Barion Pixel Egyszerű, de nagyszerű különlegesség a petrezselymes gnocchi! – Coloré

Egyszerű, de nagyszerű különlegesség a petrezselymes gnocchi!

2022. 04. 01.

A gnocchi (ejtsd: ,,nyokki”) nem újdonság azok számára, akik ismerik az olasz konyhát, de meglepő módon, azoknak is ismerős lehet, akik a magyar konyhában jártasak, ugyanis nem sokban különbözik a mi szilvás gombócunk alapjától. Nézzük, hogy készül az olasz gnocchi petrezselymes változata!

Egy kis gnocchitörténet

A gnocchit a régi rómaiak hozták be a köztudatba, és rendkívül nagy sikert aratott, különösen azért, mert a hozzávalók nem voltak drágák, így a földművesek kedvelt étele volt. A kezdetekben még zsemlemorzsát és sütőtököt is tettek a búza- és kukoricalisztből készült tésztához, majd később sajttal és krumplival egészült ki a recept. A ma ismert formáját a 16. században nyerte el, és végül Észak-Olaszországban tökéletesedett ki, ahol a termesztett krumplik keményítőtartalma magasabb, így levegősebbé téve a tésztát.

Hozzávalók:

  • 50 dkg burgonya (magas keményítőtartalmú)
  • 8 csokor petrezselyem (szárával együtt nagyjából 15 dkg)
  • 1 kis fej vöröshagyma
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 12 dkg vaj
  • 1 tojás
  • 8-10 finomliszt és búzadara (plusz egy kevés liszt a nyújtáshoz)
  • egy-egy késhegynyi őrölt fekete bors és reszelt szerecsendió
  • 6-8 dkg finomra reszelt parmezán sajt

Elkészítés:

A krumplikat megmosom és héjastul, enyhén sós vízben megfőzöm. Villával tálra szedem az egyben főtt krumplikat, és még melegen meghámozzuk őket. A burgonyákat áttöröm, és hagyom kihűlni. A Keveremkavarom receptoldal azt javasolja, hogy szűrőn törjük át, mert így még finomabb állagú pürét kapunk.

A petrezselymet megmosom, lecsepegtetem, a levelek egyharmadát felaprítom, és letakarva félreteszem. A hagymát és a fokhagymát meghámozom, apróra vágom. Egy serpenyőben három deka vajat megolvasztok, hozzáadom a hagymaféléket és a maradék petrezselymet, majd kevergetés mellett három percig párolom. Botmixerrel pürésítem az összefonnyadt zöldségeket (turmixgéppel is lehet, ebben az esetben egy kevés krumplipürét is adjunk hozzá!). Összekeverem a tojással, a liszttel, a búzadarával és a kihűlt krumplival. Sózom, borsozom, szerecsendióval is fűszerezem, és jól összedolgozom, idővel gyúrom. Ha szükségesnek érzem, egy kis lisztet még adok hozzá.

Ha tésztává állt, három részre osztom, és enyhén lisztezett gyúródeszkán nagyjából 2,5 centiméter átmérőjű rudakká sodrom a gombócokat. A tetejüket egy kevés liszttel meghintem, majd nagyjából fél centi vastagra vágom őket. A tésztadarabkákat kicsit meghempergetem lisztben, és ovális formájúra alakítom, majd a tetejüket egy villával finoman benyomom.

Enyhén lisztezett konyharuhán vagy terítőn 15 percig hagyom száradni, majd forrásban lévő sós vízben főzöm öt percig. Ha készen van, leszűröm, és elvégzem az utolsó lépést: a maradék vajat felolvasztom, a félretett, letakart petrezselymet átforrósítom rajta, és tálaláskor a gnocchira locsolom, és jó sok reszelt parmezánnal tálalom.

Petrezselymes gnocchi
A gnocchi régebben a földművesek eledele volt / Kép forrása: Keveremkavarom