A futás igen költségkímélő mozgásforma, amely végzéséhez lényegében semmilyen eszközre sincs szükség. Ami kell, az te magad vagy és az elszántságod. Esetleg egy futóedző, mondjuk Zsiros Márk személyében.
Zsiros Márk tanácsai, ha nagy célt tűztél ki magad elé
Aki annyira beleszeretett a futásba, hogy komolyabb távokat és versenyeket is kitűzött maga elé, annak erre a megmérettetésre fel kell készülnie. Ám azt nagyon sok minden befolyásolja, hogy a felkészülés és a verseny során hogyan teljesítünk. A formaidőzítés ebben segíthet. Zsiros Márk azt is elmondja, hogy mindez mit jelent.
A megfelelő edzéstervezés mellett a pihenési stratégia is legalább annyira szükséges. Tapasztalataim alapján az amatőr és hobbi futók esetében is gyakori hiba, hogy a verseny hetében túlsúlyba kerül az edzés és háttérbe szorul a regeneráció, így fáradtan érkeznek meg a versenyre, emiatt nem tudják kihozni magukból a maximumot. Emellett nagyon fontos a táplálkozás is, és az, hogy mentálisan is kiegyensúlyozott állapotban legyen a futó: tudjon fejben is a versenyen lenni.
A többszörös bajnok és futóedző szerint a titok az edzésciklusokra felépített formaidőzítésben rejlik, amely egy hosszabb periódust foglal magába (12-24 hét). Az első az alapozó szakasz, amikor az állóképesség és az erőnlét a fókusz. Ennek fejlesztése hosszabb és lassabb futásokat, valamint keresztedzéseket jelent.
A verseny specifikus időszakban beköszönt a tempó növelése a gyorsasági edzésekkel, tempófutásokkal, vagyis a lényeg a sebesség növelésében van. Az utolsó szakasz a versenyidőszaké, amikor a pihenés kerül előtérbe és a terhelést csökkenteni kell annak érdekében, hogy a test regenerálódni tudjon és felkészülhessen a megmérettetésre.
A formaidőzítés nemcsak a futásról, az edzésekről szól, annál sokkal komplexebb, ugyanis része kell, hogy legyen a pihenés, a táplálkozás, a mentális felkészülés is.
A formaidőzítés egy összetett, de rendkívül hatékony stratégia, amellyel a legjobb teljesítményt hozhatod ki magadból a verseny napján. Érdemes a versenyfelkészülést 3-6 hónappal korábban elkezdeni és nagyvonalakban megtervezni. De fontos, hogy ne írjuk meg előre az egész edzéstervet, hanem csak a főbb pontjait, mint például a versenyszimulációs edzéseket jelöljük ki, így célról célra haladhatunk és a fejlődésünk fényében, dinamikusan módosíthatjuk a felkészülési tervet.