Szervezetünknek szüksége van vitaminokra, melyekhez jószerivel hozzájutunk, ám vannak esetek, amikor így vagy úgy kiderül, hogy valamit nem csinálunk jól. A B12-vitaminhiány jelei is megmutatkoznak, nem is akárhogyan!
A B-vitaminok szerepe rendkívül fontos, különösen felnőttkorban, így a B12-vitaminhiány jelei is főleg ilyen korban ütik fel a fejüket. A fiatal felnőttkor során már érdemes tudatosan odafigyelni pótlására, negyvenéves kor felett pedig egyenesen kötelező, hiszen a D-vitamin és az Omega-3 mellett rendkívül fontos vitaminfajta.
Mire jó a B12-vitamin?
A B-vitaminok családjáról elmondható, hogy az általános jóllétünkre van hatással, ám közülük több is szolgálja lelki egyensúlyunk megtartását.
A B12-vitamin előnyei többek közt:
- Segíti a vörösvértestek képződését, és a vérszegénység megelőzésében is részt vesz
- Várandós nők számára nélkülözhetetlen elemeket tartalmaz
- Megőrzi a csontok és a szemünk egészségét
- Enyhíti a depresszió tüneteit
- Javítja a memóriát
- Táplálja a hajat, a bőrt és a körmöket
Miben van B12-vitamin?
A B12 leginkább állati eredetű ételekben található, így a különféle húsokban és májban, különös tekintettel a sertésre, marhára és a bárányra. A tojás-és tejtermékek is bővelkednek benne, de a tenger alól is hozzájuthatunk ehhez a vitaminhoz, ugyanis többek közt a kagylóban, a pisztrángban, a tonhalban és a szardíniában is sok van belőle. A dúsított gabonafélék és az ebből készült tejek fogyasztásával is csökkenthetjük a B12-vitaminhiányt,
A B12-vitaminhiány jelei
A B12-vitamin lassan szívódik fel a szervezetben, így hiánya sem egyik napról a másikra tűnik fel. Gyakori, hogy a vegetáriánus vagy vegán étrendet követőknél jelenik meg az alacsony B12-szint problémája, ugyanis számukra a gabonaféléken túl a tablettával való pótlás az egyetlen megoldás, hogy hozzájussanak ehhez a vitaminhoz.
A B12-vitaminhiány jelei többfélék lehetnek, így sok esetben nem egyértelmű, hogy csupán ez okozza a gondokat. A vegetáriánus és vegán étrendet követőkön túl a várandósok, a cukorbetegek és az idősek vannak a leginkább kitéve annak, hogy B12-hiány lépjen fel.
A tünetek közt lehet:
- fáradtság
- gyengeség
- dekoncentráltság
- sápadt arcbőr
- idegkárosodás, mely főleg ,,tűszúrás” érzésének formájában jelenik meg
- szédülés
- homályos látás
- hangulatingadozás
Amennyiben a fenti tüneteket észleljük, nem feltétlenül a B12-vitamin hiánya okozza, mégis érdemes megpróbálkozni azzal, hogy odafigyelünk arra, hogy mit eszünk, vagy akár tabletta formájában pótolni, hiszen túladagolására vajmi kevés esélyünk van.
Ha azonban ez nem segít, mindenképpen keressük fel orvosunkat, hiszen ezek a tünetek számos más, komolyabb betegség jelei is lehetnek.
Nyitókép forrása: Shutterstock / Puzzlepix