Barion Pixel Gulyás Michelle és Kós Hubert lettek az év sportolói – de mit keresett Hide the pain Harold az Év Sportolója Gálán? – Coloré

Gulyás Michelle és Kós Hubert lettek az év sportolói – de mit keresett Hide the pain Harold az Év Sportolója Gálán?

2025. 01. 13.

Az Operaház adott otthont a 67. M4 Sport – Az Év Sportolója Gálának, melyet hétfőn, 19:30-tól tartottak Budapesten. A gálán fellépőként részt vett Charlie, Balázs Klári és Korda György, valamint Arató András mémkirály és Erdélyi Dániel karmester, futballbíró is. Az est háziasszonya Csisztu Zsuzsa, házigazdája pedig Molnár Mátyás voltak. 

Az év fogyatékkal élő sportolója Kiss Péter Pál, kétszeres paralimpiai bajnok kajakozó lett. Tavaly, a párizsi olimpián paralimpiai csúccsal lett aranyérmes és védte meg címét. 

A pécsi sportoló mindössze 21 éves, de a két paralimpiai cím mellett már négy világbajnoki és három Európa-bajnoki címe van, az ideivel pedig ötödjére lett az Év fogyatékos sportolója. Kiss példaképpé is vált sportkarrierje révén, hiszen a nagyvátyi születésű sportoló nyolcévesen bénult le egy rendkívül ritka autoimmun betegség, a Guillain-Barré-szindróma következtében, majd 18 évesen már megnyerte a tokiói olimpián az első aranyérmét. A díjat Kökény Beatrix-Imre Géza házaspár adja át, akik mindketten olimpikonok, gyermekeik Imre Bence profi kézilabdázó, és Imre Szofi, junior világbajnok kézilabda kapus.

Kiss Peter Pal 1 2048x1152
Kiss Péter Pál /fotó: Koszticsák Szilárd, MTI

Az év közösségi sporteseménye a A Kárpát-medencei Egyetemek Kupája lett, mely Simon Gábor, a díjat átvevő szerint az egyetemek, az egyetemi sportszervezetek nagy elismerése is. A kezdeményezés a Kerge Olimpia és a Millió lépés az iskoládért sporteseményekkel állt versenyben. A díjat Kőbán Rita adta át Arató Andrással, aki amellett hogy a mémvilág koronázatlan  királya – Hide the pain Harold – nagy sportrajongó is. 

Harold 03
Arató András, avagy Hide the pain Harold. /fotó: internet

Az év edzője Golovin Vlagyimir a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya lett, aki nem kevesebbet ért el, minthogy Európa-bajnoki bronzéremig vitte a csapatát, melyet a női kézilabda válogatottunk egy franciákkal szembeni győzelemmel szerzett meg. Golovin akkora sportember, hogy minden edzőtársának kérte az este folyamán neki szóló a tapsot. 

Az év női para sportolója Konkoly Zsófia lett, aki háromszoros paralimpiai bajnok úszó, valamint 2024-ben a párizsi paralimpián és a paraúszó Európa-bajnokságon is ő volt a legeredményesebb versenyző a magyar csapatban. Konkoly korábban így nyilatkozott a 24.hu-nak: 

Ha épnek születek, ha egészségesen fejlődik a jobb kezem, ki tudja, képes lettem volna-e nemzetközi szinten is sikeres úszó lenni. Bajnokká válni. Micsoda furcsa fintora ez az életnek: nekem mégis azért lehet három paralimpiáról három arany-, három ezüst- és egy bronzérmem, világ- és Európa-bajnoki címeim, mert édesanyám méhében a köldökzsinór rátekeredett a kezemre.’

Az év csapata (egyéni sportágak csapatversenye) résztvevői voltak a férfi kardválogatott, a férfi párbajtőr-válogatott és a női 4×200-as gyorsúszóváltó. A díjat a férfi párbajtőr-válogatott kapta, melyet Risztov Éva olimpiai bajnok és Schmidt Ádám sportért felelős államtitkára adott át.
Az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely összetételű férfi párbajtőr-válogatott szenzációs vívással nyerte meg párizsban az aranyat, és mint mondták, készültek rá, hogy itt is fölálljanak a ‘dobogóra’. 

„Nagyon régóta vártuk ezt a pillanatot, beszéltünk a csapattársakkal arról, hogy mennyire szeretnénk itt lenni. Köszönjük a támogatást. Az olimpia mindig különleges esemény egy sportolónak. Párizsban éreztük, hogy a szurkolók szíve velünk együtt dobban. Az ebből fakadó erő segített legyőzni az izgalmat, és győzelemre vezetett. Elképesztő élmény volt ezt a sikert együtt megélni, megosztani egymással, nagyobb eufória, mintha egyesével lettünk volna olimpiai bajnokok.” – nyilatkozták. 

