Barion Pixel 10 lépés az egészséges hajért – Coloré

10 lépés az egészséges hajért

2024. 08. 21.

Az egészséges hajat bár adottnak vesszük, korántsem az, hiszen a hajszálaink külső és belső ápolást is igényelnek.

Nincs szebb az egészséges hajnál, hiszen az erős, ragyog, jó a tapintása és az illata is. A hajmosáson túl azonban több mindent kell tennünk azért, hogy ez megvalósulhasson!

10 lépés az egészséges hajért

A hajunkat számos tényező befolyásolja, így az ápolás módja is. Vannak olyan apró trükkök, amikről nem is gondolnánk, mennyit számítanak frizuránk egészsége szempontjából.

A hőség ellen

Egy korábbi cikkünkben megírtuk, mit tesz a hőség és a napsütés a hajunkkal. Érdemes hát védekezni ellene, hiszen könnyedén töredezetté válhatnak a hajszálak. Ajánlott szalmakalappal védekezni, de ha sokat vagyunk árnyékban az is hatékony megoldás.

UV-védelem

Ha napon vagyunk, érdemes az UV ellen is védeni a hajszálakat, aminek különösen a göndör haj van kitéve. Szórhatunk rá a bőrünket érő naptej-permetből, de olyan sampont is választhatunk, ami UV-védelmet biztosít.

Ne gumizd nedvesen!

A nedves haj sokkalta törékenyebb, mint a száraz, éppen ezért ügyeljünk arra, hogyan bánunk vele! Ha egy mód van rá, amíg vizes vagy nedves a hajunk, hagyjuk természetesen megszáradni, de kontyba semmiképp ne tekerjük, hiszen a hajszálaink látják majd kárát!

Engedjük le!

A leengedett haj nemcsak száradáskor fontos, hanem a mindennapokban is. A folytonos szoros lófarok vagy konty viselése ugyanis megterheli a hajszálakat, és töredezetté teszi őket. Szintén fontos, hogy megfelelő minőségű, pamut vagy selyem hajgumit használjunk, ami nem károsítja a hajszálakat.

Étkezzünk egészségesen!

Az étkezés a testünk minden részére hat, így a hajunkra is. Ennek megfelelőlen, ha egészségtelenül eszünk, az a hajunkon is megmutatkozik. A hajsejtek azonban nem létfontosságú sejtek, így a szervezetünk utolsóként táplálja őket. Ennek megfelelően ha nem viszünk be elég tápanyagot, a hajunknak már nem fog jutni belőle, így töredezett lesz, veszít a fényéből, és nem lesz jó ránézni. Gondoskodjunk arról, hogy megfelelő mennyiségű ásványi anyaghoz jut a szervezetünk, és a fehérjebevitel is fontos, mégpedig a kollagén miatt, ami nélkül a haj gyenge és töredezésre hajlamos lesz. A zsírosabb halak, a spenót, az édeskrumpli és a sárgarépa igazi hajbarát ételek, a feldolgozott, cukros élelmiszereket azonban érdemes hátrahagyni, hiszen ez is kiválthat problémákat, például korpásodást is.

Megfelelő hajmosás

Természetesen nem maradhat ki a hajmosás sem, ami a haj egészségének kulcsfontosságú tényezője. Fontos ugyanis, hogy milyen gyakran mosunk hajat, és az is, hogy a hajunkat megfelelő samponokkal és balzsamokkal kényeztessük. Fontos, hogy ne mossuk túl a hajunkat, hiszen a gyakori hajmosás zsírosodásra ösztökéli a fejbőrt, ám ha nem mossuk, akkor is ártunk, mert az öntisztulás időszaka nem jön el, sőt, minél több por és elhalt hámsejt kerül rá, annál jobban lezárulnak a pórusok. Ha megtaláltuk a számunkra megfelelő sampont, csináljunk egy előmosást, majd egy másodikat. Ekkor érezhetően jobban fog habozni a sampon, hiszen a kosz nagy részét eddigre már eltávolítottuk a fejbőrről. Amennyiben festett a hajunk, használjunk speciális sampont, és fokozott óvatossággal bánjunk a hajunkkal, hiszen a minősége a festék miatt rosszabb lehet.

Kondicionálás

A kondicionálás sem úri huncutság, hiszen selymessé teszi a hajat, és a fésülködés is kevésbé fogja megviselni a hajszálakat. A kondicionáló ráadásul pótolja a hajban az elveszett nedvességet, fontos azonban, hogy csupán a hajunk közepére és végére vigyük fel a szert, mert a fejbőrön hamar zsírosodást okoz.

Csökkentsük a stresszt!

A stressz mint mindenre a szervezetben, a hajra is rossz hatással van, merthogy befolyásolhatja az életciklusát, ezáltal a haj sokkalta hamarabb kihullik, mint kellene. Ez egyfajta stresszreakció, ami optimális esetben idővel elmúlik, de ha hosszan tart, érdemes jelezni az orvosunknak.

A fejmasszázs is hozzátartozik az egészséges hajhoz / Kép forrása: People Images / Getty Images
A fejmasszázs is hozzátartozik az egészséges hajhoz / Kép forrása: People Images / Getty Images

Masszázs

A fejmasszázs nemcsak jóleső érzés, hanem hasznos tevékenység is, hiszen fokozza a vérkeringést a fejben, ami a hajhagymákra is jó hatással van. A rossz vérkeringés a hajak ellensége, és gyengévé teszi őket.

Olvassunk a jelekből!

A viszkető, hámló, korpás fejbőr sokszor egyik napról a másikra jelenik meg. Jelezhet általános rossz egészségi állapotot, valamint fizikai kimerültséget is, de hormonális változásokról is árulkodhat. Bár gyakori esetben egy gomba okozza, fontos hogy figyeljünk a testünk jeleire, és olvassunk belőlük!

Forrás: Boots.

Nyitókép forrása: Getty Images