Barion Pixel Mellékvese-kifáradás: ezért nő drasztikusan a válások száma? – Coloré

Mellékvese-kifáradás: ezért nő drasztikusan a válások száma?

2024. 08. 01.

Sírva kiabáló anya, feszült, csapkodó, falba öklöző apa. Szomorú életkép, és sajnos egyre gyakoribb is, hiszen növekvő tendenciát mutat az otthonokban megjelenő agresszió.

Az atomizált családokban magukra hagyott, túlhajszolt szülők az állandósult ingerlékeny állapotban elvesztik a fejüket, egymás ellen fordulnak, majd a tartós veszekedés megszüntetésének érdekében elválnak. Hatalmas kudarc mindkét fél számára, melynek legnagyobb kárvallottja a gyerek, vagy gyerekek. Segítséget nem kapnak, hiszen nem is tudják, hogy a probléma gyökere akár mellékvese-kifáradás is lehet, valamint, ,,Mindenkinek megvan a maga baja”. Mi is lehet a bajuk? Egészségesek a gyerekek, van munkájuk, lakásuk, szépen élnek. Az idősebb generáció tagjai még azt is megjegyzik olykor, hogy nekik sem volt ennél több segítségük.

Mindeközben ömlik ránk a jó tanácsok sora: ,,Nem szabad haraggal lefeküdni!” ,,Fontos időt szakítani a pihenésre is!” ,,Az vagy, amit megeszel, az egészséges táplálkozás nagyon fontos!” ,,A gyerek előtt nem szabad vitatkozni!”

Ez egy ördögi kör, amiben a végletekig kimerült szülők ahelyett, hogy leállnának, és végiggondolnák, hogy valójában mi történik velük, bűntudattal terhelik az amúgy is szélsőségesen kimerült idegrendszerüket. Ez nem segít az ingerlékenység csökkentésében, sőt! A kudarcélmény miatt érzett feszültség még inkább növeli azt. 

A mellékvese-kifáradás felelős a válásokért?

Andrási Betty holisztikus szemléletű pszichológus. Szakterülete a dühkezelés, agresszív viselkedés megfékezése, valamint a szuperérzékenységgel való együttélés. Állítja, a családokban megjelenő, tartósan agresszív magatartás hátterében javarészt a mellékvese kóros kimerültsége áll, vagyis elsősorban szervi eredetű problémáról beszélhetünk. 

A mellékvese-kifáradás során az első szakaszban, a tartós stressz következtében folyamatosan magas a kortizolszint, ennek állandó szabályozásában pedig elfárad a mellékvese. Az elfáradt mellékvese nem tudja tovább szabályozni a kortizolszintet, ezért az leesik, az alacsony kortizol szinttel viszont nem lehet megküzdeni a fennálló stresszhelyzetekkel, mert a testnek nincs elég hormonja ehhez

– kezdte a pszichológus, aki hozzátette, hogy a depresszív, fásult viselkedés, amit hangulatingadozás, türelmetlenség, hirtelen indulatok és dührohamok tarkítanak, mind a kifáradt mellékvese tünetei.


Fontos megjegyezni, hogy a mellékvese-kifáradásos embereknél más a bántalmazás formája, mint a családon belüli erőszak esetében, mert az utóbbira a hidegvérűség jellemző, míg az előbbire sokkal inkább az indulat. Az mellékvese-kifáradástól szenvedő veszélyben érzi magát a szituációban, ezért támad vagy védekezik olyan esetben is, amikor nincs valódi veszély, például egy információszerzésre szolgáló kérdés, vagy ártatlan számonkérés esetén. Ez az indulat vezethet oda, hogy az illető odacsap, fellök, eltör valamit, mely magatartás épp arra szolgál, hogy a magát veszélyben érző leállítsa a másik felet, azáltal, hogy önmagát is veszélyesnek mutatja. Ez nem tudatos reakció, illetve mindig van egy kiváltó ok, de a reakció túlzó, amit viszont maga a kifáradt mellékvese állapota idéz elő. 

A férfiak problémája a mellékvese-kifáradás?

