A befőttkészítés régre nyúlik vissza, és nagyanyáink pontosan tudták, hogy miért van szükségünk ősszel is a gyümölcsökre.
Céklabefőtt
A cékla fogyasztásának számos előnye van. Csökkenti a vérnyomást, jó hatással van az agyra, és a sportteljesítmény javításában is fontos szerepe van. A magas fehérje-és rosttartalma miatt segíti az emésztést, és gyulladáscsökkentő hatásával az arcot csúfító pattanások kialakulását is csökkenti.
Hozzávalók:
- 1 kg cékla
- nagyjából egy 3-4 cm hosszú tormadarab
- 3 teáskanál őrölt köménymag
- 7 dl víz
- 8 teáskanál cukor
- 8 teáskanál 10 százalékos ecet
Elkészítés:
A céklákról levágom a gyökereket és úgy, ahogy vannak, sótlan vízben megfőzöm őket nagyjából másfél óra alatt.
Míg forróak, leszedem a héjukat (villára szúrva a legegyszerűbb), hagyom kicsit hűlni őket, és nagyjából fél centi vastag körszeletekre vágom a zöldségeket.
Hét deci vízbe teszek nyolc teáskanál cukrot és nyolc teáskanál 10 százalékos ecetet, és alaposan elkeverem úgy, hogy cukordarabok ne kavarogjanak az alján.
Meghintem a céklát a köménymaggal, és összekeverem. Míg teljesen ki nem hűl, hagyom állni, majd üvegekbe szedem, és elosztom rajta a levet. (A levet rá lehet önteni hamarabb is, hogy abban hűljön). A tormából hosszában nem túl vastag szeleteket vágok, s miután megtöltöm az üvegeket céklával, a négy sarkába rakok egy-egy darab tormát. (Ha az ízlés úgy kívánja, három darab is elég, de négynél tényleg ne legyen több!)
Hűtőbe teszem az üvegeket, hogy összeérjenek az ízek, majd akár egy nap múlva is ehető. Ahogyan a többi befőtt, ez is tartósítható, mégpedig egy késnyi nátrium-benzoát hozzáadásával.