Az utóbbi időben a közösségi média tele van jobbnál jobb „alvás trükkökkel” – de vajon tényleg működnek? Vagy ideje lenne végre ezek egy részét „nyugovóra” téríteni?
A Sleep Cycle nevű alvásfigyelő alkalmazás több mint egymillió felhasználó adatait elemezte világszerte, hogy kiderítse, melyek a legfelkapottabb alvástrendek 2025-ben. A svéd székhelyű cég a kutatás eredményeit éves Sleep Around the World jelentésében tette közzé.
Idén igazán érdekes keveréket láttunk a régi és új trendek között. …Mondjuk úgy, hogy azok, akik hivatásszerűen foglalkoznak a minőség javításával, nem feltétlenül ezeket használják. De kétségtelen, hogy ezek a trendek is azt mutatják, milyen messzire hajlandóak elmenni az emberek a jobb pihenés reményében.
– mondta Michael Gradisar, a Sleep Cycle alvástudományi vezetője.
Gradisar most öt népszerű trendet vizsgált meg, és elmondta: melyiket érdemes megtartani, és melyiket jobb, ha elfelejtjük.
1. Szájtapaszolás – furcsa, de működhet
A módszer lényege, hogy egy kis, orvosi minőségű ragasztószalagot helyezünk a szájra lefekvés előtt, ezzel ösztönözve az orron keresztüli légzést. A cél: kevesebb horkolás, kevesebb szájszárazság – és állítólag még az állkapocs vonalát is „szebbé teszi”. Tudományosan ez utóbbi persze nem bizonyított.
Gradisar szerint vertikális ragasztással „valamennyire működhet”, de mindenképp javasolja, hogy előtte konzultáljunk egy alvásgyógyász szakorvossal.
„Egy kis létszámú kutatás biztató eredményeket mutatott a szájragasztás alvási apnoé csökkentésében, de az adatok még korlátozottak” – írta a jelentésben.
2. Földelő lepedők – modern ágyfólia vagy placebo?
Az úgynevezett „earthing sheets” olyan ágyneműk, amelyekbe vezető anyagokat – például ezüstöt vagy rezet – szőnek. A felhasználók a lepedőt fali aljzathoz csatlakoztatják, hogy „elektronikus kapcsolat” jöjjön létre a testük és a Föld között, ami állítólag csökkenti a gyulladást, fájdalmat, növeli az energiaszintet és javítja a pihenést.
Gradisar ezzel szemben mítosznak nevezi a földelő lepedők hatásmechanizmusát.
„Nincs egyetlen olyan kutatás sem, amely vizsgálta volna ezek hatását az alvásra. Tudományos bizonyíték tehát nem áll rendelkezésre” – írta.
3. Altató mocktail – trendi, de csak enyhén hatásos
A TikTok-on hatalmas népszerűségnek örvend az alkoholmentes „altató koktél”, amely meggyléből, magnéziumporból és szénsavas italból vagy prebiotikus szódából áll. A recept állítólag segít mélyebb álomba merülni.
Gradisar szerint „valamennyire működhet”.
„A meggy és a magnézium bizonyos esetekben valóban mutattak segítő hatást, de ezek inkább enyhe, és nem mindenkinél érzékelhető változást hoznak” – magyarázta.
A pozitívum viszont, hogy alkoholmentes, ami önmagában is jót tesz az minőségnek – de Gradisar szerint az összhatás még így is minimális lehet.
4. Digitális detox – talán nem is olyan fontos?
Sok szakértő szerint a képernyő előtt töltött idő az esti pihenés előtt árt az alvásminőségnek, mivel a kék fény csökkenti a melatonin (az alvást szabályozó hormon) termelését.
Gradisar szerint azonban ez a tanács erősen túl van értékelve.
A kutatócsapatom több száz órát töltött azzal, hogy különböző technológiák alvásra gyakorolt hatását vizsgálja. Azt találtuk, hogy nem jelentős a hatás, ha a lefekvési idő illeszkedik a természetes alvás-ébrenlét ciklushoz.
Más szóval: nyugodtan használhatjuk a telefonunkat vagy játszhatunk lefekvés előtt, amennyiben utána egy passzívabb tevékenység következik, például tévénézés vagy podcast hallgatás.
5. Külön ágyban alvás – nem ciki, hanem okos döntés
Egyre többen választják, hogy külön ágyban vagy akár külön szobában alszanak a párjukkal. És Gradisar szerint ez nem a kapcsolat végét jelenti, hanem a minőség javulását.
Erős bizonyítékok támasztják alá, hogy a partner mozgása, hangja vagy a testhőmérséklet különbségek zavarhatják az alvást.
Bár számos megoldás létezik ezek kiküszöbölésére, a külön aludni is egy működő opció lehet, ha más nem segít.