A gyoza, más néven japán húsos batyu eredetileg egy kínai étel, ám Japánban vált igazán ismertté. Enyhén sós szójaszószba mártogatják, amit általában szezámolajjal vagy chili paprikával ízesítenek.
Hozzávalók:
- 30 dkg finomliszt
- fél kiskanál só
- 1,5 dl víz
A töltelékhez:
- 30 dkg darált sertéshús
- 15 dkg kelkáposzta
- 1 csokor snidling
- egy diónyi darabka friss gyömbér
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 4 evőkanál világos szójaszósz
- 1-2 kiskanál szezámolaj
- chili paprika és őrölt fekete bors ízlés szerint
- só
- 3 evőkanál olaj
Így készül a házi gyoza:
Elsőként elkészítem a tésztát! Ehhez a lisztet egy fém keverőtálba szórom. A vizet felforralom a sóval, ráöntöm a lisztre, és fakanál segítségével összekeverem. Ha már nehezen adja magát, kézzel állok neki az összedolgozásának, és addig gyúrom, amíg kemény, tészta állagot nem kapok. Letakarom, és így hagyom pihenni 25 percig. A tésztával ellentétben én nem pihenek, hanem nekiállok a tölteléknek!
A kelkáposzta leveleiből kivágom a vastag ereket, és vékony csíkokra, majd apróra vágom a leveleket. Enyhén megsózom, és félreteszem. A snidlinget apróra vágom, a gyömbért és a fokhagymát pedig megtisztítva finomra aprítom. Belekeverem őket a szójaszószba, amit a szezámolajjal, és ízlés szerint csípős paprikával és borssal ízesítek. Alaposan összedolgozom a pácot a darált hússal, majd a besózott kelkáposztát és a snidlinget is hozzákeverem.
Egy nyújtódeszkát enyhén meglisztezek, és a tésztát nagyjából két milliméter vastagra nyújtom. A Mesterszakács javaslata szerint ezt a folyamatot akár tésztanyújtóval is elvégezhetjük.
Ha megvan a tészta, egy 8-10 centi átmérőjű pogácsaszaggató segítségével köröket szúrok ki belőle. Nedves ecsettel megkenem a korongokat, és mindegyik közepére nagyjából egy kiskanálnyi tölteléket teszek. A tésztát a töltelék tetejénél egymáshoz illesztem, és jól összenyomkodom úgy, hogy félhold alakú batyum legyen. A tésztát pár helyen összecsipkedem, hogy legyen mintája, és középen összenyomom.
Az olajat egy lefedhető serpenyőbe öntöm, a kis batyukat a forró olajra teszem, lefedem és nagy lángon sütöm. 2-3 perc elteltével a tészta alja szép barna lesz, ekkor 0,8 deci vizet öntök alá, lefedem, és további 2-3 percre visszateszem a tűzre. Ennyi idő alatt a víz elpárolog, a gőzben pedig a tésztabatyuk teteje megpuhul.
Frissen, enyhén sózott szójaszószba mártogatva tálalom.