Barion Pixel A FOMO-jelenség: hogyan uralkodik el rajtunk a kimaradás félelme – Coloré

A FOMO-jelenség: hogyan uralkodik el rajtunk a kimaradás félelme

2025. 01. 22.

Valaha természetes volt, hogy az életünk bizonyos dolgairól egyszerűen lemaradunk.

Egy eseményről, egy beszélgetésről vagy akár egy lehetőségről. Ma viszont, a közösségi média világában, ez a kimaradás érzése valóságos szorongássá nőtte ki magát, amit egy kifejezés is tökéletesen összefoglal: FOMO, vagyis a „Fear of Missing Out”. De vajon miért érezzük, hogy mindig ott kell lennünk, mindig mindent látnunk kell, és mit tehetünk, hogy visszaszerezzük az irányítást?

Miért van bennünk FOMO?

A FOMO mögött az az egyszerű, de erőteljes vágy áll, hogy tartozni akarunk valahová. Az emberi természet alapvetően arra épül, hogy kapcsolódni szeretne másokhoz, és ezt a közösségi média felerősíti. Egy Instagram-poszt, ahol a barátaid egy fesztiválon buliznak, vagy egy LinkedIn-bejegyzés, ahol valaki új munkát ünnepel, könnyen azt az érzést keltheti, hogy kimaradsz valami fontosból.

Ráadásul a közösségi platformok mechanizmusai – a lájkok, kommentek és folyamatos értesítések – úgy vannak kitalálva, hogy fenntartsák az érdeklődésedet. A tökéletesre szerkesztett képek és történetek miatt pedig gyakran úgy tűnik, hogy mások élete izgalmasabb, mint a miénk. Ez a torzított valóság pedig állandó összehasonlítgatáshoz vezet.

FOMO
Forrás: Getty Images

Mit tesz velünk a FOMO?

A FOMO legnagyobb ára az, hogy ellopja a jelen pillanatait. Miközben azon aggódunk, hogy mi történik máshol, észre sem vesszük, mi zajlik körülöttünk. Gyakran érezhetjük, hogy nem vagyunk elég jók, nem élünk elég érdekes életet, vagy egyszerűen csak lemaradunk valami fontosról.

Ez az állandó szorongás hosszú távon kimerítő. Nemcsak a mentális egészségünkre van hatással – stresszt, önbizalomhiányt és elégedetlenséget okoz –, hanem a társas kapcsolatainkra és a produktivitásunkra is. Az „állandóan elérhető” állapot miatt könnyen előfordulhat, hogy egyszerre próbálunk mindenhol ott lenni, de sehol sem vagyunk igazán jelen.

Mit tehetsz, hogy legyőzd?

A FOMO leküzdése nem könnyű, hiszen szinte minden irányból érkezik az impulzus. Mégis, van néhány egyszerű lépés, amivel visszanyerhetjük a nyugalmunkat:

1. Legyél jelen! Próbálj meg arra koncentrálni, ami most történik veled. Egy jó beszélgetés, egy séta vagy akár csak az, hogy élvezed a csendet – ezek mind segíthetnek kiszakadni a „mi történik máshol?” gondolatspirálból.

2. Határozd meg a saját értékeidet! Tényleg az tesz boldoggá, hogy mindig mindent látsz, vagy az, hogy minőségi időt töltesz azokkal, akik fontosak számodra? Ha tisztában vagy azzal, mi igazán fontos neked, könnyebb nemet mondani a többi dologra.

3. Tarts szünetet! A közösségi média egy remek eszköz, de nem kell, hogy uralja az életedet. Próbálj meg időszakokat kijelölni, amikor egyáltalán nem nézed a telefonodat, és figyeld meg, mennyivel nyugodtabb leszel.

4. Élvezd a kimaradást! Az úgynevezett JOMO, vagyis a „Joy of Missing Out” azt tanítja, hogy néha a kimaradás is boldogság forrása lehet. Nem kell minden eseményen részt venned ahhoz, hogy teljes életet élj.

A választás szabadsága

A FOMO lényegében arról szól, hogy elhisszük: mindig valami máshol történő dolog az, ami boldoggá tehetne minket. De mi lenne, ha ezt a perspektívát megfordítanánk? Ha elfogadnánk, hogy a saját életünk, a saját döntéseink ugyanolyan értékesek, mint bárki másé?

Az élet lényege nem az, hogy mindenhol ott legyünk, hanem az, hogy ott legyünk, ahol valóban számítunk. Ha erre tudatosan figyelünk, a FOMO elveszíti a hatalmát, mi pedig visszanyerjük a saját életünket.

Borítókép forrása: Getty Images