Kétségtelen, hogy a szépen tálalt étel finomabbnak tűnik, sokan mégsem tulajdonítanak különösebb jelentőséget annak, hogy az ennivaló milyen formában kerül a tányérra. Pedig, ha már időt és energiát nem kímélve sütöttünk-főztünk a családtagok vagy vendégek számára, akkor érdemes a tálalásra is odafigyelni!
Nem véletlen, hogy a nívósabb vendéglőkben és Michelin-csillagos éttermekben a séf mellett sokszor egy egész csapat szorgoskodik azon, hogy a menü ne csak ínycsiklandó, hanem látványos is legyen. A fine-dining tálalásnak vannak ugyan klasszikus szabályai, de – mint az élet sok más területén – itt is egyre nagyobb teret nyer a kreativitás: a magukra valamit adó helyeken a tányéron lévő ebéd vagy vacsora sokszor ma már inkább emlékeztet műalkotásra, mint ételre. Bizonyos éttermek pedig egészen egyedülálló show-val teszik élménnyé az étkezésre való ráhangolódást:
Otthon persze nem kell túlbonyolítani a tálalást, hiszen legtöbben sem séfek, sem foodstylistok nem vagyunk, de próbálkozni, kísérletezni mindenképpen érdemes.
Elöljáróban meg kell említenünk, hogy már maga az fél siker, ha az asztal szépen meg van terítve: egy különleges étkészlet, az asztalra helyezett esztétikus szalvéták, rajtuk a csillogó evőeszközökkel már önmagában nagyon látványos tud lenni. A különféle fehér- és vörösboros-, pezsgős- valamint vizespoharak megfelelő elhelyezése szintén sokat nyom a latban, és ha az egészet feldobjuk valamiféle tematikus dekorációval, vagy egyszerűen csak egy szép gyertyatartóval vagy virággal, akkor máris jó érzésekkel ülnek le a vendégeink az asztalhoz.
Ha nem állnál meg a makulátlan terítéknél, hanem egyenesen elkápráztatnád menüddel a családtagjaidat vagy vendégeidet, akkor mutatunk néhány pofonegyszerű módszert, hogy hogyan válhatsz pillanatok alatt a konyha ördögévé, s néhány bonyolultnak tűnő tevékenységet hogyan oldhatsz meg Michelin-csillagos séfeket megszégyenítő kreativitással.
A tálalás alapszabályai
Mielőtt rátérnénk a tippekre és trükkökre, íme a tálalás néhány alapszabálya:
- Törekedjünk az egyszerűségre: nem kell túlbonyolítani a kompozíciót, a gasztronómiában is nyerő a minimalista stílus – az étel egyszerű, de nagyszerű elrendezése.
- Helyezzük fókuszba a fő összetevőt: a tálalás forogjon a menü legfontosabb eleme, azaz a fő összetevő körül, ehhez igazítsuk a köreteket, szószokat.
- Figyeljünk az egyensúlyra: nemcsak az ízeknek, hanem a tányéron megjelenő kompozíciónak is kiegyensúlyozottnak kell lennie: a színek, formák, arányok legyenek harmóniában egymással és az ízekkel.
- A kevesebb több: a nagy adagok se nem esztétikusak, se nem egészségesek, ezért is preferálják a fine dining éttermek a több, ám de kisebb fogást.
Tippek és trükkök, ha úgy tálalnál, mint a profik
Nagy tányér, kis(ebb) adag
Ahogy az imént említettük, a nagyiféle óriási adagok fölött eljárt az idő: egyrészt fölösleges plusz kalóriákkal terhelnünk a szervezetünket, másrészt pedig nagy mennyiségeket nem is igazán lehet szépen tálalni. A színvonalasabb éttermek ezért is használnak nagy előszeretettel méretesebb tányérokat, amelyeknek általában a közepére kerülnek a finomságok. Érdemes hát nekünk is befektetnünk egy nagyobb tányérokat tartalmazó étkészletbe – meg fogunk lepődni, hogy mennyivel könnyebb ezekkel tálalni, és mennyivel szebben mutat rajtuk egy-egy kisebb adag, esztétikusan elrendezett étel.
