Nem véletlenül mondják, hogy fűben, fában orvosság. A modern világunkban azonban hozzá vagyunk szokva a készre gyártott, könnyel beszerezhető pirulákhoz. A gledícsia egy olyan sokoldalú növény, amelyről érdemes tudni, hogy mire is képes.
A gledícsia, tudományos nevén Gleditsia triacanthos, ahogy még nevezik, a tövises lepényfa, vagy csak simán lepényfa, esetleg krisztustövis egy Észak-Amerikából származó növény, amely elég általános hazánkban is, de kevesen tudják, hogy milyen hasznos. A tövises jelzőt nem véletlenül kapta, ugyanis a törzsén található hosszú tüskéi komoly sérüléseket okozhatnak. Ám egyre kevesebb töves változatot találunk, amely annak köszönhető, hogy díszfaként már a tövisek nélküli változatát kedveljük (érthető okokból).
Gledícsia, a gyógynövény
Ez az akár 30 méteresre megnővő robosztus fa leginkább hosszúkás hüvelyterméséről ismert. A barna babszerű házban ülnek a magok, amelyek nemcsak fogyasztható, de rendkívül hasznos az egészségre.
A magján és a kocsonyás anyagán kívül a növény levelei is felhasználhatók. Gyógyerejét a benne található vegyületeknek köszönhetjük, amelyek segíthetnek a szabadgyökök által okozott sejtkárosodás csökkentésében, így felveheti a harcot az öregedéssel és a rákos megbetegedéssel is. Szerepet játszhat a gyulladáscsökkentésben éppúgy, mint ahogy megküzd a baktériumokkal gombákkal is. A vércukor-szabályozás remek természetes megoldása. A fa kérgéből készített főzet alkalmas a fájdalomcsillapításra és rendelkezik sebgyógyító hatással is.
A gledícsia más felhasználási módjai
A gledícsia magjaiból nyert természetes édesítőszerek és gélképző anyagokaz az élelmiszeripar is felhasználja. Ezek a természetes vegyületek emulgeálószerként és sűrítőanyagként is szolgálnak.
A növény faanyaga kemény és tartós, ezért bútorgyártásra és egyéb ipari felhasználásokra is alkalmas. A növény kérgéből és gyökeréből nyert természetes vegyületek felhasználhatók bioalapú műanyagok és más ipari anyagok gyártásához.