Az ünnepek előtt mindig sokan gondolkoznak azon, hogy egy cuki kutyával vagy kiscicával lepik meg szeretteiket, de ez az ajándék gyakran több problémát okoz, mint örömöt. Tumpek Cári Nikoletta, terápiás kutyamasszőr, kisállatkozmetikus és állatvédő szerint az élő állatok ajándékozása felelőtlen döntés lehet, amely az állatok szenvedéséhez vezethet. A szakértő most elmagyarázza, miért fontos tudatosan, jól átgondolva dönteni az állattartásról, hiszen egy kutya nem egy játék, hanem egy érző lény!
Coloré: Mit gondolsz, miért ajándékoznak sokan kutyát karácsonyra/születésnapra/húsvétra? Mi állhat a döntés mögött? És miért nem javaslod ezt?
Tumpek Cári Nikoletta: Mostanra lett ez “divat” , azt látom hogy a közösségi médiában, a különböző platformokon terjedő videókban látottak alapján döntenek az emberek. Szép és aranyos illetve megható amikor az adott személy megkapja a kutyusát, aki édes és cuki, de azt tudni kell ez mindig egy adott pillanat csak. Az utána levő nehézségekről nincs videó. Ez mindig egy elhamarkodott döntés, hiszen nem tudhatjuk az adott személynek melyik lenne a legmegfelelőbb kutya, bele fér-e az életébe. Ha kisgyermeknek vásárlunk kutyát akkor meg pláne a pillanatnak élt öröm ez az ajándékozás. Tényleg csodás látni ahogy egy gyermek csillogó szemekkel, a meghatódottságtól sírva örül, de azt tudni kell ők nem tudnak felelősséggel gondoskodni egy állatról, hiszen legalább annyira nevelni kell a kutyakölyköket is mint őket magukat, akkor hogy kényszerítsünk egy ilyen helyzetbe egy gyereket?
Coloré: Milyen problémák merülhetnek fel azzal kapcsolatban, ha valaki meglepetésként ajándékoz egy élő állatot?
TCN: A legnagyobb probléma a felkészületlenség és hogy az ember később dobben rá mekkora meló is egy kutya JÓL tartása.. Azért emeltem ezt így ki mert mint sok dolog kapcsán ennél is igaz ha jól akarod csinálni akkor nagyon nehéz az eleje. Van egy nagyon határozott elképzelésem a kutya választásról..: az embernek a saját személyisége nem pedig az érzései alapján kellene magának kutyát választani…
Coloré: Tapasztalataid szerint mi történik a karácsonyra ajándékozott kutyák jelentős részével néhány hónappal az ünnepek után?
TCN: Sajnos még mindig jellemző a magára hagyás, majd az állatvédők megoldják alapon. Viszont az is igaz, hogy ha elhamarkodott is volt a döntés , nem válnak meg olyan könnyen a kutyától, inkább az alapvető szükségleteket kielégítve megtartják őket és csak úgy vannak, a kertben vagy lakásban, tovább adják esetleg értékesítik, bármelyik eset is fog megtörténni a kutya korai szocializációja szempontjából egyik sem valami jó döntés… Ezért kérlek titeket, ne adjatok állatot ajándékba! hiszen egy kutya nem egy játék, hanem egy érző lény!
Coloré: Miért fontos, hogy egy kutya befogadása alapos megfontolás után, nem hirtelen döntés eredményeként történjen?
TCN: Mert elkerülhetőek lennének a szocializálatlan agresszív kutyák, a kutyatámadások többsége, a felesleges nem várt szaporulat, a menhelyek túltelítődése.
Coloré: Milyen felelősségei vannak egy gazdinak, amelyeket az emberek gyakran alábecsülnek, amikor kutyát ajándékoznak?
