Barion Pixel Miért álmodunk intenzívebbeket, ha betegek vagyunk? – Coloré

Miért álmodunk intenzívebbeket, ha betegek vagyunk?

2025. 02. 15.

A mindennapi nyomás, a stressz megterheli a szervezetünket és a betegségeket is könnyebben elkaphatjuk, ha a testünk kimerült. Ám betegen még az álmok is lehetnek vadabbak a megszokottnál.

Kérlek, kedves olvasó, kicsit gondolkodj el. Szoktál álmodni? Sűrűn? Az emberek ugyanis nem egyforma gyakorisággal álmodnak. Ám, amikor betegek vagyunk, ezek száma is megnövekedhet és maga az álmodás is sokkal intenzívebbá válhat. Arra kerestem a választ, hogy vajon ez miért van így?

Álom betegség idején. Miért olyan intenzív és ijesztő?

Amikor valamilyen kór ledönt a lábunkról és nincs más vágyunk – sőt erőnk is teljesen elhagy –, minthogy ágyban feküdjünk, gyakrabban tapasztalhatjuk, hogy álmaink gyakoribbak és erőteljesebbé válnak. Az okok a következők lehetnek:

Álmok betegség idején
Kép forrása: Getty Images

Megnövekedett alvásidő

Betegség idején a szervezet több pihenést igényel, ami azt is jelenti, hogy többet alszunk. Ez a

hosszabb alvási időszak azt is eredményezi, hogy az úgynevezett REM (gyors szemmozgásos) fázisok is hosszabbá válhatnak. A REM-alvási szakaszban a legélénkebbek az. Ezáltal több és intenzívebb álmot élhetünk át.

Láz és agyi aktivitás

Ha kór, amely ágyba kényszerített lázzal is jár, az befolyásolhatja az agy működését. A megemelkedett testhőmérséklet fokozhatja az agyi aktivitást és ez hatással lehet a REM-alvásra is, ami élénkebb és szokatlanabb álmokat szülhet.

Álmok betegség idején
Kép forrása: Getty Images

Stressz és szorongás

A betegség miatt érezhetjük magunkat olyan gyengének és védtelennek, hogy az aggodalmunkat is megnöveli, valamint a kellemetlenség és a fájdalom is eredményezhet szorongást, belső feszültséget. Ezek az érzelmi állapotok fokozhatják az agy éjszakai aktivitását, az élénk, furcsa álmokat.

Gyógyszerek mellékhatásai

Bizonyos gyógyszerek, amelyeket betegség esetén szedünk, például lázcsillapítók vagy antibiotikumok, mellékhatásként befolyásolhatják az alvás szerkezetét és az álmok intenzitását.

A betegség alatti intenzívebb álmodás több tényező együttes hatásának eredménye. Ha szeretnénk elkerülni az amúgy is gyenge állapotunkban a rossz álmokat, akkor szükséges megnyugtatni magunkat elalvás előtt. A tévé és az okostelefon nézése ebben nem segít. Az olvasás, relaxációs technikák segíthetnek. Ügyeljünk a hálószoba hőmérsékletére, az ne legyen túlságosan meleg, mert fokozza a különös, akár rémísztő álmok valószínűségét.

Nyitókép forrása: Getty Images, Forrás: CBS News