Barion Pixel A 7 legjobb természetes antibiotikum: télen különösen jók a szervezetnek – Coloré

A 7 legjobb természetes antibiotikum: télen különösen jók a szervezetnek

2022. 01. 24.

Az antibiotikumok felfedezése hatalmas áttörést jelentett az emberiség történetében, hiszen segítségükkel számos olyan betegség gyógyíthatóvá vált, amely korábban rengeteg halálos áldozatot követelt. Az első felfedezett a penicillin volt az 1940-es években, amit hamarosan a cefalosporinok, tetraciklinek és karbapenemek követtek. De antibiotikumokat szerencsére nem csupán a patikában, hanem a természetben is találunk.

Ugyan a természetes antibiotikumok nem válthatják ki az orvos által felírt készítményeket, de hatásosak lehetnek bizonyos fertőzések elleni küzdelemben, ráadásul vény nélkül kaphatóak. Azt pedig már csak zárójelben említjük, hogy télen különösen fontos felvértezni magunkat a különféle baktériumok és vírusok ellen.

A legjobb természetes antibiotikumok

Fokhagyma

Jellegzetes szaga ne tántorítson el senkit a fogyasztásától: a fokhagymát nemcsak íze, de gyógyhatása miatt is érdemes beépíteni a mindennapi étkezésünkbe. Antibakteriális hatását már tudományos kutatások is igazolták, világszerte számos ország néphagyománya számon tartja gyógyhatása miatt. Kimondottan hatásos lehet például a szalmonella, illetve az E. coli-fertőzés kezelésében

A baktériumokon kívül a vírusok ellen is felveszi a harcot: kutatások szerint a fokhagyma a megfázáson és az influenzán túl hatékony a különféle gombás fertőzéseket, hüvelyi fertőzéseket, agyhártyagyulladást, gyomorfekélyt okozó Helicobacter pylori ellen is. A meticillin rezisztens Staphylococcus aureus (vagyis a rettegett MRSA) fertőzéssel kapcsolatban szintén biztató kutatások láttak napvilágot.

Mindemellett a fokhagyma erősíti az immunrendszert, amely szintén segít a betegségek megelőzésében, illetve legyőzésében. Ezeken túlmenően többek között a cukorbetegek és a szív-érrendszeri betegségben szenvedők ugyancsak hasznát vehetik a természetes antibiotikumnak.

Édesgyökér

Az édesgyökérnek különleges íze az egészségünkre gyakorolt hatása is figyelemre méltó, ezért érdemes vele megismerkedni, és gyakrabban fogyasztani. Fő hatóanyaga a glicirrizinsav, mely hatékonynak bizonyult különféle légúti betegségek, így a hörghurut kezelésében, valamint különféle májbetegségek esetén is.

Kutatások már azt is vizsgálják, hogy a növény megakadályozhatja a koronavírus terjedését, a belőle kinyert folyadék akár nagy hígításban is semlegesítheti a fertőzést. Az édesgyökér ezen kívül nem csak antibiotikus és antivirális hatású, de kellemes, édes íze miatt teák ízesítésére is használható, amit még a gyerekek többsége is szívesen fogyaszt. (Várandósság ideje alatt azonban nem ajánlott a fogyasztása.)

Kókuszolaj

Az mostanra talán senkinek sem újdonság, hogy az extra szűz kókuszolaj használata már néhány hét után látványosan javíthatja a bőr – és különösen az ekcémás bőr – állapotát. A kókuszolaj és a kókuszvíz emellett azonban antibakteriális, vírus- és gombaölő hatású, természetes antibiotikum is.

Kokuszolaj Termeszetes Antibiotikum
A kókuszolaj antibakteriális, vírus- és gombaölő hatású természetes antibiotikum (Fotó: Shutterstock/Puzzlepix)

A kókuszolajban található laurinsav monolaurinná alakul át a szervezetünkben. A monolaurin olyan kórokozók ellen is ígéretesnek mutatkozik, mint az Escherchia coli, a Candida albicans, a Helicobacter pylori vagy a Staphylococcus aureus. A mindennapokban a kókuszolajat elsősorban bőrfertőzések megelőzésére és kezelésére, valamint a szájüregben használhatjuk eredményesen. Ez utóbbi esetben az olajos öblögetéshez.

