Sokan – tévesen – azt gondolják, hogy ha egy párkapcsolatban élnének, az megoldaná a problémáikat, még azokat is, amelyek saját magukkal hozhatók összefüggésbe. Pedig az ok-okozati összefüggés általában épp fordított: sokszor csak akkor tudunk igazán kiteljesedni valaki mellett, ha már akkor rendben van az önbecsülésünk, amikor belépünk a viszonyba.
Az önbizalom ugyanis azt jelenti, hogy hiszünk a saját értékeinkben, a képességeinkben, hogy tudjuk, mit várunk és mit érdemlünk az élettől. Ez nem csupán a saját életünket teszi könnyebbé, hanem a partnerünkkel való kapcsolatunkat is javítja. A helyes önértékeléssel rendelkező emberek könnyebben kommunikálnak, őszintébbek és nyitottabbak, ami, mint tudjuk, a harmonikus kapcsolatok alapja.
Kommunikáció és önbizalom
Ez segít abban, hogy kifejezzük az érzéseinket és a vágyainkat anélkül, hogy félnénk a visszautasítástól vagy a konfliktustól. Azok, akik magabiztosak, kevésbé hajlamosak a féltékenységre és a bizonytalanságra, mivel tudják, hogy értékesek és szerethetőek. Ez a biztonságérzet lehetővé teszi számukra, hogy támogassák partnerüket és elfogadják annak szükségleteit.
Szexualitás és önbizalom
Az önbecsülés különösen fontos a szexualitás terén. Azok az emberek, akik elégedettek saját testükkel és a szexualitásukkal, nagyobb valószínűséggel élnek kielégítő és boldog szexuális életet. Ezzel persze nem születünk, ez olyasvalami, amit meg kell tanulnunk. Fedezzük fel a saját testünket, például egy maszturbátor segítségével, tapasztaljuk ki, hogy mit szeretünk! Egy vibrátor, egy maszturbátor vagy bármilyen más szexuális kiegészítő alkalmas lehet arra, hogy megtanuljunk jobban navigálni a saját vágyaink között.
Jövőkép és önbizalom
Azok, akik alapvetően magabiztosak, gyakrabban tapasztalnak meg olyan pozitív érzelmeket, mint a boldogság, az elégedettség és a nyugalom. Ezzel együtt általában optimistábbak is a jövőt illetően – hisznek abban, hogy jó dolgok történhetnek velük. Emiatt pedig sokkal könnyebb velük tervezni, ami egy párkapcsolatban különösen előnyös. Bármerre is szeretnénk együtt haladni, abban biztosak lehetünk, hogy egy magabiztos partnerrel mindent konstruktívan és hatékonyan tudunk megbeszélni.
Az önbizalom nem velünkszületett tulajdonság, hanem egy fejleszthető képesség. Ennek egyik módja az önismeret fejlesztése: amikor rávilágítunk a saját értékeinkre és erősségeinkre, könnyebb magabiztosnak lenni. Erre ma már számos módszer létezik a művészetterápiától kezdve a meditáción át – csak meg kell találnunk a számunkra ideális utat.