TCN: Sokan nincsenek tisztában vele de az állatvédelmi törvény pontosan leírja, milyen felelősséggel tartozik a gazda .. A teljesség igénye nélkül : Köteles az állata életkörülményei fajára, fajtájára, nemére, korára, jellemző fizikai, élettani igényeit kielégíteni. (1998. évi XXVIII. törvény az állatok védelméről és kíméletéről)
Coloré: Mik a leggyakoribb tévhitek a kutyatartással kapcsolatban, amelyek a meglepetés ajándékozásból fakadó problémákat súlyosbíthatják?
TCN: Hogy a klasszikus értelemben vett családi kutyafajták valók minden családba… Véleményem szerint nem fajta ha nem egyed alapján kellene választani kutyát. Volt dolgom olyan Golden retrieverrel aki a saját gazdáját is simán megharapta, ha nem tetszett neki egy adott szituáció és találkoztam már olyan Pitbull terrierrel is akinek pirosra csípte a száját a másfél éves kisgazdája, erre ő egy nyüsszentéssel konstatálta a dolgot és szunyókált tovább.. Tehát a legnagyobb hiba hogy hallomás alapján és az érzelmeinkre hagyatkozva választunk… öreg hiba!
Coloré: Hogyan lehetne felhívni az emberek figyelmét arra, hogy az élő állatok nem megfelelő ajándékok? Milyen kampányok vagy kezdeményezések működhetnének?
TCN: Az a baj, ha az emberek nem nyitottak akkor hiába próbál bárki is bármennyire jól összerakott anyaggal kampányolni, nem lesz kinek előadni, érdeklődés hiányában elmarad. Nyilván ha minél több felületen és a médiában is folyamatosan szem előtt lenne, az emberekben tudatosulna, hogy van ilyen kezdeményezés akkor előbb vagy utóbb de nyerne a kíváncsiság és ez már egy nagyon jó alap lenne a kezdetekhez. Régi vágyam egy olyan kommunikációs platformot létre hozni ahol bizonyos időközönként többekközött ezeket a témákat is részletesen lehetne taglalni, kitárgyalni.. hiszen egyre több az állattartó és a kutyás is, így az igény is nőni fog majd az ismeretterjesztésre, és talán majd egyszer megelőzi a részletes utána járás a kutya választást, nem pedig fordítva.. Esetleg majd ez a cikk fog segíteni nekem ebben…
Coloré: Mit javasolnál azoknak, akik mégis szeretnének egy kutyát a családjukba, de nem biztosak benne, hogy fel vannak készülve rá?
TCN: Mindenképpen kutyás szakemberhez forduljon! Ne rokonhoz, szomszédhoz vagy a másik faluban élő Pista bácsihoz , aki húsz éve tart Kuvaszokat, hiszen ezek a Pista bácsik mindig elfogultak a saját kutyájukhoz, akár csak a szomszéd vagy a rokonok, mindenki a saját tapasztalatai alapján akar “segíteni”.. De egy kutyasuli oktatója, egy állatorvos, vagy más kutyás szakmában tevékenykedő szakember, aki egy adott fajta több egyedével is találkozott már, vagy dolgozott együtt, biztosan hitelesebb és megbízhatóbb segítséget fog tudni nyújtani!
Coloré: Mit gondolsz, hogyan lehetne csökkenteni a menhelyek túlterheltségét az ünnepek után? Hogyan segíthet ebben a felelős állattartás népszerűsítése?
TCN: Segíteni úgy segíthet, hogy folyamatosan hosszú időn át minden elérhető módon tájékoztat. Ha legalább egy ember is úgy határoz,hogy informálódik mielőtt felelőtlen döntést hozna, már meg mentettünk két életet, azét a kutyáét akit nem vesznek meg feleslegesen és azét a kutyáét is aki menhelyen van és nem kell többed magával várnia hogy valaki végre örökbe fogadja… és minden egy ember aki elgondolkodik, magával fog hozni legalább még egy embert , aki ugyanúgy elfog gondolkodni mert akkor maguk előtt, testközelből látják a példát, ráadásul a jó példát… a felelős állattartás a legjobb kutyának és gazdának is.