Barion Pixel Hajtrendek az ősidőktől napjainkig (x) – Coloré

Hajtrendek az ősidőktől napjainkig (x)

2024. 11. 13.

Lapozgatva a régi családi albumot, nagyokat kacaghatunk, vagy épp elképedhetünk a megsárgult fotókon látható frizurákon, amiket a nagyszülők, szülők viseltek a fejükön. Gondolj bele, hogy nagy eséllyel egyszer a te utódod is nevetni fog – méghozzá rajtad!

A hajviselet is az önkifejezés egyik módja, amely tükrözi az identitást. Ez így volt mindig, vagyis a személyes értékek bemutatásának egyik kiváló módszere és a kreativitás eszköze is. Ha a történelem sűrűjébe vetjük magunkat, akkor a frizura trendek változásait is nyomon követhetjük.

Utazás a koponyánk körül, avagy hajtrend-evolúció

Az emberi hajviselet évezredeken át nem csupán esztétikai kérdés volt, hanem mély kulturális, társadalmi és spirituális jelentéssel bírt. A történelem során sokféle és rendkívül változatos hajtrend uralta a világot, amelyek mind tükrözték az adott korszakok vallási, társadalmi és politikai változásait. A haj nemcsak a divat és a szépség részét képezte, hanem kommunikációs eszközként is használták: megmutatta az emberek társadalmi státuszát, vallását, életkorát és sokszor még a világnézetét is.

Ősi idők: harc a túlélésért

Az ember évezredek óta foglalkozik a hajával, de őseink sokkal inkább küzdöttek a fennmaradásért, minthogy a frizurájukkal babráltak volna. Volt idő, amikor a hajnak inkább védelmi szerepe volt, amely a hidegben jó szolgálatot tett. A melegebb éghajlaton élők azonban megszabadultak a kényelmetlen lobonctól. Az őskori embereknél még kevésbé dominált a haj esztétikai vagy a társadalmi jelentősége. Az ősi civilizációkban azonban egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítottak annak, hogy a haj milyen módon van az ember fején. Egyiptomban már viseltek parókát, és a gyakran kopaszra borotvált fejre – nemcsak a férfiakra, hanem a nőkre is jellemző szokás volt ez – illesztették azt, amely a vallási tisztaságot szimbolizálta.

Ókori kultúrák: hatalom és tekintély mutatója

Az ókori görögök már egészen máshogy viszonyultak a hajhoz, ugyanis a szépség és a harmónia szimbólumaként tekintettek rá. A rövid haj az alacsony státuszt jelképezte, míg a hosszú haj a fiatalságot és a szabadságot mutatta. Minél magasabb rangú volt valaki, annál díszesebb frizurával dicsekedhetett.

Rómában a különlegesen fésült és formázott frizura a hatalom jelképévé vált, amely a tekintélyt és a politikai erőt mutatta. A nők a hajukat, a fonatokba rendezve, aranyszálakkal, díszekkel, gyöngyökkel ékesítették.

Középkor: az erkölcs és a vallás az irányítása alatt

A középkorban a kereszténység térnyerése drámai hatást gyakorolt a hajviseletre. A keresztény egyház jelentős szerepet játszott a frizurák alakításában is. A nőktől elvárták, hogy megjelenésük szerény legyen, így a hosszú hajukat is eltakarták. Ennek ellenére a hosszú hajat a nőiesség, a tisztaság és az erény szimbólumaként tartották számon. A férfiak is hosszabb hajat és szakállt viseltek, ugyanis az az erőt és a bölcsességet mutatta.

A lovagok megszabadultak a hosszabb hajtól, mert a harci öltözet miatt kényelmesebb és biztonságosabb volt.

A királyi udvar hölgyei hosszú hajukat gyakran díszekkel ékesítettek és kalapot hordtak.

2
Kép forrása: Pexels

Reneszánsz és barokk: a luxus és elegancia kora

Az ókori görög és római világ iránti érdeklődés felélénkülésének hatására a reneszánsz korszak hajtrendjeit a természetesség és az arisztokratikus elegancia uralta. A nők a hosszú hajukat laza hullámokba rendezték, amelyek az antik görög ideálokat idézték, ám olykor az ókori művészetben megfigyelhető díszekkel varázsoltak maguknak antik frizurát. A férfiaknak is jellemzően vállukig érő, hátul összefogott hajuk volt, amely hangsúlyozta a férfias erőn kívül a műveltséget is.

A barokk korban jelentek meg a jellegzetes parókák, amely XIV. Lajos udvarában tetőzött igazán. Az eltúlzott, göndör póthaj a gazdagság és a rangbéli státusz kifejezőeszköze volt, amely annál nagyobb tekintélyt jelentett, minél nagyobb volt a paróka.

18. század: az egyéniség kidomborodása

A francia forradalom hatása a hajviseletben is tükröződött: ledobták a nagy parókákat, és sokkal természetesebb, egyszerűbb frizurákra váltottak.

Viktoriánus kor: kifinomult szabályok szerint

Habár abban az időben is szempont volt a praktikum, annak megadták a módját és nőiesebb, díszesebb hajviselet uralkodott. Gyakorta koronázták meg a kifinomult frizurát díszes kalappal. A férfiak viszont már rövid és rendezett frizurával hirdették fegyelmezettségüket és tisztaságukat.

20. század: változás

A hajviselet a divat és a társadalmi változások színtere lett. Az 1920-as években megjelent bob frizura drámai eltérést képviselt a viktoriánus konzervativizmussal szemben. A nők rövidre vágott frizurája minden eddigi divatot felülmúlt, és az emancipáció és a modernitás szimbólumává vált. A férfiak esetében a jól fésült, olajjal rendezett haj volt divatban.

Az első és a második világháborús események is befolyásolták a hajviseletet. Nemcsak a harcokban résztvevők számra volt fontos a praktikum, hanem a nők munkába állása is azt követelte meg, hogy a hajuk ne akadályozza a munkájukban.

A hippi korszak beköszöntével az 1960-as és 1970-es években a hosszú haj ismét divatba jött. Ekkor nagyobb jelentőséget kapott a természetesség és a szabadság, és ezt a hosszú haj képviselte. A punk mozgalom a nyolcvanas években radikális hajviselettel robbant be: a színes és tüskébe állított, borotvált frizurák jelentették a lázadást a társadalmi normák ellen.

3
Kép forrása: Pexels

A XXI. század: az egyén stílusa és globális trendek

A XXI. századra a hajviselet teljesen egyéni megítélés mentén alakul. A globalizáció hatására a különböző kultúrák stíluselemei keverednek, és szinte minden frizura elfogadott és népszerű lehet. A nagyfokú online jelenlét hatására gyorsan változhat az egyén frizurája és egy a lényeg: a saját stílus megtalálása.

A hajviselet nem mindig csak egyéni döntés eredményét tükrözte, arra ugyanis hatással volt a társadalmi státusz, a vallási hovatartozás is. Mára az önkifejezés egyik legjobb és legjelentősebb eszköze. Fontos, hogy megfelelő ápolást kapjon a hajunk, amiben a Bioscalin termékei lehetnek a segítségünkre. A természetes összetevőkből készült hajápoló termékcsalád 1 hónapos használata után már látható eredményeket hoz. Természetes összetevők, klinikai kutatásokkal alátámasztott hatékonyság, szabadalmaztatott összetevők, Olaszország piacvezető hajhullás elleni termékcsaládja.