Nagyon sok férfi keres föl indulatkezelési problémákkal, akiknél amikor elvégezzük a mellékvese kímélő és erősítő, és az idegrendszert regeneráló protokollt, a tünetek csökkeni kezdenek és idővel megszűnnek

– mondja Andrási Betty, aki saját tapasztalatból is beszél, hiszen ő és a férje is megküzdöttek ezzel a problémával, és azóta segítenek a családoknak megoldani a mellékvese-kifáradás problémakörét, és egyben maradni. 

Andrasi Betty Pszichologus 10
Andrási Betty és férje is megküzdöttek a mellékvese-kimerüléssel, a probléma pedig gyakran a múltban gyökerezik / Fotó: Andrási Betty

,,A nőkre inkább a szorongásos, depresszív magatartás jellemző, illetve, a nőktől elfogadottabb is a hangulatingadozás, valamint fizikailag gyengébbek, tehát kevésbé félelmet keltő egy tányért a mosogatóba vágó nő, mint egy falba öklöző férfi. A nő agresszióközpontja alacsonyabb fordulatszámon működik, mint a férfiaké, a férfiak ráadásul legtöbbször elhagyják a helyzetet, amikor társuk indulatossá, agresszívvé válik, mert az ,,üss vagy fuss-reakció” közül a futást választják, hogy ne bántsák társukat. A nőknél ugyanakkor ez sokkal inkább a rezzenj össze-húzódj meg tengelyen mozog, lefagynak, megdermednek a dühkitörés láttán, ezért érzik magukat  áldozatnak ezekben a helyzetekben. Azt hiszik, hogy a férfi meg akarja támadni őket, de a férfi valójában csak le akarja állítani a nő viselkedését.”

Az, hogy a gyerekek mennyire ijednek meg az apa vagy az anya stresszreakciójától, az attól függ, hogy a másik szülő hogyan reagál. Ha az anya megijed, a gyerek is megijed. Ha az anya higgadt marad, elhagyja a terepet, jól kezeli a helyzetet, a gyerek is sokkal kevésbé riad meg

– magyarázza a szakember, aki kiemelte: több agyi terület (prefrontális kéreg, hipokampusz) is érintett ebben a mellékvese-kifáradásos, ingerlékeny állapotban. Az érzelmi reakciók is túlzóak, megjelennek a ,,te mindig, te soha”-típusú vádak, illetve, az emlékek is töredezetté válnak, vagyis az egyén úgy emlékszik, mintha az indulatot kiváltó ok egy örökös probléma lenne. 

Sad Child Covering His Ears With Hands During Parents Quarrel.
Amikor mindkét szülő mellékvese-kifáradással küzd, a gyerekek helyzete reménytelenné válik / Kép forrása: Getty Images

Andrási Betty szerint a gyermekkorban elszenvedett traumák, verbális és fizikai bántalmazás emlékei is élővé válnak ilyenkor, ráadásul ez gyakori, mert a mellékvese-kifáradásos emberek jellemzően már egészen fiatalkoruktól magas stressz-szinttől szenvednek. Ugyanakkor fizikai tényezők is segíthetik a probléma kialakulását.

,,A férfiaknál a rossz táplálkozási szokások nagyon hamar, akár néhány év alatt elő tudják idézni mellékvese-fáradtságot, mert ha a mikrobiom nem jó, nem tud felszívódni az ásványi anyag és a vitamin, és a tápanyaghiány is állandó stresszállapotot idézhet elő. Vagyis a minőségi éhezés szintén elősegítheti a mellékvese kifáradását. A gyógyítás során a tápanyagbevitel helyreállításától szoktunk elindulni, mert azt a legkönnyebb megváltoztatni. A következő lépés az, hogy levetjük a ,,rossz vagyok, nem vagyok szerethető” szerepet, mert az is egy stressz, hogy a mellékvese kifáradástól szenvedő ember folyamatosan bűnösnek, rossznak érzi magát az indulatai miatt. Abból is látható, hogy itt nem egy mentális betegségről, vagy hidegvérű bántalmazásról van szó, hogy az illetőnek bűntudata van, bántja, hogy ő ilyen. Ez odáig fokozódhat, hogy úgy érzi, nélküle tényleg jobb lesz a családnak, és elválnak. Persze ezzel a problémát nem oldják meg, az illető viszi magával, csak eleinte úgy tűnhet, hogy csökken a bűntudat, szűnik a probléma is.”