Teafaolaj

A teafaolaj rendkívül sokoldalú gyógyhatású szer, mely számos egészségügyi panaszon segíthet, noha legtöbben az aknék és pattanások ellenszereként ismerik. A teafaolaj azonban egyéb bőrfertőzések esetén is eredményesen alkalmazható, legyen szó akár bakteriális, akár gombás fertőzésről. Nyugtatja az irritált bőrt (beleértve a rovarcsípést), illetve csökkenti a viszketést például kiütések vagy pszoriázis esetén. Hüvelyi fertőzések esetén szintén nagyon hatásos, ideértve a krónikus gombás fertőzéseket is.

Chilipaprika (Chayenne-bors)

A fűszer kapszaicin nevű hatóanyaga egyrészt hatékonyan enyhíti az izom- és ízületi fájdalmakat, másrészt a diabéteszes neuropátia során jelentkező fájdalmat, de jótékony hatású pszoriázis esetén is, valamint hatékony gyulladáscsökkentő. A kapszaicin előnyös tulajdonságai között szokás emlegetni, hogy fokozza az anyagcserét, a nagyobb nyál- és gyomornedv-termelés pedig felgyorsítja az elfogyasztott ételek lebontását.

Chilipaprika Termeszetes Antibiotikum
A kapszaicin nevű hatóanyag miatt a chilipaprika szintén helyet kaphatott a természetes antibiotikumok között (Fotó: Shutterstock/Puzzlepix)

Csípőssége ellenére a kapszaicin nagyon jól használható a gyógyításban: ha a konyhában megvágjuk a kezünket, pillanatok alatt elállítja a vérzést, de hatékony fájdalomcsillapító, és segít megelőzni a seb elfertőződését (a csípő érzet gyorsan elmúlik). A chilipaprika emellett antibakteriális hatású, bizonyos állatkísérletekben ígéretesnek mutatkozott MRSA ellen, egy kínai kutatás pedig a kolera ellen találta hatásosnak. A Streptococcus pyogenes, Salmonella, E. coli és egyéb baktériumok elleni hatását ugyancsak kísérletek bizonyítják.

Kurkuma

Az indiai gyógyászat elsősorban emésztésjavításra és vértisztításra használta a kurkumát, de az mondhatni univerzális gyógyszer láz, fertőzések, ízületi panaszok és májbetegségek ellen, zsíros ételek utáni teltségérzetre, gyomorégésre, felfúvódásra, bélgörcsökre, méregtelenítésre. A kurkuma segíti a máj munkáját, javítja az anyagcserét, szabályozza a koleszterinszintet, gyulladáscsökkentő, és egyes kutatások szerint lassítja az Alzheimer-kór kifejlődését, hogy csak néhányat említsünk egészségmegőrző hatásai közül.

A fentieken kívül a kurkuma antibakteriális és vírusölő hatású. Többek között elpusztít bizonyos, az ételekben szaporodó baktériumokat, például az E. colit, illetve az eddigi tanulmányok eredményei alapján a Helicobacter pylori baktérium ellen bizonyult a legígéretesebb természetes gyógymódnak.

Gyömbér

Napjainkban a gyömbér már nem pusztán a keleti konyha kedvelt fűszere, hanem hatásos gyógymód többek között gyomorrontás, emésztési panaszok és ízületfájdalmak ellen. Számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik, és jelentősebb mennyiségben tartalmaz A-, C-, E- és B-vitaminokat, magnéziumot, foszfort, káliumot, vasat és cinket.

Ezen kívül számos rezisztens baktériumtörzzsel felveszi a harcot, így például az Enterobacter és Klebsiella törzsek ellen. A gyömbér fogyasztása mindemellett különösen előnyös megfázás vagy influenza esetén, ugyanis vírus- és baktériumölő hatóanyagokat tartalmaz, izzasztó hatású, valamint csökkenti a lázat és csillapítja a köhögést.

Jó hír, hogy a természetes antibiotikumok listája ezzel még nem ért véget, a Gyógyfüveskertem.hu-ra kattintva még több gyógyhatású növényről olvashatsz.

Borítókép forrása: Shutterstock/Puzzlepix