Magasság, haj- és szemszín. Ezeket mind örököljük valamelyik felmenőnktől, de az apró kis gének ennél jóval több mindenre hatással vannak. Erről lesz most szó.
A genetika nemcsak a külső megjelenésünket határozza meg, hanem számos meglepő tulajdonságunkat is befolyásolja. Habár mindegyikünkben van DNS és a nagyja azonos, egy kis százalék mégiscsak ránk jellemző, egyedi. Ezek határozzák meg külső megjelenésünk mellett a személyiségünket, valamint a betegségre való hajlamunkat is.
A gének varázslatos játéka
Hoztunk néhány – talán meglepő – tényt, amelyet ugyancsak öröklünk. A testmagasság vagy a lábméreten túl is működik az öröklés.

Tüsszentési reflex
Egyes emberek erős fény hatására tüsszentenek, ez az úgynevezett ACHOO-szindróma. Ebben az esetben ugyanolyan inger fut át az agyban, mint amikor azért hapcizunk, hogy ezzel megszabaduljunk az orrunkba került idegen tárgytól, kórokozótól. Ez az öröklődő reflex a lakosság körülbelül 25%-át érinti. Ha az egyik szülő esetében jelen van a hapci-szindróma, akkor erre a gyermeknek is 50% esélye van, hogy örökli.
Abszolút hallás
Az abszolút hallás képessége, vagyis, hogy valaki hallás alapján pontosan megnevez bármilyen hangot, öröklött hajlamhoz köthető. Természetesen a zenei képzés is fontos szerepet játszik.
Fülzsír és testszag
Az ABCC11 örökítő anyag verziója határozza meg, hogy valakinek száraz vagy nedves fülzsírja van. Ha az utóbbi alléltípust örökli valaki, akkor nagyobb eséllyel van testszaga is. A száraz fülzsír öröklése esetén a másik allél öröklődik.
Alvási ritmus
A cirkadián ritmust befolyásoló gének meghatározzák, hogy valaki reggeli pacsirta vagy éjjeli bagoly típus-e. Némelyik akár rendellenességet is produkálhat, amely miatt valaki szokatlan órában alszik és ébred fel.
Cölikália hajlam
Az emberek körülbelül 40%-a hordozza a cölikáliához kapcsolódó örökítő anyagokat, de csak nagyjából az 1% esetében jelentkeznek a betegség tünetei. A rendellenesség esetén a glutént nm tudja a szervezet megemészteni és gyulladást okoz a belekben.
Ősi vírusok és immunitás
A DNS-ünk egy része ősi vírusok maradványait tartalmazza, amelyek segíthetnek az immunrendszerünk működésében. A tudósok korábban azt hitték, hogy ezeknek a furcsa darabkáknak nincs semmilyen funkciójuk, ám eltávolításukkal nem indult be az immunrendszer akkor, amikor szükség lett volna rá.
Párválasztás
Egyes kutatások szerint a genetikai hasonlóság vagy különbség befolyásolhatja, hogy kiket találunk vonzónak.
Őszülés
Nem az a kérdés, hogy megőszülünk, hanem az, hogy mikor. Pedig mindez a test természetes folyamat, azonban egyesek idő előtt tapasztalják a fehér hajszálak megjelenését vagy a kopaszodást. Az IRF4 nevű gén is részt vesz a haj, a szem és a bőr pigmentjének előállításában.

Alkoholérzékenység
A genetika játszik közre abban is, hogy hogyan reagálunk az alkoholra. Azaz mennyi italtól érjük el a delírium állapotát, vagy milyen gyorsan pirulunk ki.
Fájdalomtűrés
Gének befolyásolják azt is, hogy mennyire vagyunk érzékenyek a fájdalomra, ami hatással lehet a fájdalomcsillapítók hatékonyságára is.
Forrás: Medicinenet / Nyitókép forrása: Midjourney