Novemberben már körülvesz a karácsony, és ezzel egy dolog vész el igazán: az ősz, ám ezenkívül is számos negatív hatása van ránk!
Az őszi falevelek még bőven hullanak, éppen elalszanak a gyertyák a halloweeni tökökben, és fordul a naptár novemberre, a boltok már készítik is elő a karácsonyt! November elején az áruházakban jellemzően állnak a karácsonyfák, és díszítve ösztönöznek a vásárlásra. Nem kell tudósnak lenni ahhoz, hogy tisztában legyünk azzal, hogy ez van mögötte, és bár bizonyosan az is cél, hogy meghozzák a karácsonyi hangulatot, meglehetősen fontos tényezők vesznek el ezáltal, jelesül az ősz és a karácsonyi hangulat – legalábbis akkor, amikor szükség lenne rá.
Novemberi ősz…helyett
A tél hivatalosan december elején kezdődik, így november végéig ősz van. A karácsonyt automatikusan a télhez kötjük, viszont azáltal, hogy novemberben már átveszi az uralmat a karácsony, elveszítünk egy hónapot az őszből, holott a lelkünknek és a pszichénknek szüksége van rá, hiszen ez is a befelé figyelés és a lelassulás része.
Hajlamosak vagyunk elfeledkezni róla, hogy mi is a természet részei vagyunk, és bár nem hullunk, mint a levél, és nem alszunk téli álmot, mint a medve, korántsem funkcionálunk úgy, mint tavasszal vagy akár nyáron. A kereskedők azonban lecsípnek egy hónapot az őszből és karácsonnyá változtatják. Szakszó is van erre, mégpedig az eventifikáció, azaz ,,eseményítés”, merthogy eseményt – eventet – akarnak csinálni a vásárlásból. Karácsony környékén ugyanis sokkalta elvarázsoltabban nézhetjük a boltok polcait, és nemcsak a saját vágyainkat fogalmazzuk meg, hanem szeretteinkét is.
Karácsony a fejünkben és a valóságban
A fejünkben a karácsony egy rózsaszín mámor: csengőszó, friss bejgli illata száll, tunkoljuk a kenyeret a halászlébe, a gyerekek kacagnak, a szívünkben és otthonunkban is melegség van. Ezzel szemben a valóság teljesen más!
Egy, az Egyesült Államokban készült kutatás kimutatta, hogy az amerikaiak 89 százalékában inkább kelt szorongást a karácsony közeledte, mint jó érzéseket. Eszükbe jut a magány, a család hiánya, a megszakított kapcsolatok, a várható családi konfliktusok, és persze az is, hogy mi mindent nem engedhetnek meg maguknak, még az ünnepi időszakban sem.
A válaszadók 36 százaléka versenynek éli meg az ünnepet, amikor teljesíteni kell, hiszen minél jobb ajándékot kell venni, minél finomabbat főzni, és a családi látogatáskor az otthonukkal is le akarják nyűgözni a másikat.
A boltok tehát bár érthető, hogy saját szempontjaik szerint azt szeretnék, hogy minél hamarabb elkezdjük a karácsonyi bevásárlást, nem gondolnak arra, hogy mennyi szorongást idéz elő potenciális vásárlóikban egy-egy karácsonyfa vagy dísz látványa.
Ezeknek persze előbb-utóbb mindenképp be kell következnie, ám ha kapnánk még egy hónapot az őszből, ha visszakapnánk a novemberünket, talán ténylegesen várnánk a karácsonyt, és ki tudja, lehet, hogy minden nehézség ellenére ugyanúgy bíznánk és hinnénk a csodában, mint gyerekkorunkban tettük.
Nyitókép forrása: Getty Images