Ki szeret orvoshoz járni? Azt hiszem, hogy erre talán egyöntetűen azt válaszolnánk, hogy senki. Az embert még akkor is elkaphatja rossz érzés a váróban ülve, vagy az orvosnál járva, ha igazán semmilyen problémája sincs. Már a véróban felütheti a fejét a fehérköpeny-szindróma.
Az egyik legfrusztrálóbb érzés fogorvosi váróban ücsörögni és várni, hogy sorra kerüljünk. Az onnan kiszűrődő fúró visító hangja még azokban is rossz érzést kelt, akik csak megnézetni szeretnék a fogaik állapotát és nem kínozza őket fogfájdalom.
Az orvosi rendelőben is elkaphat a rossz érzés, még akkor is, ha csak gyógyszert íratunk fel, esetleg a munkahelyi alkalmassági vizsgálaton veszünk részt. Többen tapasztalhatják ilyenkor, hogy a vérnyomásmérő olyan értéket mutat, amely nem jellemző rájuk. A normál vérnyomás helyett magasabbat mérnek, ám, ha 5 perc múlva megismételnék, akkor már normál értéket mutatna az eszköz.
Fehérköpeny-szindróma, stresszes helyzet
Nem a legjobb mulatságunk orvoshoz járni, de sokan tapasztalnak magukon izgalmat és félelmet. Akkor is igaz lehet, ha csak egy általános vizsgálaton vesznek részt, vagyis semmilyen beavatkozás nem fog történni. Ilyenkor a vérnyomásmérő is emelkedett értéket mutat. Stílusosan ennek a jelenségnek a fehérköpeny-szindróma elnevezést adták. Egy kutatásban is vizsgálták, hogyan hat a pszichére és a testre a vérnyomásmérés akkor, ha jelen van az orvos és akkor, ha nincs. Ahogy sejteni lehet, orvos jelenlétében magasabb vérnyomás volt jellemző a páciensekre, amikor pedig nem volt jelen a doktor, akkor csökkent az érték. Sőt a pulzusszámban is hasonló eredményt kaptak.
Abszolút készenlét
Ha te is szoktad magadban érezni a feszültséget, amikor orvosnál jársz, és egy-egy mérés során a vérnyomásod is magasabb az azért van, mert a szervezet igyekszik felkészülni arra, ami várhat rá. Ez evolúciós hozadékunk, ugyanis így készíti fel az agyunk a testünket a menekülésre. Ez egyfajta vészreakció.