Az elegáns fekete háttér
Ha belelapozunk egy gasztro magazinba, látni fogjuk, hogy a fotókon az ételek igen gyakran szerepelnek fekete háttérrel vagy alátéten. A magyarázat egyszerű: a fekete nemcsak az öltözködésben jelent egyet az eleganciával, hanem a gasztronómiában is, miután sötét háttérrel jobban érvényesülnek a színek és formák. Reneszánszukat élik például a fekete palatáblák, amelyeken a világos színű sajtok épp olyan jól mutatnak, mint a tiritarka desszertek.
Ehető virágok
Ha már szó volt a színekről: a színes virágoknál semmi nem dob fel jobban egy-egy fogást. A salátákon és desszertek mellett egyaránt jól mutatnak, de akár a levesek és a húsok is megbolondíthatóak egy-két virággal. Számtalan ehető változatuk van, gondoljunk csak a rózsára, orgonára, bodzára, gyermekláncfűre, vadárvácskára, szárított, levendulára, búzavirágra, körömvirágra, akácra vagy hibiszkuszra. Legjobb, ha a kertünkből vagy teraszunkról szedjük, mert a kereskedésekből származó példányokat valószínűleg vegyi anyagokkal kezelték, de ha erre nincs lehetőségünk, akkor szárított virágkeveréket is vásárolhatunk.
A mágikus porcukor és az őrölt fűszerek
Néha már attól is sokkal jobban mutat az étel, ha őrölt fűszereket vagy éppen porcukrot használunk díszítés gyanánt a tálaláskor. Előbbi a főételek, levesek esetében fűszerezi meg a látványt, a szó szoros értelmében (a rizottó tányérjának karimájára például gyakran szórnak frissen őrölt borsot az éttermekben), utóbbit pedig a desszertek tálalásakor használják: különféle formákra vagy éppen evőeszközökre szórják a porcukrot, majd ezek eltávolítsa után a tányérunkon marad egy mesés, édes sziluett.
Szószok és pürék
A különféle zöldség- és gyümölcspürék, valamint a legváltozatosabb színű szószok segítségével nemcsak az egyszínű ételeket dobhatjuk fel, hanem akár igazi műalkotásokat varázsolhatunk a tányérokra.
Faragott gyümölcsök és zöldségek
A faragott gyümölcsök és zöldségek az ünnepi ebédek sztárjai. Nincs olyan ember, akiből egy szépen vágott vagy faragott példány ne váltaná ki a „hűha” élményt. Az interneten számos videó kering, amiből elleshetjük, hogyan alakítható át például az eper vagy az alma rózsa alakúra, vagy éppen a paprika tulipán formájúra. Persze, nem árt, ha van a célnak megfelelő késünk.
Az alábbi videóból számos további tálalási ötletet meríthetsz:
De hogy lesz jó is az étel, nem csak szép?
Ahhoz, hogy esztétikusan és étvágygerjesztően tálalhassunk, fontos, hogy az alapanyagunk, azaz az ételünk önmagában is guszta legyen.
Ebben lehetnek segítségünkre a Mömax tapadásmentes bevonattal ellátott edényei és serpenyői, amelyeknek nagy előnye, hogy finom és szép fogások elkészítésére egyaránt alkalmasak: mivel nem ragadnak le bennük az ételek, például a zöldség, hal, hús, tojás vagy palacsinta tökéletes színben és formában kerülhet a tányérra. Egy jó alapot pedig tálalni is jóval egyszerűbb, inspirálóbb. Ráadásul ezek az eszközök ideálisak az egészségtudatos szakácsok számára is, hiszen használatukhoz a megszokottnál kevesebb olajra van szükség.
A tapadásmentes bevonat nélküli edények és serpenyők legalább ugyanennyire hasznosak: a rozsdamentes acélból készült serpenyők strapabíróak, nem adnak mellékízt az ételnek, és még sütőben is használhatóak, arról nem is beszélve, hogy a pirítás, flambírozás és barnítás ezekkel még a kezdő konyhatündéreknek is gyerekjáték.
Kép forrása: Shutterstock / PuzzlePix