A D-vitaminról régóta tudjuk, hogy elengedhetetlen a csontok egészségéhez, de egy friss kutatás szerint ennél sokkal többre is képes lehet: lassíthatja a sejtszintű öregedést.
A The American Journal of Clinical Nutrition című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány alapján a D-vitamin hosszú távú szedése segíthet megőrizni a telomerek hosszát – ezek a kromoszómák végén található „védősapkák”, amelyek az évek múlásával fokozatosan rövidülnek, és az öregedés egyik legfontosabb biológiai mutatójának számítanak.

Három év biológiai fiatalodás?
A kutatás adatai a nagy léptékű VITAL klinikai vizsgálatból származnak, amelyben több mint 1000, 50 év feletti résztvevő vett részt, akiket 2, illetve 4 éven keresztül követtek nyomon. Az egyik csoport D3-vitamint, a másik placebót szedett. Az eredmények azt mutatták, hogy a D-vitamint szedő csoport tagjainál jelentősen kisebb mértékben rövidültek a telomerek a fehérvérsejtekben – ez akár három évnyi biológiai öregedés lassulásának felelhet meg.
Hogyan fejtheti ki a hatását?
A kutatók szerint a D-vitamin többféle módon is segítheti a sejtek védelmét:
• aktiválhatja a telomeráz enzimet, amely fenntartja a telomerek épségét;
• csökkentheti az oxidatív stresszt, amely károsítja a DNS-t és gyorsítja a sejtek öregedését.
Ez a kettős hatás hozzájárulhat ahhoz, hogy a sejtek tovább „fiatalok” maradjanak, és lassabban haladjanak az öregedés útján.

Nem csodaszer – óvatosságra is szükség van
Bár az eredmények ígéretesek, a szakértők óvatosságra intenek. A vizsgálat poszt-hoc (utólagos) elemzésként készült, vagyis az eredeti kutatási terv nem a telomerek vizsgálatára irányult. Emiatt a következtetések egyelőre korlátozottan általánosíthatók, és további vizsgálatok szükségesek a megerősítésükhöz.
Ráadásul a D-vitamin zsírban oldódó vitamin, így túladagolása – főként étrend-kiegészítőkön keresztül – vesekárosodást is okozhat. A szakértők hangsúlyozzák: ne szedjünk túl sokat belőle önállóan, konzultáljunk orvossal, mielőtt hosszú távú kiegészítésbe kezdünk.