Barion Pixel 2025 öt legnépszerűbb alvástrendje – Mit mond a szakértő? – Coloré

2025 öt legnépszerűbb alvástrendje – Mit mond a szakértő?

2025. 04. 09.

Az utóbbi időben a közösségi média tele van jobbnál jobb „alvás trükkökkel” – de vajon tényleg működnek? Vagy ideje lenne végre ezek egy részét „nyugovóra” téríteni?

A Sleep Cycle nevű alvásfigyelő alkalmazás több mint egymillió felhasználó adatait elemezte világszerte, hogy kiderítse, melyek a legfelkapottabb alvástrendek 2025-ben. A svéd székhelyű cég a kutatás eredményeit éves Sleep Around the World jelentésében tette közzé.

Idén igazán érdekes keveréket láttunk a régi és új trendek között. …Mondjuk úgy, hogy azok, akik hivatásszerűen foglalkoznak a minőség javításával, nem feltétlenül ezeket használják. De kétségtelen, hogy ezek a trendek is azt mutatják, milyen messzire hajlandóak elmenni az emberek a jobb pihenés reményében.

– mondta Michael Gradisar, a Sleep Cycle alvástudományi vezetője.

Gradisar most öt népszerű trendet vizsgált meg, és elmondta: melyiket érdemes megtartani, és melyiket jobb, ha elfelejtjük.

1. Szájtapaszolás – furcsa, de működhet

A módszer lényege, hogy egy kis, orvosi minőségű ragasztószalagot helyezünk a szájra lefekvés előtt, ezzel ösztönözve az orron keresztüli légzést. A cél: kevesebb horkolás, kevesebb szájszárazság – és állítólag még az állkapocs vonalát is „szebbé teszi”. Tudományosan ez utóbbi persze nem bizonyított.

Gradisar szerint vertikális ragasztással „valamennyire működhet”, de mindenképp javasolja, hogy előtte konzultáljunk egy alvásgyógyász szakorvossal.

@andreamamahh

No jokes! This genuinely does work and it helps improve your jawline too! #sleepseal #mouthtape #mouthtapesleeping #snoringproblems #snoringsolution

♬ original sound – Andrea 🛍️

„Egy kis létszámú kutatás biztató eredményeket mutatott a szájragasztás alvási apnoé csökkentésében, de az adatok még korlátozottak” – írta a jelentésben.

2. Földelő lepedők – modern ágyfólia vagy placebo?

Az úgynevezett „earthing sheets” olyan ágyneműk, amelyekbe vezető anyagokat – például ezüstöt vagy rezet – szőnek. A felhasználók a lepedőt fali aljzathoz csatlakoztatják, hogy „elektronikus kapcsolat” jöjjön létre a testük és a Föld között, ami állítólag csökkenti a gyulladást, fájdalmat, növeli az energiaszintet és javítja a pihenést.

@down_to_ground

Buying a grounding bed sheet is 10/10 the best investment for your health you can make. You get maximum benefits of grounding for 8 hours a night whilst putting in no extra effort. Link in bio to get yours #grounding #groundingsheet #earthing #screammovie

♬ Love on the Weekend – Aria Ohlsson

Gradisar ezzel szemben mítosznak nevezi a földelő lepedők hatásmechanizmusát.

„Nincs egyetlen olyan kutatás sem, amely vizsgálta volna ezek hatását az alvásra. Tudományos bizonyíték tehát nem áll rendelkezésre” – írta.

3. Altató mocktail – trendi, de csak enyhén hatásos

A TikTok-on hatalmas népszerűségnek örvend az alkoholmentes „altató koktél”, amely meggyléből, magnéziumporból és szénsavas italból vagy prebiotikus szódából áll. A recept állítólag segít mélyebb álomba merülni.

Gradisar szerint „valamennyire működhet”.

@ashleighjadeee

Sleepy Girl Mocktail 💤🍷 A delicous mocktail for my wellness girlies who love prioritising their sleep & health. . . . 📸 Screenshot the ingredient’s at the end! #sleep #sleepygirlmocktail #tartcherryjuice #magnesiumglycinate #wellness #health #healthygirl

♬ Lofi Vibes – Gentle State

„A meggy és a magnézium bizonyos esetekben valóban mutattak segítő hatást, de ezek inkább enyhe, és nem mindenkinél érzékelhető változást hoznak” – magyarázta.

A pozitívum viszont, hogy alkoholmentes, ami önmagában is jót tesz az minőségnek – de Gradisar szerint az összhatás még így is minimális lehet.

4. Digitális detox – talán nem is olyan fontos?

Sok szakértő szerint a képernyő előtt töltött idő az esti pihenés előtt árt az alvásminőségnek, mivel a kék fény csökkenti a melatonin (az alvást szabályozó hormon) termelését.

Gradisar szerint azonban ez a tanács erősen túl van értékelve.

A kutatócsapatom több száz órát töltött azzal, hogy különböző technológiák alvásra gyakorolt hatását vizsgálja. Azt találtuk, hogy nem jelentős a hatás, ha a lefekvési idő illeszkedik a természetes alvás-ébrenlét ciklushoz.

Más szóval: nyugodtan használhatjuk a telefonunkat vagy játszhatunk lefekvés előtt, amennyiben utána egy passzívabb tevékenység következik, például tévénézés vagy podcast hallgatás.

5. Külön ágyban alvás – nem ciki, hanem okos döntés

Egyre többen választják, hogy külön ágyban vagy akár külön szobában alszanak a párjukkal. És Gradisar szerint ez nem a kapcsolat végét jelenti, hanem a minőség javulását.

Erős bizonyítékok támasztják alá, hogy a partner mozgása, hangja vagy a testhőmérséklet különbségek zavarhatják az alvást.

Bár számos megoldás létezik ezek kiküszöbölésére, a külön aludni is egy működő opció lehet, ha más nem segít.

Nyitókép forrása: Pexels