Sokunknak a házépítés életünk legnagyobb volumenű projektjének számít, így hát nem csoda, hogyha minden tekintetben jól akarjuk csinálni. Ehhez kézenfekvő lenne a legjobb alapanyagokat és legkiválóbb szakembereket választani, ám egy ingatlan felépítése anyagilag nem kis kiadás, így időnként kompromisszumokat kell keresni.
Sajnos az anyagi vonzat csökkentése számos esetben a minőség romlásához is vezet – nem minden spórolás hosszú távon, ami elsőre annak látszik. Cikkünkben a Costell Építő építőipari generálkivitelezéssel foglalkozó szakemberei elárulják, mik azok a pontok, amelyeken nem szabad fukarkodni, ha hosszú életű, jó minőségű otthont szeretnénk teremteni.
Az alapok sokat számítanak
Az életben gyakran használjuk a házépítés metaforáját, és rendszeresen emlegetjük, hogy a stabil alapok letétele a legfontosabb minden egyes folyamatban. Ez nem csak átvitt értelemben, hanem a valóságban is igaz: a nem megfelelő alapozás rengeteg súlyos gondot okozhat.
A tervezés során oda kell figyelni a talaj típusára, ugyanis, ha nem ennek megfelelő mélységű és fajtájú alapot készíttetünk, akkor az komoly szerkezeti instabilitást és az ingatlan süllyedését eredményezheti. Az alap javítása rendkívül költséges, és számos esetben nem is lehetséges, csak teljes újjáépítéssel.
A pincére is figyelni kell
A pince szigetelésére akkor is oda kell figyelni, ha nem tervezünk a tároláson kívül semmi komoly tevékenységet végezni ebben a helyiségben. A rosszul szigetelt pince ronthat az egész ház hőmegtartásán és jelentősen növelheti a fűtési költségeket.
Ha mindez nem lenne elég, az elégtelen szigetelés miatt akár átszivároghat a nedvesség, mely szerkezeti károkhoz és penészesedéshez vezethet.
Rossz minőségű alapanyagokat nem érdemes használni
A felhasznált építőanyagok minősége szoros összefüggésben van az épület élettartamával. Az olcsó, silány anyagok alkalmazása komoly problémák forrása lehet, amelyeket nagyon nehéz helyrehozni a későbbiekben.
Sőt, az ilyen mértékű spórolás hosszú távon több költséget eredményez, mintha az elején befektettünk volna a minőségi kivitelezésbe: a silány tetőanyagokat például jóval gyakrabban kell cserélni, mint a jobb változatokat, aminek jelentős anyagi vonzata van. Ez persze csak egy példa a sok közül, az egyéb javítási műveletek sajnos tovább növelik majd az összkiadásokat.
Érdemes rászánni a szükséges keretet, ha jól akarunk járni
Mint látható, rengeteg problémát okozhat, ha túlzott mértékben spórolunk. Érdemes inkább a jó ár-érték arányra törekedni, mint mindenből a legolcsóbb opció mellett dönteni.
Ha nem tudod, mi alapján érdemes kiválasztani az anyagokat és a szakembereket, akkor érdemes lehet generálkivitelezőre bízni a házépítés folyamatát. Így egy profi kezében lesz a teljes procedúra, akinek rengeteg tapasztalata van abban, hogyan lehet elérni a legjobb minőséget a meghatározott keretből. Ezzel a megoldással könnyen megtalálhatod az arany középutat, amit évek távlatából visszatekintve biztosan nem fogsz megbánni.