hogy háromféle fókusszal rendelkezik, azaz több távolságra is élesen láthatunk vele, méghozzá szemüveg nélkül. Ezt nem úgy érik el, mint a multifokális szemüveglencséknél, tehát nem egyenes sávos az egyes fókuszok elrendezése, hanem gyűrű alakú, így nincs szükség se nyaknyújtogatásra, se fejdöntögetésre ahhoz, hogy minden távolságra élesen láthassunk.

Mit érdemes még tudni a műlencsékről?

Bár régebben még csak merevebb anyagú műlencsék léteztek, a mai, modern lencsék már sokkal rugalmasabbak, így összehajtva kerülhetnek a szembe, ezzek sokkal kíméletesebbé varázsolva a kezelést. Korunk műlencséinek anyaga általában magas víztartalmú, bio-kompatibilis akril polimer, és elérhető belőlük víztaszító (hidrofób) és nedvesíthető (hidrofil) verzió is.

A hidrofil lencsével érdemes vigyázni, ugyanis idővel sajnos nagyobb arányban rakódhatnak ki a felületére a szem csarnokvizéből olyan anyagok, amelyek negatívan hatnak a látásélességre, illetve azt sem árt tudni, hogy a hidrofil lencsék használatakor sajnos nagyobb eséllyel alakul ki másodlagos szürkehályog.

Aki esetleg egy kicsit belezavarodott a műlencsék típusaiba, ne aggódjon, mert ha a nagy múltú Focus Medical szakorvosaira bízza magát, akkor minden információt megkap – méghozzá érthető formában – ahhoz, hogy meghozza a döntését!