Úgy érzed, hogy bajban van a házasságod? Vagy ennek jele sincs, de nem is akarsz eljutni oda? Akkor fogadd meg a hozzáértők tanácsait.
A jó házasság olyan, mint a neves iskolába való bejutás. A bennmaradásért sokat kell dolgozni, ahogy a jó házasságért is. Nézzük, hogy mit tanácsolnak a szakértők a jó házasság érdekében.
A házasság fenntartása nem mindig egyszerű feladat. Az évek múlása, a mindennapi stressz, az életkörülmények változásai, az elvárások annyira megterhelhetik a kapcsolatot, hogy abban akár a hitünk is meginoghat. Szakemberek szerint van néhány egyszerű alapelv, amelyek segítségével hosszútávon is boldog és kielégítő házasság alakítható ki.
Szeretet kimutatása
A boldogság közepette könnyű a szeretetet kimutatni, de akkor van rá a legnagyobb szükség, ha a kapcsolat épp a mélységeket járja meg. Egy jól működő házasságban ez a szeretet akkor is megvan, ha épp némileg eltávolodtak a felek egymástól, vagy nehézségeket élnek meg. Ez nem azt jelenti, hogy kifordulni akarnak a házasságukból. Ám, ha ezeken a buktatókon felül kívánnak emelkedni, akkor szeretettel fordulnak párjuk felé. Még a vitázások sem azt jelentik, hogy a harag teljességgel felülírná ezt az érzést.
Az intimitás ápolása
Az intimitás nemcsak a testi kapcsolatot jelenti, hanem az érzelmi közelséget is. A jó és tartós házasságban fontos, hogy a pár tagjai folyamatosan dolgozzanak ezen a területen, mert így előzhetik meg az egymástól való eltávolodást. Ne feledkezzünk meg az olyan apró gesztusokról sem, mint az ölelés, a simogatás, a csók, amelyek fontos részei lehet ennek. Legyenek nyitottak arra, hogy megbeszéljék a testi és érzelmi igényeiket.
Kölcsönös tisztelet és elismerés
A házasság alapja a tisztelet és a másik elismerése. A boldog párok titka abban is rejlik, hogy mindig értékelik egymás erőfeszítéseit, és nem veszik magától értetődőnek a másik jelenlétét. Ez nem jelenti azt, hogy mindig és mindenben egyetértenek egymással, de ha más véleményt képviselnek, akkor is tisztelettel öntik ezt szavakba és építő jellegű kritikát fogalmaznak meg.
Kommunikáció és meghallgatás
Az egyik legfontosabb alapelv a nyílt és őszinte kommunikáció – olvasható az University of Rochester Medical Center cikkében is. A szakemberek is azt hangsúlyozzák, hogy a konfliktusok jelentős része abból adódik, hogy a házastársak nem fejezik ki érzéseiket, esetleg nem hallgatják meg egymást. Fontos időt szánni arra, hogy meghallgassuk a partnerünket anélkül, hogy azonnal ítélkeznénk.
Minőségi együtt töltött idő
Ne csak egymás mellett legyetek, hanem töltsetek úgy egymás társaságában időt, hogy arról este vagy bármikor érdemes legyen beszélgetni. Mindez kulcsfontosságú a kapcsolat erősítésében. Tudatosan kell törekedni arra, hogy az együtt töltött idő élményekkel gazdag legyen, hiszen ezek tarthatnak egyben.
A házasságban azt jelenti a munka, hogy tudatosan kell közös programokat szervezni és a mindennapokba is illesszük bele a beszélgetéseket.
Konfliktuskezelés és problémamegoldás
Minden kapcsolatban előfordulhatnak kisebb vagy nagyobb viták és a szerelem sem garantálja a konfliktusok hiányát. Mindez nemcsak természetes, de szükséges is egy házasság dinamikájához. A kulcskérdés az, hogyan reagálnak a felek ebben a helyzetben és hogyan tudják megoldani a gondjaikat. A hozzáértők szerint nem az a lényeg, hogy elkerüljük a vitákat, hanem az, hogy hogyan kezeljük azokat. Ilyenkor is jól jön a másik meghallgatása, az őszinte kommunikáció és bizony, olykor szükség van kompromisszumokra is.
Közös célok
A célok kitűzése jelenti a motivációt. E nélkül összeomolhat a házasság, hiszen a közös célok erősítik az összetartozás érzését. Ugyanakkor arra is lehetőséget adnak, hogy a pár csapatként dolgozzon egy közös álom elérése érdekében. Merjetek álmodozni, és amikor a megvalósítás talajára léptek, akkor egymást támogatva, segítve, lépésenként haladjatok az álmaitok felé.