A betegemelő liftek nagy segítséget jelentenek a szakápolók és a családtagok számára, akár kórházi körülmények között történik a gondozás, akár otthoni környezetben. Ezen berendezések nagymértékben megkönnyítik az áthelyezés folyamatát, például ágyból kerekesszékbe.
Többféle típus is beszerezhető eltérő teherbírási képességgel. Választhatunk manuális és elektromos változatok közül. Amennyiben kompaktabb, helytakarékos kivitelre lenne szükségünk, szintén találunk megfelelőt. Sőt, elérhetünk speciálisan fürdetéshez használatos eszközöket: kádlifteket. Érdemes körülnézni a Rehaker.hu betegemelő liftjeinek kínálatában.
Komoly segítséget jelentenek a betegápolás során
Mivel masszív emelőként használatosak, elengedhetetlenek a gondozottak átemelésekor, akár ágyból kerekesszékbe történik, vagy épp fordítva. Nagyon sok esetben nem végezhető el könnyedén a betegek hely-, illetve helyzetváltoztatása, nem beszélve arról, hogy mindez komoly fizikai megterhelést jelent a gondozók számára. Később akár egészségügyi problémák is kialakulhatnak, ha szimplán fizikai erővel próbálnánk megoldani az emeléseket, áthelyezéseket.
A betegemelő liftek típusai
A bőséges kínálatban elérhetőek manuális és elektromos változatok is. Az említett webshopban mindkét típusból találunk alternatívákat.
A manuális emelő tökéletesen alkalmazható mozgatás, áthelyezés esetén, javasolt termék például a GMED LW06101-es modell, amely strapabíró, időtálló acélból készült, maximális teherbírási képessége 150 kg. Egyszerűen használható, a felemelés, illetve a leengedés egy hidraulikus tolókar által oldható meg kézzel vezérelhető fogantyúval. Emelésnél a pillangószelepet az óramutató járásával megegyező irányba forgassuk, ezután pedig manuálisan beállíthatjuk a karral a megfelelő magasságot. Leengedéshez nyissuk meg az elzárószelepet, azaz az óramutató járásával ellentétesen tekerjük, majd az optimális magasság elérésénél el is zárhatjuk a szelepet.
Az elektromos változatok, mint amilyen például a GMED LW60102-es betegemelő, villamos motor révén működnek, és mivel ez zárt típusú, így biztonságosan alkalmazható, ugyanakkor igényes a kivitelezése is. Ennél a modellnél a hidraulikus szivattyú elektromosan vezérelhető.
Kompakt megoldások és speciális kádliftek
Amennyiben egy sokoldalú betegemelőre vágyunk, amely mindemellett kompakt kialakítású is, az Invacare Birdie Compact emelő berendezés kiváló választást jelent. Nem igényel sok helyet, és csupán 55 cm széles, ebből kifolyólag a szűk ajtókon is gond nélkül áttolhatjuk. További előnye, hogy beépített akkumulátortöltővel rendelkezik, a kerekei fékezhetőek, s ha ez nem győzött volna meg, elektromos vészleeresztő funkció is rendelkezésünkre áll.
Ha pedig kizárólag fürdetéshez szeretnénk betegmozgató eszközt, a speciális kádliftek között érdemes keresgélnünk, javasolt például a Meyra Kanjo, amely az összes hagyományos kádtípussal használható.
Érdemes igénybe venni az efféle praktikus berendezéseket, hogy megkönnyítsük a gondozás folyamatát.