A fej-, a fog- és a fülfájás a legfájdalmasabbak közé tartozik, mert akár a semmiből, hirtelen is ránk törhet olyan intenzitással, amely az őrületbe kerget. Fejfájás esetében nemcsak a fájdalom mértéke, de annak helye is más és más lehet. Ha a fejfájás hátul jelentkezik, annak több oka lehet.
Élete során szinte mindenki elszenved valamilyen mértékű fejfájást. A szerencsésebbek ezt csak valamilyen sérülés útjén tapasztalják meg, mások pedig akár napi rendszerességgel tapasztalják meg a fejfájás okozta kínokat. A fejfájás hátul, elöl, oldalt is keserítheti az életünket. A krónikus fájdalom csillapítása érdekében a legtöbben gyógyszerhez nyúlnak. A fej fájdalma sem egyforma. Úgy is mondhatnánk, hogy ahány fej, annyi féle, ezért a fájdalomcsillapító gyakori szedése nem biztos, hogy hatékonyan veszi fel a harcot és emellett még károsíthatja a gyomor és a bél nyálkahártyáját. A fejfájások különbözősége miatt fontos az egyénre szabott kezelés, amelyet orvos ír elő.
Miért fáj?
Most már igazán beleléptünk az őszbe és ezzel együtt megjelentek a szezonális betegségek. A megfázásos, influenzás tünetek is okozhatnak fejfájást, de emellett még okozhatja traumás behatás, a rossz látás, a nyaki csigolyák elváltozásai, magas vérnyomás, egy-egy izomcsoport merevsége, görcsös állapota, gyulladt fog, arc- és homloküreg gyulladás, a cukorháztartás felborulása, pajzsmirigy betegség.
Hol fáj?
A fejfájás különböző típusai különböző területeken jelentkezhetnek:
Tarkófájás, fejfájás hátul (occipitalis fejfájás): a tarkó területén jelentkezik.Lehetséges kiváltó ok lehet a rossz testtartás, az izomfeszültség, nyakproblémák. Elég egy rossz mozdulat és éles fájdalom kíséretében, rohamszerűen jelentkezik a fájdalom, amely másodpercekig, percekig tart, majd elmúlik.
Nyaki eredetű fejfájás (cervicogén fejfájás): a nyaki gerinc problémája vagy izomfeszültség okozta fájdalom sugározhat ki a fej hátsó területére.
Fájdalom homlok, halánték tájékán (tenziós fejfájás): a homlok vagy a halánték területén érzett fájdalom olyan, mintha satuba fognák az ember fejét, vagyis inkább tompa, ellenben akár napokon át „boldogíthat”.
Kiválthatja a feszültség, a stressz a migrén vagy akár homloküreggyulladás.
Cluster fejfájás: féloldalon jelentkező, amely a szem környékén okoz fájdalmat, amely szúró és éles. Igen intenzív fejfájás.
Temporális arteritisz: a fejfájás egyik ritka oka, amikor a nyakban található fő verőér vagy annak ágainak gyulladása. Mindez együtt járhat a nyak és a váll izmainak gyulladásával is.
Migrén: fő jellemzője, hogy a fej egyik oldalán, lüktető formában jelentkezik a fájdalom, amely akár órákon, de akár napokon át is tarthat. Kialakulásában közre játszhat a genetikai hajlam, de idegi eredetű probléma is lehet.
Szinusz fejfájás: a homlok, az arccsont és az orrnyereg mögött levegővel telt részek vannak a koponyában, ezek a szinuszok. Ha ezek a részek begyulladnak, akkor a kiváltott duzzanat okoz nyomás, ami miatt jelentkezik a szinuszos fejfájás.
Rágóízületi gyulladás (TMJ): a rágóízületi gyulladás tünetei köz tartozhat a fejfájás, az arctájéki fájdalom.
Fejfájás hátul, nálad ez a módi?
Azt tudjuk, hogy a stressz mennyire alattomosan rombol. Az egyik, aminek formájában jelentkezhet, az a fejfájás. Amikor feszült vagy, akkor a nyak és a tarkó izmait is feszesen tartod, mert koncentrálsz és a stressz dolgozik benned. Ezt az állapotot gyakran még olyan pillanatokban is fenntartod, amikor észre sem veszed. Mindez megterheli az adott területet, a vérellátás megromlik, emiatt oxigénhiány jelentkezik és fájdalom formájában érzékeled. A stressz mindennapjaink része és sajnos szinte lehetetlen, hogy teljesen elhatárolódj attól, ezért inkább azon fáradozz, hogy azt jól tudd oldani.
Ha tarkó tájékán jelentkezik a fájdalom, lehet, hogy inkább a gerinc nyaki részét érintő problémáról van szó, amely kisugárzik a fej hátsó részébe is.
A naponta végzett nyaktorna semmiképp sem árthat, de azt óvatosan végezd el. Ha pedig nem múlik a fájdalom, mindenképp keress fel szakembert.
A magas vérnyomás népbetegség, amely mögött ugyanúgy ott húzódhat a stressz, a mozgásszegény életmód, az egészségtelen táplálkozás. Magas vérnyomás esetén a fejfájás hátul jelentkezik.
A nyaki verőerek érelmeszesedése is okozhatja a hátul jelentkező fejfájást, amely lehet genetikai adottság is, de eredhet az életmódbeli rossz szokásokból is.
Egyes szemészeti gondok is okozhatnak fejfájást, amely hátul, a tarkó tájékán vagy a homlokon érezhető.