,,Ezekben a szélsőséges helyzetekben gyakori jelenség, hogy a nőnek és a férfinak is mellékvese-kifáradása van. Ez azért komplikált, mert a nő annál rosszabbul reagál a férfi kitöréseire, minél kimerültebb ő is, tehát gerjedni fog a feszültség közöttük. Nagyon sok válásnak ez az alapja, holott, egy mindenre kiterjedő protokoll, ami a táplálkozást, alvásminőséget, relaxációs technikákat, pszichoterápiás kezelést is magában foglal, megoldható a probléma. Ez egy hormonegyensúly-felborulás, ezért a hormonrendszer, az emésztőrendszer és az idegrendszer érintett leginkább, és a férfiak esetében a szaporító szervrendszer, ami szintén kudarcélményekhez vezet mindkét fél számára” – magyarázza Andrási Betty, aki szerint nagy hiba, hogy az orvostudomány még mindig nem tekint a mellékvese-kifáradás tünetegyüttesére önálló betegségként. Egy általános labor vagy egy pszichiátriai beutaló pedig nem fog segíteni a komplex problémán. 

Asia People Adult Child Help Middle Aged Old Mom Crying Grief Loss Tired Hold Hand Stress Relief Talk With Love Care At Home. Young Woman Listen To Older Mum Pain Sad Worry Lost In Life Crisis Issues.
Komplex segítségnyújtás és életviteli reform szükséges a gyógyuláshoz

,,Mindenképpen holisztikus szemléletű pszichológushoz kell fordulnunk, lehetőleg olyanhoz, akinek módjában áll egy komplex NLS-szűrést végezni. Kezdésként egy ötpontos, nyálból vett kortizoltesztet kell végeztetnünk, és funkcionálisan elemeztetni azt, illetve, funkcionális táplálkozási tanácsok is tudnak segíteni a mellékvese-barát étrend kialakításában. Ezenkívül indulatkezelési kurzusra is szükség lehet. Bármelyik ponton el lehet indulni, de ha életviteli oldalról nincs megtámogatva a változás, akkor a lelki oldások tovább terhelhetik a megfáradt idegrendszert. Az pszichológus felkeresése mellett a relaxáció, magnéziumszedés, gluténmentes étkezés, a koffein és mindenféle ajzószerek elhagyása, valamint a kapcsolat rendezése az első lépések” – mondta a pszichológus, aki szerint a pihenő mellékvese révén  három-négy hét alatt javulás állhat be, ami azt is jelenti, hogy ugyan megmaradhatnak a dühkitörések, de számuk a napi egyről heti egyre, majd havi egyre csökken, mígnem eltűnik, és egészséges mértékűvé válnak az érzelmi reakciók.

Andrási Betty szerint bár a folyamat visszafordítható, a kimerült mellékvese helyrehozható, de a szuperérzékenységgel élők számára ez egy, az életük végéig fennálló rizikófaktor.

Van megoldás, ne veszítsünk el egy szeretetteljes embert, csak azért, mert ő testileg és lelkileg most nincs jól!

– üzeni a szakember, aki felhívta figyelmünket arra, hogy a korai, gyermekkorban állandósuló magas stressz a mellékvese kifáradásának melegágya. Szerinte egyre több gyereknél mérhető kritikus kortizolszint, ami azt jelenti, hogy közel a mellékvese kifáradása. Ez az állapot szinte mindig együtt jár egy rejtett, vagy már meglévő inzulinrezisztenciával, alacsony pajzsmirigyműködéssel, és a mai gyerekekre egyre inkább jellemző elhízással.

Gyerekkori hajlamosító körülmények: agresszív szülő, szuperérzékeny szülő, az érzelmek elnyomására való kondicionálás, gyermekkori rossz táplálkozás, rosszul megválasztott intézmény, nem megfelelő gondozó vagy pedagógus, stresszel teli oktatási rendszer.

Fizikai tünetek

  • állandó fáradtság
  • hasi elhízás, vékony alkat esetén is pocakosodás
  • hirtelen felállásnál szédülés
  • édes és sós ételek fokozatos kívánása
  • alvásszavarok (nehéz elalvás, könnyű megébredés)

Lelki tünetek

  • türelmetlenség
  • céltalanság
  • negatív gondolkodás
  • fokozott kritikusság
  • ingerlékenység
  • lobbanékonyság
  • hangulatingadozás

Nyitókép forrása: Getty Images