Az év sportpillanata Csoboth Kevin skótok ellen a századik percben belőtt gólja. A díjat Antonín Panenka adta át, aki nem más, mint az úgynevezett ‘panenkázás’ szülőatyja és névadója. A panenkázás egy olyan lövésstílus, mely során a lövő lassú, szemtelen ejtéssel rúgja be a labdát a vetődő kapus mellett vagy fölött. Az 1976-os Európa-bajnokság belgrádi döntőjében, a Csehszlovákia–NSZK mérkőzés tizenegyes párbajában egy ilyen góllal lett Európa-bajnok Csehszlovákia. Akkor mutatta be először ezt a rúgási technikát Panenka.

7ad0caeb4d444ebb8eda0708e12d7605
Antonín Panenka és Csoboth Kevin. /fotó: Árvai Károly

Az év csapata (hagyományos csapatsportokban) a Női kézilabda-válogatott. A Golovin Vlagyimir irányítása alatt álló csapat decemberben Európa-bajnoki bronzérmet szerzett.


„Ez egy óriási boldogság és büszkeség számunkra, hiszen nagyon erős mezőnyt tudhatunk magunk mögött – kezdte beszédét a válogatott csapatkapitánya, Böde-Bíró Blanka. – Köszönjük mindenkinek, aki hitt bennünk és támogatott minket. Nehéz, hullámzó négy év van mögöttünk, a szurkolóknak hálásak vagyunk, jóban-rosszban mellettünk álltak. A jelenlegi és korábbi stábtagoknak is köszönettel tartozunk az elmúlt évek munkájáért.”

1636229272bf401d9375754321b9a07e
A női kézilabda válogatott /fotó: Árvai Károly

Az év fogyatékkal élő csapata a párizsi paralimpiai játékokon ezüstérmet szerzett Női kerekesszékes vívóválogatott lett. A csapat tavasszal Európa-bajnoki aranyat is szerzett. Csapattagok: Hajmási Éva, Krajnyák Zsuzsanna, Madarászné dr. Mező Boglárka, Nádasdy Anna és Veres Amarilla. 

Az év férfi sportolója Kós Hubert lett, aki Milák Kristóffal és Rasovszky Kristóffal állt versenyben a díjért. Mindhárman úszók, és mindhárman aranyat hoztak haza Párizsból. 

Az év női sportolója az a Gulyás Michelle, aki parádés versenyzéssel, verhetetlen hozzáállással nyert és hozta el az aranyat a 2024-es párizsi olimpiáról. Az egyik legnagyobb győzelem volt ez a sportág és a magyar öttusasport számára, hiszen tavaly rendezték meg utoljára az öttusát lovas számmal. 

8e99b96703464d1aae84860fb1e546fd
Gulyás Michelle /fotó: Árvai Károly

A MSÚSZ életműdíját Bölöni László vezetőedző, egykori futballista kapta. Bölöni marosvásárhelyi születési, zseniális képességű futballistaként többszázszor volt válogatott, majd külföldre szerződött és visszavonulása után edzősködni kezdett. Számtalan klasszis edzője volt, többek között ő játszatta először felnőtt csapatban Christiano Ronaldot, az azóta ötszörös aranylabdás portugál futballsztárt. Életéről Kollarik Tamás rendező és alkotótársa, a Székelyudvarhelyen élő Szabó Attila forgatott filmet, mely Bölöni – az erdélyi legenda címmel 2025 első felében kerülhet a mozikba. A magyarságára mindig büszke volt, ennek egyik megnyilvánulása, hogy bárhol is dolgozott, mindig felhívta az újságok figyelmét arra, hogy ékezetekkel együtt jelenjen meg a neve. – írja a nemzetisport.hu. 

„Egy időben tudtam becsületes magyar ember és korrekt román állampolgár lenni. Nem képviselhettem a magyar színeket, de valamit tettem értük. A génjeimmel, a neveltetésemmel csak így tehettem. A nevem fölött mindig megmaradtak a pontok. Erre mondaná Zorán: ez így volt szép, ez így volt jó….Még soha nem kaptam olyan megbecsülést, amit önöktől kaptam most ott” – köszönte meg a díjat Bölöni László vezetőedző, futballista, hozzátéve: „Ennek a dalnak üzenetereje van: egy vérből valók vagyunk. Ennél fontosabb üzenet nem létezik.

1e67978fcb16439a9f22f559618b98dd
Bölöni László /fotó: Árvai Károly

Az év sportolója gálán minden évben azokat a sportolókat díjazzák, akik a sportújságírók szavazatai alapján a legkimagaslóbb teljesítményt nyújtották az adott évben.

A nyitókép Árvai Károly felvétele.