Barion Pixel Ilyen hatással van a szex az agyunkra – Coloré

Ilyen hatással van a szex az agyunkra

2025. 07. 14.

A szexuális együttlét nemcsak a testi örömök miatt fontos – valójában mélyen befolyásolja az agyműködésünket is.

Az intimitás során felszabaduló hormonok, idegrendszeri reakciók és érzelmi kötések nemcsak pillanatnyi eufóriát okoznak, hanem hosszú távon is hozzájárulhatnak a mentális egészséghez. De pontosan milyen folyamatokat indít el a szex az agyban? Nézzük meg részletesen.

Boldogsághormonok robbanása

A szex közben az agy jutalmazó rendszere aktiválódik, dopamin szabadul fel, ami az öröm és a motiváció egyik kulcsfontosságú vegyülete. Ez a hormon ugyanazt a rendszert stimulálja, mint amit például egy finom vacsora vagy egy fontos cél elérése is – azaz nem csoda, hogy a „természet ajándékaként” tartjuk számon.

Szex
Kép forrása: Pexels

Ezzel egy időben endorfinok is felszabadulnak, amelyek fájdalomcsillapító és szorongáscsökkentő hatásúak. Egy kielégítő együttlét után ezért érezzük magunkat nyugodtnak, békésnek – és olykor szinte „lebegő” állapotban.

A szeretet hormonja: oxitocin

Az orgazmus során jelentősen megnő az oxitocin szintje is, amely az érzelmi kötődés és bizalom kialakulásában játszik szerepet. Ez a hormon erősíti a partner közötti kapcsolatot, csökkenti a stresszt, és segít abban, hogy biztonságban érezzük magunkat a másik karjaiban. Nem véletlen, hogy az oxitocint gyakran nevezik „ölelés hormonnak”.

A vágy nem csak testi inger

Sokan ösztönös dologként tekintenek a szexuális vágyra, pedig az agy számos komplex területe – köztük a hipotalamusz, a limbikus rendszer és a prefrontális kéreg – működik együtt a vágy kialakulásához. Az együttlét iránti késztetés éppúgy függ a stressz-szinttől, az önbizalomtól és az érzelmi közegtől, mint a fizikai ingerektől.

Szex és memória – különös kapcsolat

Meglepő lehet, de a rendszeres szexuális aktivitás javíthatja a memóriát. Egy 2017-es kutatás szerint a középkorú és idősebb felnőttek, akik gyakrabban élnek szexuális életet, jobban teljesítenek bizonyos kognitív feladatokban. A kutatók szerint ennek hátterében a megnövekedett agyi véráramlás és a dopamin szerepe áll.

Szex
Kép forrása: Pexels

Jobb alvás, kevesebb stressz

Az együttlét után sokan tapasztalnak mélyebb, nyugodtabb alvást – és ez nem véletlen. Az orgazmust követően nemcsak oxitocin, hanem prolaktin is termelődik, amely segíti a testi-lelki ellazulást. Emellett csökken a kortizol, vagyis a stresszhormon szintje is, ami különösen fontos a mentális egészség szempontjából.

A szex tehát nemcsak a testünkre, hanem az elménkre is rendkívül pozitív hatással van. Segíthet csökkenteni a szorongást, erősítheti a kapcsolatokat, javíthatja a kognitív funkciókat és hozzájárulhat az általános jólléthez. És bár ezek a hatások nem helyettesítik a terápiát vagy más pszichológiai támogatást, kiegészítőként valóban fontos szerepet játszhatnak a kiegyensúlyozott életben.

Forrás: Frontiers / Nyitókép forrása: Pexels