Barion Pixel Ezt teszi a napsütés a hajunkkal – Coloré

Ezt teszi a napsütés a hajunkkal

2024. 08. 18.

Nyáron mindenképpen éri napsütés a hajunkat, és mivel a napsütésről tudni, hogy D-vitamint biztosít számunkra, felmerül a kérdés, hogy milyen hatást gyakorol a hajunkra.

A napsütés mindenképpen jót tesz, legyen szó a bőrünkről, a hajunkról, vagy éppen a lelkünkről. A napfény maga a természetes D-vitamin, így hasznos az immunrendszernek és a csontoknak is. Ha sokat vagyunk azonban a napon, a bőrünkről is tudhatjuk, hogy igencsak kártékony lehet, és a hajunkkal sincs ez másként!

A napsütés és a haj

https://colore.hu/divat/haj/konty-a-hoseg-ellen-es-divatbol/

Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ne töltsünk időt a napon – különösen azért, mert a pikkelysömörre és a gombás megbetegedésre kifejezetten jó hatással van – csupán annyit, hogy ügyeljünk arra, hogy – akárcsak a bőrünk estében – ne vigyük túlzásba! Ha ugyanis túlzott napfénynek tesszük ki a hajunkat, számos problémával szembesülhetünk – különösen akkor, ha ősz hajjal rendelkezünk:

  • Túlzott kiszáradás: a haj és a fejbőr kiszárad, és ez nemcsak a magát a hajszálat teszi gyengévé és törékennyé, hanem a fejbőrt is, ami túlzott korpásodást eredményezhet. A hajszálakon belül az UV-sugárzás mikroszkopikus üregeket képez, így az addig egészséges haj vége töredezett lesz.
  • A haj színének megváltozása: a hajpigmentek oxidációja miatt a haj színe változik, és kifakul. Ez inkább ősz vagy világos haj esetében látható, ami sárgásabbá válik, a sötétebb haj pedig más, vörösesebb árnyaltot kap. Bár ez nem feltétlenül hátrányos a megjelenésünkben, a haj szerkezetének nem tesz jót.
  • Atópiás dermatitisz: ez az extra száraz bőrrel járó állapot piros foltokkal jelentkezhet, és viszkető, hólyagos bőrt eredményezhet. Az ekcémához hasonlatos jelenség, amit a túlzott napsütés hozhat ki a bőr bármely területén, így a fejbőrön is.
  • Aktinikus keratózis: ez egyfajta pikkelyes folt, ami a rákot megelőző állapot, hiszen ilyen esetben a bőr jelentősen károsodik.
  • Hajhullás: a túlzott napfény drasztikus hajhullást is okozhat, melynek oka az, hogy az UV-sugárzás gyulladást eredményez a fejbőrben. Különösen azokra veszélyes a túlzott napsugár, akik már kopaszodnak.

Hogyan védekezzünk?

Szerencsére van módunk arra, hogy védekezzünk a túlzott napsugarak ellen. A legmelegebb órákban ajánlott árnyékban lenni, ami nemcsak a bőrt, hanem a hajat is védi. Egy sapka vagy egy nagyobb karimájú kalap is sokat segíthet, különösen akkor, ha hajunkat összefogva betesszük alá, így meggátolva azt, hogy kitegyük a nap káros sugarainak. Nincs akadálya annak sem, hogy a fejbőrünket védjük, így szórófejes megoldással juttathatunk belőle a naptejből, ami valamelyest a hajunkat is védheti. Egyes kutatások szerint a hajfestés is védi a hajat az UV-től, fontos azonban, hogy a túlzott hajfestés is okozhat hajhullást.

Egy szalmakalap is elég ahhoz, hogy védjük a napsütéstől a hajunkat / Kép forrása: Ridofranz / Getty Images
Egy szalmakalap is elég ahhoz, hogy védjük a napsütéstől a hajunkat / Kép forrása: Ridofranz / Getty Images

Amennyiben sérült a hajunk, próbálkozhatunk különböző hidratáló hajmaszkokkal, illetve a töredezett hajvégek levágásával.

Az érem másik oldala: a napfény hiánya

Ha már kiderült, hogy mit okoz a hajjal a túlzott napfény, érdemes utánamenni annak is, hogy a napfény hiánya mivel jár. Bár a túlzott napsugarak okozhatnak hajhullást, ugyanennek, vagyis a D-vitaminnak a hiánya is eredményezheti ugyanezt. Fontos tehát, hogy ha azt a megoldást választjuk, hogy semennyi időt nem töltünk napon, a D-vitamin-bevitelre figyeljünk. Fogyasszunk gombát, tengeri halféléket, májat, tojást és tejtermékeket!

Forrás: Wimpole.

Nyitókép forrása: Getty Images