Barion Pixel Zero waste – szemét nélkül (X) – Coloré

Zero waste – szemét nélkül (X)

2024. 12. 16.

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a szélben táncoló műanyag zacskók, az eldobált petpalackok az út menti árkokban, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának.

Túlfogyasztás, a termelés externáliáinak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni. Ahogy egy vállalat az EnergyHub által készített energetikai audit segítségével áttekinti, hol pazarol energiát, és hogyan működhetne takarékosabban, hatékonyabban, úgy magánszemélyként is megvizsgálhatjuk mindennapjainkat.

Mi az a zero waste?

A zero waste, magyarul „nulla hulladék”, egy olyan törekvés, amelynek célja, hogy minimalizáljuk a keletkező hulladékot, sőt, ideális esetben teljesen megszüntessük azt. A kifejezés eredetileg az ipari folyamatok hatékonyságának növelését célzó kezdeményezésekből származik, majd a 20. század második felében átterjedt a háztartásokra és a mindennapi életre is.

A mozgalom olyan emberek és közösségek összefogásával indult, akik alternatívát kerestek a pazarló életmódra. Fontos mérföldkő volt Bea Johnson, a zero waste mozgalom ikonikus alakjának munkássága, aki bebizonyította, hogy egy öttagú család éves szemétmennyiségét egy kis befőttes üvegbe lehet sűríteni. A zero waste nem csupán egy hulladékmentes életmódot jelent, hanem egy filozófia, amely arra ösztönöz, hogy mértéktartóbban és fenntarthatóbban éljünk.

A zero waste alapvető céljai

A zero waste törekvések az úgynevezett 5R alapelvre épülnek:

Ezek közül a legegyszerűbb a felesleges inputok elutasítása, azaz a refuse. Ne vegyen felesleges termékeket, mondjon nemet az egyszer használatos csomagolásra!

A reduce, azaz csökkentés révén minimalizálhatjuk a fogyasztásunkat, ehhez nincs másra szükség, csak némi átgondoltságra.

Mindig válasszon újrahasznosítható alternatívát az eldobható termékek helyett! Ezt fedi angolul a reuse fogalma.

A hulladékot mindig gyűjtse szelektíven, ezzel is segítve a nyersanyagok újrahasznosítását (recycle).

A komposztálás (rot) segítségével az organikus hulladékból tápanyagot biztosíŧhatunk a talaj számára.

Gyakorlati tippek!

A zero waste nem igényel radikális változásokat, már pár egyszerű lépéssel is elindulhat a jó irányba.

Hordjon magánál kulacsot! Az általunk képzett hulladék jelentős részét a petpalackok és műanyag poharak teszik ki. Milyen szerencse, hogy a csapvíz mifelénk iható! Ha bevásárláshoz textil szatyrot hord magánál, sok csomagolóanyagot megspórolhat, piacon vásárolva pedig még a helyi termelőket is segítheti. A szerves hulladékot komposztálva táplálhatja a kert vagy a balkonláda növényeit.

Válasszon újrahasznosításból származó termékeket, hiszen ezzel is támogatja a körforgásos gazdaságot.