Az aknés bőr is bélyeg, de még megvannak annak az esélye, hogy elmúlik. Az akné mögött maradt heg azonban örökre velünk marad?
A pattanások megjelenése kamaszkorban elfogadható, hiszen a hormonok dolgoznak abban az időszakban. Az aknék a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílásának eltömődésekor és azok gyulladásakor jelennek meg a bőrön. Ugyan természetes jelenség ez, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne kezelni a gyulladt bőrt és ha mégis heg keletkezik utána, abba bele kell nyugodni.
Hegek a pattanás után
Az aknék után maradt heg azért keletkezik, mert sérül a bőr alatti szövet. Habár működik a test természetes védelmi funkciója, miszerint a sebgyógyulást idéz elő, csakhogy az olykor egyenetlen felületet eredményez és már kész is a heg.
A legjobb kezelés a megelőzés, vagyis az, ha a pattanásokat nem kezdjük önszántunkból nyomogatni, mert már azzal megkezdjük a bőr károsítását. Egyes bőrtípusok alapjában véve hajlamosabbak a pattanások kialakulására, mégsem az a módja, hogy nekiesünk és kinyomjuk – olvasható a Glamour cikkében.
Hegek típusai
Az aknék után megmaradó elváltozások mennyisége és típusa sok mindentől függ, ám ha sikerül azt meghatározni, akkor a kezelés is célzottan és jól tud működni.
Az atrófiás elváltozások lapos mélyedéseket hagynak a bőrön és ez fordul elő a leggyakrabban. Ezzel szemben a hipertrófiás változatuk már a bőrből kiemelkedő elváltozást eredményez.
Szabadulj meg…
Nincs garancia arra, hogy az aknék után maradt forradásoktól teljes mértékben megszabadulhat valaki, ugyanis egyes típusát nehéz kezelni.
A frissen keletkezett elváltozásokkal jobb eredményt lehet elérni. Mindenképp érdemes szakembert felkeresni, aki segíteni tud a különféle beavatkozásokkal és kezelésekkel minimalizálni az elváltozásokat. Azonban a megfelelő bőrápolás és az életmódváltás is támogató szokások lehetnek. A megfelelő bőrtisztítás, a pattanások ellenei készítmények és a fényvédők és bőrápolók használatával is halványítható és/vagy eltüntethető.