A gasztroajándék nemcsak karácsonykor vagy születésnapkor tökéletes, hanem anyák napján is!
Epres beledobálós
Bár ezt a süteményt majdnem egy óráig kell sütni, valójában nem sok dolgunk van vele: kikeverjük a tésztát, beledobáljuk az epreket, sülni hagyjuk, és kész is!
Hozzávalók:
- 13 dkg liszt
- 18 dkg cukor
- 180 ml tej
- 2 teáskanál sütőpor
- 20 dkg eper
- 6 dkg vaj
Elkészítés:
A sütőt 180 fokra melegítem.
A lisztet összekeverem a cukorral, a sütőporral és a tejjel. A vajat mikróban megolvasztom, és beleöntöm a pitesütő-formába. Szépen eloszlatom benne, majd beleöntöm a lisztes keveréket. Az epreket megmosom, és a nagyobbakat negyedbe, a kisebbeket félbe vágom, és beledobálom a tésztába.
Sütőbe teszem és 45 percig sütöm.
Hagyom picit hűlni, de egyébként rögtön fogyasztható. Akár málnával is érdemes kipróbálni!
Mogyorós epertorta – sütés nélkül
Ebben a tortában is az eper dominál, de kiegészül egy kis mogyoróval is. Bár sütni nem kell, mégsem a legkönnyebb sütemények közül való, ennek ellenére érdemes nekiállni, mert nemcsak mutatós, hanem nagyon finom is! Zila-tortaformában a legszebb, de ha ilyen nem áll rendelkezésünkre, készítsük el egy kisebb kapcsos tortaformában az alapot, majd rá a krémet, és ha megdermedt, mehet rá az epervelő és a díszítés is!
Hozzávalók:
A krémhez:
- 1 zacskó mogyorós, főzés nélküli pudingpor
- 330 ml sűrű tejszín
- 400 ml kefir
- 2 evőkanál méz
- 1 zacskó zselatin (25 gramm)
- fél dl víz
- formaelválasztó spray
A morzsához:
- 100 gramm keksz
- 1-2 -evőkanál mogyorókrém
- 20 gramm vaj
Az epervelőhöz:
- 2 evőkanál nádcukor
- 30-35 dkg eper
- 1 teáskanál étkezési keményítő
A díszítéshez:
- tejszín
- mogyorós puding
- mentalevél
- eper
Elkészítés:
Egy konyhai robotgép segítségével a mogyorós pudingport kemény krémmé verem a hideg tejszínnel. Ha kemény, óvatosan beleforgatom a kefirt és a mézet is. A porzselatint langyos vízben elkeverem, majd teszek belőle egy merőkanállal a krémből. Alaposan összekeverem, és csorgatva a krémhez adom.
A tortaformát jól befújom a formaelválszató spray-vel úgy, hogy a sarkokba is jusson.
A morzsához ledarálom a kekszet, beledolgozom a mogyorókrémet és a hideg, kockákra vágott vajat. Érdemes kézzel csinálni, hogy a vaj felmelegedjen a kezünkben! Addig dolgozom a tésztát, míg kissé morzsalékos nem lesz.
A krémet beleöntöm a formába, majd a tetejére egy lapos tálat vagy egy nagyobb vágódeszkát teszek. Finoman az asztal lapjához ütögetem a formát, hogy a krémben ne maradjanak légbuborékok. Tíz percre a fagyasztóba teszem a formában a krémet, majd kiveszem, rászórom a morzsát, és elegyengetem rajta. Két órára fagyasztóba teszem a süteményt, és elkészítem az epervelőt!
Az epreket megmosom, zöldjüket eltávolítom. A gyümölcsöket felkockázom, majd turmixgépben pürésítem. Egy serpenyőben felolvasztok két evőkanál nádcukrot, hozzáadom az összeturmixolt epreket, és kevergetés mellett alacsony lángon felforralom. Egy csapott teáskanál keményítőt egy kevés vízzel kikeverek, majd az epervelőhöz adom. Forralok rajta egyet, és állni hagyom.
Ha letelt a két óra, kiveszem a tortaformát a fagyasztóból, és leveszem a tortáról. Ha nem megy, hajszárítóval lazítok rajta, és óvatosan lehúzom a szilikonos formát és a keretet is. A tortaformák közepén lévő mélyedésekben elosztom a kihűlt epervelőt úgy, hogy pár milliméter peremet hagyok a torta tetejétől számítva. A szeletek szélét tejszínhabrózsákkal díszítem, de akár a mogyorókrémmel, mentával, eperrel vagy annak virágával is lehet dekorálni.
Bármelyiket is készítjük el, biztosan örömet okozunk vele!
Nyitókép forrása: Getty Images