Ha a futást választottuk mozgásformaként az új évre, könnyen lehet, hogy nem tudjuk, merre induljunk, különösen kezdő futóként. Ebben segítenek edzéstervünk és tippjeink.
Az új év általában új célokat is tartogat, melyeket jó esetben végig is viszünk. Sokszor ugyanakkor nem az elhatározásban van a hiba, hanem abban, hogy a terv nincsen teljesen készen. Legyen szó fogyókúráról, rendszeres mozgásról, arról, hogy többet olvasunk vagy többet pihenünk, ha nincs jól dokumentált, kész tervünk, könnyedén eltérhetünk az általunk kijelölt irányvonaltól.
Újévi edzésterv kezdő futóknak
A futásnak számos előnye van, így például az, hogy meglehetősen olcsó mozgásforma, hiszen nem kell befizetni konditermekbe, és nem is kell túlságosan drága kiegészítőkbe fektetni. Mindennek ellenére fel kell rá készülni, úgy testileg, mint lelkileg, hiszen a futás – ha kitartóak vagyunk – külsőleg és belsőleg is átformál.
Amennyiben kezdők vagyunk, semmiképp se rontsunk ajtóstul a házba! Kezdjük könnyed sétával, majd 1-2 perc futást tempós sétával lazítsunk le. Alkalmanként vagy hetente próbáljunk meg egy-egy perccel többet futni, de ha nem bírjuk, ne siettessük, merthogy nem hajt a tatár! Ha könnyebbnek érezzük a sétát, bátran sétáljunk, ám arra próbáljunk ügyelni, hogy tempósan tegyük! Ez különösen télen fontos, hiszen lényeges, hogy fenntartsunk a testhőmérsékletünket, így elkerülve a megfázást. A tempós séta abban is segít, hogy könnyebben átmenjen kocogásba, ráadásul az izmainkat és a szívünket is jobban megdolgoztatjuk általa. Ahogy haladnak a napok és a hetek, egyre többet fogunk bírni, ám ezt nem azt jelenti, hogy egyre jobban is, hiszen kiváltságos helyzetben vannak azok, akik mosolyogva képesek futni. Ér elfáradni, és ami szintén fontos, hogy adjunk időt magunknak! Csak annyival és olyan gyakran emeljük a futás perceit, amennyit bár megterhelő, nem leszünk rosszul tőle! Kezdésként a sétával együtt legfeljebb tizenöt percet teljesítsünk, és lassan emeljük a távot!
Tippek kezdő futóknak
Bár a futás a világ legegyszerűbb dolgának tűnik, korántsem az, és fontos, hogy betartsunk bizonyos szabályokat!
Ne lőjünk túl a célon!
Kezdőként előfordulhat, hogy elpusztíthatatlannak érezzük magunkat, ekképp sokkalta gyorsabban haladunk a futással, mint kellene. A futás, mint minden más sport okozhat sérüléseket, ezért is fontos, hogy ne hajtsuk túl magunkat, mert a mozgás a lényeg, nem a sebessége!
Igyunk eleget!
A szakemberek nem győzik hangsúlyozni a vízfogyasztás fontosságát, ami akkor is lényeges, ha nem mozgunk, de ha mozgunk, akkor különösen! Bár kezdő futóként nem fogunk egy órát lefutni, szervezetünk akár tíz perc mozgástól is sok folyadékot veszít, amit mindenképpen pótolni kell. A folyadékfogyasztással elkerülhetjük a kiszáradás tüneteit, mint például a fejfájás vagy a száraz bőr.
Nyújtsunk!
Bár úgy érezhetjük, hogy a nyújtásra csupán azoknak van szükségük, akik többet futnak nálunk, ez hatalmas tévedés, hiszen a fejletlen izmainknak is éppúgy szükségük van levezetésre, mint a fejletteknek. Fontos hát, hogy ne csak alsó, hanem felső végtagjainkon is nyújtsunk, hiszen a futás meglepő módon nem csak deréktól lefelé mozgat meg!
Megfelelő öltözet
A kényelmes és a lábakat jól tartó futócipő elengedhetetlen, így érdemes rászánni az időt és a pénzt, hogy megtaláljuk a tökéletest. Amennyiben télen megyünk ki futni, fontos, hogy rétegesen öltözzünk! A téli szezonra érdemes beszerezni egy futófelsőt, ami megfelelően vezeti a hőt, és nem hagyja, hogy az izzadság ránk hűljön, és emiatt megfázzunk az edzések során. Téli futásnál kihangsúlyozandó, hogy ügyeljünk a biztonságra, és ha a hóréteg alatt jég van, válasszuk a benti futás, vagy valamilyen más mozgásformát.
Kitartás!
A futás nem lesz egyik napról a másikra könnyebb, sőt! Előfordulhat, hogy hónapok óta csináljuk, mégsem érezzük könnyebbnek, mert bizony sosem lesz könnyű! A legritkább esetben méznyalás a futás, mert nem mindig van kedvünk, nem mindig megy jól, nem mindig ideális az időjárás, de az is lehet, hogy annyi más bajunk van, hogy úgy érezzük, ez nem az a nap, amikor kimegyünk. Két választásunk van: vagy kimegyünk, és halálosan büszkék leszünk magunkra, vagy nem megyünk, és akkor sem lesz semmi. A lényeg, hogy ne egyik pillanatról a másikra várjuk a változást, mert állapotunktól függ, hogy milyen mértékű a fejlődésünk a futásban. A fontos, hogy ne adjuk fel, mert nemcsak a testünk, a lelkünk is sokat változik általa!
Nyitókép forrása: Getty Images